Короткі відповіді експертки на неординарні запитання про бізнес-етикет у 2020 році. 

Бізнес-етикет (діловий етикет) — це норми поведінки, прийняті в бізнес-співтоваристві та діловій сфері. Він дещо схожий на світський етикет, але має основну відмінність — службова субординація в ньому має більшу вагу, аніж стать та вік. Знання норм спілкування в бізнес-середовищі потрібне не тільки для застосування на бізнес-зустрічах та ділових обідах, але й у всіх сферах ділової комунікації — для телефонних розмов, листування, знайомства та рутинних ділових зустрічей тощо. 

Дотримання чи недотримання правил бізнес-етикету — показник не тільки того, якою є людина, яка його дотримується, а того, якою є компанія в цілому — успішною, прогресивною, націленою на професіоналізм чи ні. Однак, навіть ті, хто цікавляться питаннями етикету в бізнес-спілкуванні, досить часто зустрічаються з нерозумінням — що все-таки можна або категорично заборонено нормами ділового етикету.  

• • •

PRO Ідеї звернулися до відомого спеціаліста з етикету та моделювання поведінки  Анни Чаплигіної, щоб з’ясувати відповіді на 15 найбільш курйозних запитань про бізнес-етикет. 

 

1. Анно, бізнес-ланч: обов’язково їсти чи, якщо багато розмовляєш та хвилюєшся, чемно відмовитися повністю? 

Звичайно, ви можете відмовитися їсти, але тоді можете красиво ставити хрестик на перемовинах, якщо ваш співбесідник їсти все ж таки буде. Людина відчуватиме себе дискомфортно і цей дискомфорт відобразиться на всьому. 

Краще починайте опановувати вправне володіння приборами сьогодні, щоб не нервувати за діловим обідом завтра.

 

 

2. Бізнес-зустріч в офісі замовника: чоловічий костюм з короткими чіносами й тату на щиколотці чи поло з кежуал джинсами?

На ділову зустріч з представниками «старих грошей» (влада, гроші, закон) чіноси й тату можливі, якщо ви з креативної індустрії, а поло з джинсами — якщо ви з ІТ, та й то все з натяжкою. 

Перед тим, як щось на себе вдягнути, дайте собі відповідь на п’ять запитань: хто, з ким, де, коли та головне — навіщо.

 

 

3. Забув ім’я співрозмовника: перепитати чи уникати звертання? 

Звертатися на ім’я завжди краще — інакше ви звертаєтесь до порожнього місця. Якщо в розмові є інші учасники, почекайте — можливо, хтось назве людину на ім’я. Якщо нікого, то краще перепитайте.

 

 

 

4. Бізнес-вечеря: замовляти, все, що забажаєш, чи орієнтуватися на вибір співрозмовника? 

Краще орієнтуватися на вибір співрозмовника, якщо на ділову зустріч запросив він. Але будьте обережні — об’єктивно оцініть свої навички їсти ту чи іншу страву, інакше вся ваша увага буде прикута до їжі, а не до суті перемовин. Або ж опануйте столовий етикет і “дихайте вільно” за будь-яких обставин.

 

 

 

5. Жіноча сумка на бізнес-обіді в ресторані, якщо немає спеціального тримача — вішати на стілець, ставити на підлогу чи тримати на колінах? 

Головне завдання — не перетворювати ресторан на базар-вокзал. Зробіть так, щоб сумка менше впадала у вічі. Якщо стілець поруч вільний — то на нього. Якщо ні, то на підлогу. 

Ділова сумка — це не шопер, не міні-сумка, не клатч. Вона тримає форму і має внизу металеві шипочки саме для того, щоб, як і портфель, її можна було поставити на підлогу.

 

 

6. Бізнес-зустріч: уважно слухати до кінця всі затягнуті виступи-презентації чи можна тактовно зупиняти їх, щоб поставити питання?

Якщо ви модератор, керівник або замовник, то можете сміливо тримати всіх у таймінгу. Якщо ж ви підлеглий або виконавець — розслабляємося та отримуємо задоволення, як свого часу журналісти від кількагодинних виступів президента Віктора Ющенка.

 

 

 

7. Виступ на бізнес-конференції у 2020: спортивні кросівки чи шкіряні кеди?

Шкіряні кеди. Спортивне взуття, як і спортивний одяг, — для спорту. Вдягнете кросівки, коли станете Джобсом у своїй індустрії. Правила встановлює переможець. 

 

 

 

 

8. На діловій зустрічі робити нотатки в блокнот чи смартфон?

Блокнот і смартфон, — по суті, один і той самий інструмент. Але нотатки в блокнот не викликають запитань, оскільки це вже звично. 

Попередьте, що записуватимете в смартфон, тоді спікер не буде на вас сердитися, думаючи, що вам нецікаво і ви безсоромно займаєтеся своїми справами в мережі.

 

 

9. Сказати чесно про причину запізнення чи вигадати достойну коротку відмовку?

У бізнесі нікого не цікавить, чому саме ви запізнилися. Є факт запізнення, за нього треба перепросити й скоріше до справи. Вже потім, якщо атмосфера стане теплішою, можете пояснити (якщо це справді було щось, що від вас не залежало).

 

 

10. Ви запросили гостей в офіс, проводите екскурсію — хто має йти першим, хто відкриває двері, хто в них першим заходить? 

Ваш гість уперше на незнайомій території. Завдання особи, яка супроводжує, – зняти напругу і показати, що територія безпечна. Тому всюди першим йде не гість, а супроводжуюча особа.

 

 

11. Компанія-стартап, де немає офіс-менеджера чи секретаря, директор компанії особисто готує та подає напої (чай/каву) для гостей чи пропонує лише підготовлену заздалегідь воду на столі?

Якщо тільки в стартапі взагалі немає більше людей, окрім директора, тоді так, готуватиме каву він. Але якщо в команді є бодай ще одна людина і це справжня команда, то най корона не впаде виконати таке технічне завдання, і цим дати директору час та можливість максимально налагоджувати емоційний контакт з гостем.

 

12. Завершення бізнес-зустрічі, чи потрібно пропонувати підвезти співрозмовника, якщо він не на авто, а вам не по дорозі?

Можете запропонувати допомогу, якщо тільки вам по дорозі. Інакше такий жест доброї волі може бути сприйнятий як тиск — важко потім відмовляти й не погоджуватися з людиною, «яка зробила стільки добра».

 

 

13. Жіночий макіяж на бізнес-зустрічі: що доречніше — досконалий професійний макіяж чи його повна відсутність?

Макіяж повинен бути. Все. Але він має бути таким, щоб не впадати в око. Для цього необов’язково починати кожен день на стільці у візажиста. Візьміть один індивідуальний урок і навчіться робити свій, повсякденний варіант.  

 

 

14. Якщо прибув раніше на місце бізнес-обіду: чекати всіх чи повідомити про прибуття та запропонувати зробити замовлення для співрозмовника?

Якщо це зустріч ділова, а не дружня, то не треба повідомляти. Таким чином ви змушуєте людину «спізнюватися», хоча вона ніби все правильно розпланувала.

 

 

15. Чи можна прийти на ділову зустріч в офіс зі своїм напоєм: термочашкою, пляшечкою води чи одноразовим стаканом з кавою?

Можна, але тоді будьте готові, що це можуть сприйняти як недовіру. Це те саме, що в будь-які часи не їсти зі столу, коли вас пригощають, — через страх отруєння. Якщо не довіряєте ви, то чому мають довіряти вам?

 

 

• • •

Ось так нас здивувала відповідями експерт – пані Анна. Виходить, що в бізнес-етикеті потрібно не просто знати норми та правила, а насамперед розуміти їх. Тоді під час ділових зустрічей можна буде зосереджуватися на бізнес-питаннях, а не на думках про свою поведінку чи зовнішній вигляд. 

PRO Ідеї досліджує питання ділового етикету для актуалізації цього питання та продовжить розповідати, чому це ключ до вашого успіху в сучасному світі. 

Подивитися лекції Анни Чаплигіної з самопрезентації, поведінки у бізнесі, за їжею та про ділові дрес-коди можна на сайті: перехід.

 

Статтю підготували Галина Гоцалюк, Наталія Вільчинська. 

 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: