Хто ж знав, що банани можуть захопити світ? Цього тижня ви бачили його скрізь: в соцмережах, новинах, рекламах та в смартфонах колег, які палко обговорюють сучасне мистецтво. Банан, прикріплений сірим скетчем до стіни, став новою зіркою Інтернету.

 

Трохи про мистецтво

На початку минулого тижня італійський художник Мауріціо Каттелан, представлений в галереї Перротін, виставив свою роботу під назвою “Комік” («Comedian») на фестивалі Art Basel Miami.

Що нам відомо про автора?

Каттелан – італійський художник і абсурдист – у 2016 році він замінив звичайний туалет у Музеї Гуггенхайму в Нью-Йорку на повністю функціонуючий золотий, яким можна користуватися всім відвідувачам. Цьому художньому твору автор дав назву «Америка».

Перші два екземпляри твору «Комік» швидко продали за 120 000 доларів. Паризька галерея Перротіна підняла ціну до 150 000 доларів за третій предмет, який був проданий музею. Банани ж для твору купували в місцевому продуктовому магазині, а вказівок, що робити, коли банан старіє, не було.

Проте, в такий значний цінник роботи не входить вартість конкретного банана або шматка скотчу. Швидше за все, покупці придбали концепцію твору, включаючи сертифікат автентичності від автора, а також інструкції, як встановити твір мистецтва. Таким чином, колекціонери мистецтва можуть замінювати банан, коли він загниває (або просто з’їсти його) 😉

В чому ж сенс?

«Я теж так можу» – саме так подумав кожен з нас. Так і є. Але це концептуальне мистецтво.

Тож давайте розглянемо концепцію.

“Тоді Каттелан думав про скульптуру, що була схожа на банан”, – йдеться в повідомленні з галереї.
“Кожен раз, коли він подорожував, він приносив з собою банан і приклеював його до стіни в своєму готельному номері, щоб знайти натхнення. Він створив кілька моделей: спочатку з смоли, потім з бронзи, нарешті, повернувшись до початкової ідеї справжнього банану».

Комічність всього цього – це, мабуть, все, про що йдеться в творі. Назва «Комік», стереотип слизької шкірки банана, космічні ціни – все це гучна насмішка.

“Геній банана Каттелана полягає в тому, що він висуває підозру про те, що все сучасне мистецтво є чимось типу «нового вбрання короля», що базується на багатих людях”, – сказав власник Half Gallery Білл Пауерс. («Нове вбрання короля» – казка Ганса Кристіана Андерсена, головна ідея якої досі актуальна. Хто не читав – рекомендуємо). 😉

Смак мистецтва

Історія бананового мистецтва все ж не завершилась звичайною виставкою. У суботу художник Девід Датуна на очах у відвідувачів та працівників виставки зняв банан зі стіни, розкрив його і почав їсти, коли всі навколо знімали на камери смартфонів усі його дії.

Він опублікував відео в Instagram, де демонструє своє свято, під назвою вистави “Голодний художник”.

https://www.instagram.com/p/B5yIFp2hyE-/?utm_source=ig_web_copy_link


«Голодний художник. Мій мистецький перформанс. Я люблю твори мистецтва Мауріціо Каттелан, і я дуже люблю цю інсталяцію, – написав Датуна. – Це дуже смачно».

Галерея замінила банан після того інциденту. Але вони зняли цей твір мистецтва назавжди в неділю. “Натовп навколо експозиції становив серйозний ризик для здоров’я та безпеки, а також створював проблеми з доступом, тому робота була усунена”, – заявив представний Art Basel Miami.

Але банан живе далі! Галерея Перротін відкрила обліковий запис у соціальних мережах, присвячений «Коміку». Експозиція стала вірусною, тож її ідея зустрічається в багатьох мемах.


Реакція брендів в світі та Україні
Ситуативний маркетинг передбачає оперативну реакцію на найактуальніші події, і поява «Коміка» – одна з них. Чимало брендів обіграли цю концепцію в своїх соцмережах, тож давайте переглянемо найцікавіші варіанти.

Jacquemus

Jacquemus – молодий французький бренд жіночого одягу, заснований дизайнером Симоном Порт Жакмен (Simon Porte Jacquemus), який створює колекції в провокаційно-авангардному молодіжному стилі. Тож бананове мистецтво їм припало до душі.

https://www.instagram.com/p/B524udyIR2s/?utm_source=ig_web_copy_link


McDonald’s

Неможливо протистояти смаку БігМаку в новій публікації від McDonald’s. 

https://www.instagram.com/p/B55bnX3hy_7/?utm_source=ig_web_copy_link


Durex

«Для майстерного захисту» – стверджують представники компанії Durex, замінивши клейку стрічку презервативами.


Українські бренди також не лишились осторонь мистецьких новин 

Читати більше: 
Чому Instagram забороняє “пластично-хірургічні” фільтри: експлейнер від Pro Idei


Credit Agricole Ukraine

У своєму пості Credit Agricole порівнюює два арт-об’єкти: «Коміка» та кредитну картку банку. А що б обрали ви?

На міжнародному художньому ярмарку Art Basel в Майамі художник Девід Датуна з'їв експонат – банан за 120 тис….

Опубліковано Credit Agricole Ukraine Вівторок, 10 грудня 2019 р.


Dodo Socks

Відомий бренд шкарпеток теж не стримався від порівняння.

https://www.facebook.com/dodosocks/photos/a.468092633374708/1240669642783666/?type=3&theater


Monobank

Ще один банк, який не проґавив можливості долучитись до мистецтва.

https://www.instagram.com/p/B548_xGg1Al/?utm_source=ig_web_copy_link


The CAKE
Відоме київське кафе-кондитерська в своїй публікації замінило банан на улюблений десерт багатьох українців. Виглядає точно апетитніше, ніж оригінал.

https://www.instagram.com/p/B52_N-yHn6q/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Бурхливий ріст нових форм взаємодії в інтернеті, зокрема в соцмережах, –  диктує нові умови. Найактуальніша з яких зараз – максимальне скорочення дистанції між компанією і клієнтом. Ситуативний маркетинг дозволяє бренду ефективно вирішувати цю задачу. Якщо спроба підхопити хвилю хайпу успішна – ваш контент стає вірусним та працює на вас з потрійною потужністю.

Банановий бум триватиме недовго – тому швидше ловіть хвилю хайпу для свого бренду.


Читати більше про цю тему: