“Для досягнення плану продажів та охоплення нової цільової аудиторії компанії треба взяти курс на digital. Почати просуватися в інтернеті, активізувати smm, оновити сайт та впровадити seo. Відповідальним назначити – директора з маркетингу. У якості виконавця – можна найняти одного digital-маркетолога. Незадорого. Тисяч за 20”.

А вже наступного дня на работа.юа та ворк.юа з`являються резюме з набором загуглених на 5 хвилин раніше кліше:

  • створювати та налаштовувати рекламні компанії в Google, Youtube, Facebook та Instagram,
  • створювати контент-план для соціальних мереж, фотографувати, підбирати та оброблювати фото до записів, писати тексти, відповідати на звернення, проводити розіграші, спілкуватися з лідерами думок;
  • визначати та сегментувати цільову аудиторію, створювати та відправляти email-розсилку,
  • писати записи в блог, наповнювати сайт конетентом – фото та тестами,адмініструвати сайт,
  • знати UX/UI-дизайн, вміти створювати прототипи сайтів;
  • писати SEO-тексти та проводити SEO-оптимізацію,
  • здійснювати аналіз ринку, готувати аналітику.

Змішавши грішне з праведним, замовники кадрів намагаються дотулити до вимог всього і побільше. Особливо креативні чи то жадібні керівники майбутніх digital-маркетологів взагалі ладні делегувати їм все, що стосується роботи за комп’ютером, зрозуміла справа, там же все digital. Важко оправдати такі запити на ринку праці банальним нерозумінням специфіки роботи digital-маркетологів. Більше схоже на банальне несприйняття нових пейсмейкерів просування. З одного боку рингу розгублені стейкхолдери та топіки, з іншого – нове покоління з ноутами під пахвою.

Перші розуміють, що їм треба оплачувати роботу других та довірити їм значні маркетингові бюджети без точного розуміння, як їх інвестиції можуть бути повернені та примножені. Другим – море по коліна, тому що вони добре розуміють свою владу над бізнесом. Клік – млн з бюджету на просування – полетів в тартарари. Або клік, – цільовий трафік та продажі злетіли.


Звідси перше правило, якщо ваш бізнес має стати digital, поставтеся з повагою до digital-шаманів. Переважно завжди це абсолютно молода людина, здатна швидко реагувати на зміни, вміти перелаштовуватися, аналізувати та креативно мислити. Будьте готові працювати з амбітними юнаками та дівчатами в кенгурушках з кумедними стікерами на ноутах.

Друге правило, розберіться одразу, що треба вашій компанії. Які завдання потрібно активувати з самого початку, визначте план просування та шукайте виконавця на кожен шмат завдання. В digital-просуванні – як в механізмі годинника – все прямо залежить одне від одного. Якщо ви активізуєте лише smm та не будете просувати контент – не чекайте швидких результатів. Або ж коли ви почнете просування сайту в google, але не оновлюєте контент сайту та не ведете smm-сторінки – ваша цільова аудиторія зіллє ваш бюджет за кліки, але розчарується побаченим та не замовить ваш товар чи послугу.

Третє правило. Зрозумійте, що всі підвиди digital-маркетингу мають підступний характер. Аматорам здається, що з ним легше, аніж з класичним – офлайн-марктетингом. Все оцифроване, всі показники в аналітичних інструментах, все можна перевести в кількісні індекси. Насправді, це ілюзія, як наприклад, прирівнювати здатність прочитати текст юридичного договору з розумінням всіх умов договору згідно з чинним законодавством. Працювати з показниками digital-маркетингу можуть тільки фахівці, котрі здатні інтерпретувати дані до реальності ринку та стратегічно мислити.  

Просування в digital – зовсім не містика. Роблять його конкретні люди. Не одна людина, навіть, якщо це геній – чи digital-мутант, який опанував всі суміжні функції. Робити все одною парою рук – завжди неефективно. Якщо компанія виділяє бюджет на digital-маркетолога та просування в інтернеті – для досягнення гарантованого результату знадобиться сформувати – in-house чи аутсорс, але банду digital-маркетингу.

В ідеалі склад Digital Marketing Team сучасної компанії мав би складатися з декількох функцій. 

Директор з digital-маркетингу, який буде працювати на рівні з іншим топ-менеджментом, не у підпорядкуванні у CMO. Пропонуємо вивести нову назву – Chief Marketing&Digital Officer.

Якщо ви беретеся за digital просування, з цього моменту на вас чекає нове життя, в якому digital-маркетологи будуть вплетені в усі процеси маркетингу та фінансів, тому що інструментами digital ви можете реалізувати більшість звичних для вас раніше процесів, але швидше, потужніше та рентабельніше. Від запрошення на захід до залучення нової цільової аудиторії, спілкуванння з партнерами тощо. Цей фахівець буде відповідати за маркетингове просування компанії, але digital-інструментами. Брати участь у плануванні діяльності компанії, розпоряджатися маркетинговим бюджетом на digital та керувати командою digital-маркетологів.

Digital-аналітик – це фахівець, котрий працює з digital-показниками бізнесу – аналізує попит та тренди, замовлення та продажі, ефективність всіх digital-інструментів. Збирає дані, необхідні для створення стратегії digital-просування для досягнення планових показників.

Трафік-менеджер займається залученням цільового трафіку на сайт чи соціальні сторінки компанії. Їх ще називають pcc-менеджерами, але ppc – це всього лиш узагальнення одного з видів рекламних компаній – pay-per-click. А насправді ці менеджери займаються різними видами рекламних компаній та на різних площадках. Наприклад, налаштовують рекламні кампанії в Google Ads, Facebook Ads Manager, LinkedIn Ads та різних інших сервісах трафікогенерації. Самі рекламні компанії можуть теж бути найрізноманітнішими – з різними цілями, стратегіями та плейсментами. Наприклад, налаштування показу реклами в Youtube здійснюється через Google Ads Manager. І натомість, рекламу в Facebook можна запустити як з Facebook Ads Manager, так і з іншого партнерського рекламного продукту.

Email-маркетолог займається створенням email-розсилки. Залежно від масштабу бізнесу, це можуть бути листи на невеличкі бази з робочої контактної пошти або ж щоденні розсилки на детально сегментовані бази з тисячами отримувачів. Фахівці з електронних розсилок – це більшою мірою аналітики, котрі знають функціонал Excel, crm компанії, володіють скріптом підготовки та відправки розсилки, вміють працювати з html-версткою, писати маркетингові тексти та відстежувати ефективність розсилки за допомогою аналітичних інструментів.

Менеджер прямих розсилок займається розсилками push-повідомлень та розсилками у viber, telegram та інших актуальних для компанії мессенджерах. Залежно від масштабів бізнесу та кількості користувачів в базі, специфіка роботи цих менеджерів дуже варіюється. Від розсилок із зареєстрованого альфа-імені на багатотисячну базу користувачів – до партизанських розсилок з приватного номеру. Ці фахівці працюють з базою, готують контент для розсилки (текст, зображення, посилання, мітку), здійснюють розсилку та контролюють результати розсилок за допомогою аналітичних інструментів.

Контент-маркетолог
, копірайтер, smm-менеджер
– це фахівці, які вміють вкладати цінності вашої компанії, продуктів та послуг в слова, зрозумілі для вашої цільової аудиторії. Вони готують інформацію для сайту, ведуть соціальні сторінки компанії, готують тексти для різних маркетингових цілей компанії.


Для того, щоб отримати якомога більшу кількість клієнтів, потрібно завести їх на сайт. SEO-спеціаліст – займається внутрішньою та зовнішньою оптимізацією сайтів для постійного росту трафіку. Наводять лад у структурі, контенті сайту, засіюють ключові слова, працюють над цитуванням бренду та його згадуваннями в мережі. Все це допомагає пошуковим машинам “бачити” сайт та видавати сайт компанії в пріоритеті за умови наявності однакових ключових слів на сайтах конкурентів.

Ефективно мати в своїй команді графічного дизайнера, которий готуватиме графічний контент для всіх маркетингових цілей – від матеріалів для сайту, зображень та відео для рекламних креативів та до матеріалів для соціальних мереж.

Якщо зірки стануть правильно та вам вдасться розгледіти фахівців, котрі справді вміють робити все вищеперераховане, а не просто відвідали два тренінга про те, як заробляти в мережі без вкладень та вищої освіти, – з такою бандою ви цілком маєте всі шанси підкорити ринок та шумно зайти в океан, повний агресивних конкурентів.

Ви ж знаєте про сувору реальність – якщо у вас немає конкурентів у фізичному вимірі, у вас точно є конкуренти в digital?