Amazon будує свою імперію доставки.

Adweek повідомляє, що генеральний директор Amazon Джефф Безос не є тим, хто упустить гарну угоду – або залишить щось на волю випадку. Насправді, колишній інженер Amazon Стів Єгге вийшов у заголовки новин у 2011 році, коли сказав, що Безос “робить звичайних виродків управління схожими на кам’яних хіпі”.

І тому, мабуть, не було несподіванкою на початку січня, коли Amazon оголосив про придбання 11 пасажирських літаків, які зараз переробляються на вантажні літаки і, як очікується, приєднаються до флоту Amazon Air в 2021 і 2022 роках.

У своїй заяві Сара Роудс, віце-президент Amazon Global Air, заявила, що новий літак допоможе гіганту електронної комерції “продовжувати постачати для споживачів по всій території США так, як вони очікують від Amazon”.

Добре задокументовані проблеми туристичної галузі у 2020 році створили ринок покупців літаків. За даними Томаса О’Коннора, старшого директора та аналітика групи стратегій ланцюгів поставок Gartner, вартість використаних літаків Boeing 767 минулого року знизилася приблизно на 15%, що призвело до загальних інвестицій Amazon у відносну ціну приблизно від 140 до 150 мільйонів доларів.

Крім того, Том Мусіан, головний аналітик Forrester Research, зазначив, що ціни на літаки продовжуватимуть знижуватися, оскільки авіакомпанії більше не хочуть брати на себе витрати на технічне обслуговування та зберігання старих літаків на заземлених флотах, тож це можливо незабаром ми почуємно новини про наступні покупки для розширення Amazon Air.

Але аналітики також заявили, що таке продовження розширення було неминучим, оскільки традиційні оператори, такі як FedEx, UPS та USPS, намагалися виправдати високі очікування Amazon, але в них це не завжди виходило. Це частково тому, що члени Prime очікують одно- або дводенну доставку – принаймні, так було до пандемії.

“Amazon зріс так швидко за останні три роки, тоді як UPS, FedEx [і] USPS просто не встигали”, – сказав Джеймс Томсон, колишній менеджер Amazon, який зараз є головним стратегічним директором агентства Amazon Buy Box Experts.

І, не маючи жодних ознак уповільнення бізнесу електронної комерції, Amazon все частіше бере справи у свої руки. Фактично, станом на липень, платформа постачала 66% основних замовлень у США через власну мережу.

Реальність така, оскільки електронна комерція продовжує зростати, Amazon повинен відповідати за свою долю. І служби доставки у нинішньому їх вигляді не можуть відповідати вимогам Amazon. Забезпечення внутрішньої доставки також потенційно захищає Amazon від таких завдань, як “shipageddon”, що затримує замовлення в інтернеті під час курортного сезону 2020 року, коли зростання кількості замовлень збільшує пропускну спроможність.

О’Коннор вказав на подібну ситуацію в 2013 році, коли у Amazon трапився колапс, коли через служби доставки їм не вдалося доставити замовлення до Різдва – навіть до прем’єр-міністра.

Це вже тоді стало пусковим моментом для того, щоб вони почали будувати власну логістичну мережу, де визнали, що потужність існуючих постачальників зростає недостатньо швидко, і вони мали можливість створити конкурентний сервіс і нарощувати власні можливості доставки.

Доставка зростала з шаленою швидкістю. Зараз до неї входить 20 000 мікроавтобусів Mercedes, які приєдналися до автопарку Amazon приблизно за півроку до того, як платформа електронної комерції оголосила про свій намір здійснити одноденну доставку.

“Якщо у них є власна мережа доставки, у них більше можливостей, ніж у конкурентів”, –сказав О’Коннор. “Це конкурентна перевага, яку вони створили”.

Томсон погодився, що жоден роздрібний торговець не в змозі просто не спиратися на зовнішніх перевізників. Але, оскільки Amazon є Amazon, його амбіції, ймовірно, на цьому не закінчуються.

Насправді нові літаки О’Коннор назвав дороговказом: “вони намагатимуться більш безпосередньо конкурувати з FedEx, UPS тощо”.

Мусіан погодився, що апетит Amazon до літаків, а також нових центрів у США та Європі, “безумовно підтверджують бажання Amazon виступити з грізною авіаперевезенням, яка конкуруватиме з FedEx, UPS [і] DHL як не лише ексклюзивним логістичним постачальником для власної платформи, але як повноцінна [третя] сторона логістична компанія, яка обслуговує інших клієнтів”.

Ми вже бачили це з такими підрозділами, як Amazon Web Services (AWS). На думку Томсона, Amazon спочатку створив хмарну платформу для підтримки трафіку власних сайтів, поки врешті-решт AWS не вистачить потужності для зовнішніх клієнтів. Зараз це бізнес на 400 мільярдів доларів.

“Тому в якийсь момент, так само, як це було зроблено з іншими частинами організації, вони створюють потенціал внутрішньо, бачать власний бізнес своїм першим клієнтом, а потім намагаються продати цю можливість іншим”, – ділиться О’Коннор. “І це, я б припустив, ще один чудовий приклад, оскільки літаки є екстраполяцією саме цього”.

Як результат, О’Коннор заявив, що буде «дуже здивований», якщо Amazon через п’ять років не буде конкурувати безпосередньо з UPS та FedEx. Але Томсон швидко зауважив, що Amazon діє внаслідок необхідності, шукаючи номер 1.

“Ніхто не сів в офісі Amazon і не сказав: “Нам пора знищити FedEx. Якби UPS зміг встигнути за Amazon … ми б не вели цю розмову”.

Ще одна перевага: додатковий потенціал може допомогти Amazon скористатися транзакціями електронної комерції, що відбуваються на інших платформах, включаючи Shopify.

Джерело: Amazon, Adweek

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: