Через декілька днів ми перейдемо поріг не лише нового 2020 року, а й ще одного десятиліття. Попередні десять років пройшли швидко, але принесли чимало змін в суспільстві, економіці, медицині та екології. То що ж нас чекає в майбутньому в різних сферах життя?   

Економіка

#1. Бізнес і влада працюватимуть разом

Держава та економіка не можуть існувати один без одного – і це факт. Інше питання: як вони будуть співпрацювати? Ворогувати, обмежуючи можливості один, чи підтримувати один одного? 


Колись існувало досить плавне партнерство між ними, в якому науково-дослідні роботи, що фінансувались державою, допомагали вводити країни у космічну гонку, а згодом, еру комп’ютерів та Інтернету. У наступному десятилітті тенденція на об’єднання зусиль бізнесу та держави буде актуальною для багатьох, в тому ж числі і для України.

 

#2. “Золотий стандарт” цифрових валют

Експерименти з блокчейном у фінансових послугах вже призвели до розвитку цифрових валют, таких як Bitcoin та Ethereum. Але вони залишаються неефективними і схильні до великих коливань (за минулі декілька років це помітили мабуть всі) і неправильного використання. Крім того, їх все ще важко використовувати у повсякденному житті – мало де їх приймають як форму оплати.

Тому наступне десятиліття готове виправити помилки минулих років та створити стабільну цифрову валюту, доступну та зручну для всіх. Така нова система оплати могла б полегшити міжнародні платежі та включати тих людей та малий бізнес, які наразі не мають коштів у фінансовій системі.

 

#3. Капіталізм врятує світ?

У промисловий вік економіка зростали за рахунок землі. Накопичення багатства прямо залежало від видобутку та використання природних ресурсів. Саме в цей час капіталізм почав сприйматись максимально негативно.

У наступному десятилітті капіталізм сприйматиметься інакше. Забруднення в розвиненому світі зменшується з кожним роком. Компанії живуть в конкуренції завдяки капіталізму, і тому багато хто бореться за використання меншої кількості ресурсів та енергії. У той же час, інновації в цифрових технологіях створюють більш чисті, ефективні альтернативи матеріальним благам.

Здоров’я

#4. Геноміка вдосконалить медицину

Через 10 років ми, швидше за все, побачимо набагато якісніший та позитивніший прогноз для здоров’я людей, що базується на їх генах. При цьому генна інженерія використовуватиметься для профілактики захворювань, а не лише для лікування хвороб.

 

#5. М’ясо на основі клітин змінить спосіб харчування

Ми перебуваємо в найбільш інноваційному періоді в історії. Одним із нововведень, що буде на слуху в наступному десятилітті, є м’ясо на основі клітин. У перспективі це буде кращий продукт, ніж м’ясо на рослинній основі, яке зараз на смак зовсім на нього не схоже. 

Але м’ясо з пробірки – тобто вирощене з клітин тварин – може змінити харчування всієї планети. Це буде не лише більш етичний чи менш шкідливий екологічний продукт, але й навіть більш дешевший.

#6. Володіння медичними даними

Довіра споживачів до корпорацій щоденно зникає. І це не дивно. Чимало компаній використовують дані своїх клієнтів неправомірно, прикриваючись згодою на обробку даних. В майбутньому в таких галузях, як медицина та страхування, компанії не «купуватимуть» інформацію про кожного і не використовуватимуть на власний розсуд, а лише «орендуватимуть» її для тимчасового використання.

 

Робочі місця

#7. Майбутнє за навичками, а не дипломами

Це тенденція, яка уже часто зустрічається в прогресивних компаніях. Але, на жаль, не у всіх. Світ змінюється зі швидкістю світла, і щороку з’являються нові професії, до яких не готує жоден університет. 

Це не означає, що в наступному десятилітті вчитись не потрібно. Але боротьба за червоний диплом у магістратурі найкращих вузів країни даремна, якщо ви не здобудете практичних навичок.

 

#8. 4-денний робочий тиждень зробить компанії більш продуктивними

Лише одна зміна в компанії може зменшити вплив на навколишнє середовище, закрити прогалину гендерних можливостей, поліпшити психічне здоров’я працівників та підвищити продуктивність праці. Що ж це за чудо-реформа? Все, що потрібно, додатковий вихідний день.

4-денний робочий тиждень – це не міф, а надзвичайно ефективний метод, перевірений провідними компаніями. Дослідження показують зниження рівня стресу на 7%  і стрибок на 24% задоволення балансом роботи та особистого життя.

 

Суспільство

#9. «Вихід в люди»

Порівняно з попередніми поколіннями в тому ж віці, представники покоління Z рідше спілкуються з друзями особисто, ходять на вечірки, гуляють або ходять на побачення. У різних вікових групах смартфони витісняють особисту взаємодію. Дослідники виявляють, що соціальна ізоляція збільшує ризик серцевих захворювань на 29% та інсульту на 32%.

Наступне десятиліття стане періодом боротьби з асоціальністю. Наприклад, коворкінг-простори – мегатренд комерційної нерухомості, залучають мільйони людей, які платять, щоб сидіти серед людей. Компанії заохочуватимуть або вимагатимуть від працівників повертатися до офісу, оскільки доведено, що творчість та інновації – це групова діяльність, побудована на довірі.

 

#10. Думати масштабно

У новому десятилітті ми повинні ще більше думати про те, що ми створюємо. Ми повинні запитувати у себе: як ця річ впливає на загальну систему? Як це впливає на суспільство? Як це впливає на планету та екологію? Розпочинається нова сфера не просто дизайну товару, а дизайну системи навколо нього.

 

Технології

#11. Межа між людиною і ботом зникне – і ми будемо не проти

У цьому десятилітті світ розпочав гру: людина чи бот. Надзвичайно реалістичні мультфільми та відеоігри, діпфейки, чат-боти – щоразу все важче розпізнати, що справжнє, а що – комп’ютерні технології.

Компанія Hanson Robotics в Гонконзі удосконалює відому на весь світ Софію, яку вони мають намір зробити фізично реалістичною і повністю людяною «свідомою, живою машиною».

 

Що ми можемо з упевненістю сказати, це те, що 2020-ті будуть тим десятиліттям, коли ми перестанемо дивуватися, чи зображення, голос або повідомлення насправді належатиме справжній людині. І у більшості випадків нам буде байдуже.

 

#12. Менш відволікаючі пристрої

Біда 21-ого століття – масова залежність від комп’ютерів, смартфонів та інших інноваційних «наркотиків». Нові технології наступного десятиліття будуть допомогати тим, кому найбільше загрожує залежність та відволікання на ґаджети.

Ні, технологічні компанії не зроблять свою продукцію менш привабливою для широкої громадськості. Але їм варто допомагати найбільш вразливим аудиторіям, особливо дітям. Ось чому найновіші операційні системи Apple та Android містять набагато надійніший батьківський контроль. Що ж, будемо розраховувати побачити більше подібних зусиль від компаній у наступні роки.

           

Довкілля

#13. Кінець двигуна внутрішнього згоряння

У 2020-х ми побачимо “початок кінця” двигуна внутрішнього згоряння. Суспільство вже почало розуміти, що двигун внутрішнього згоряння є як глобальною, так і локальною технологією забруднення. Повітря наших міст зіпсоване здебільшого через спалювання палива, що спричиняє майже 7 мільйонів смертей на рік у всьому світі.

Виробники автомобілів усвідомлюють, що попит на транспортні засоби з низьким або відсутнім рівнем викидів швидко і невпинно зростає. У нас все ще буде перехідний період (можливо, 10-15 років), протягом якого обидві технології будуть на ринку. Але очікується, що у 2030-их роках ми, мабуть, вже не зможемо придбати новий автомобіль з двигуном внутрішнього згоряння.

 

#14. Сьогоднішні відходи замінять завтрашній пластик

Пластик скрізь. І зникнувши з прилавку магазину чи з нашої кухні – він потрапляє в наш океан, нашу їжу, наші тіла.

Переробка та біопластик не є рішенням проблеми, вони лише відстроковують неминучу біду. Нам потрібен біоінспірований пакувальний матеріал, який повністю розпадається.

 

Наступні десять років будуть нелегкими, як для компаній, так і для споживачів. Світ потребує змін і нас чекає багато нових інновацій, нелегких рішень та великих досягнень.


Читати більше про тренди у 2020 році: