Про назви брендів, які міцно вкорінюються серед аудиторії, та чи допомагає це їм просуватися. 

Щодня ми спілкуємося з багатьма людьми й навіть не здогадуємось, скільки разів промовляємо назви брендів. Багато з них “стерлися” і стали звичними словами. 

Ми підготували найпопулярніші епоніми, про які не завжди всі здогадуються, але часто вживають у своєму спілкуванні. 

Pampers

Як часто в спілкуванні ви говорите памперси, а як часто підгузки? Перший варіант з’явився ще в 1965 році, коли Віктор Міллз американський хімік, провідний технолог компанії “Procter&Gamble” створив перші підгузки “Pampers”.

Дідусь трьох внуків зіткнувся з проблемою прання пелюшок і вирішив розробити підгузки, які можна було б викидати. Коли експерименти подарували світу перші одноразові підгузки, Віктор назвав їх ”Pampers”, оскільки з англійської “pamper” — “балувати”, “леліяти”, “ніжити”.

Враховуючи, що “Pampers” довгий час були монополістами ринку, закарбувалася звичка будь-які підгузки називати памперсами. 

Джерело: amazon.in

 

Xerox 

Історія цієї назви розпочалася ще в 1906 році, коли була утворена компанія The Haliod Company, яка займалась фотопаперами.

Коли Честер Карлсон винайшов перший “електрографічний” відбиток, компанія зацікавилась ним, хоча й не одразу, й викупила права на винахід. У 1948 році компанія вигадала назву винаходу “ксерографія” мотивуючи тим, що з грецької мови “xerox” — “сухий”, а “grapho” — “писати”.

Після появи першого автоматичного копіювального апарату впізнаваність компанії виросла в декілька разів, і у 1961 році вона вирішила перейменуватись на “Xerox Corporation”.

З того часу люди називають ксероксом будь-яку копіювальну машину, хоча й досі “Xerox” назва відомої компанії. Цікаво, що така тенденція збереглась не всюди: японська компанія-конкурент “Canon” випередила експорт продукції в Монголію, тому саме в цій країні усі копіювальні машини називають Canon, навіть “Xerox”. 

 

Джерело: xerox.com

 

Flo Master

Джерело: worthpoint.com

Фломастерами часто називають будь-які маркери. Але мало хто знає, що “Flo master” — це окремий бренд канцтоварів.

Компанія Cushman&Denison, починаючи з 1951 року, випускала багаторазові ручки, які зараз називаються маркерами. Після об’єднання з Esterbrook Pens ринок дізнався про маркери “Flo master”, виготовлені за японською технологією.

Далі, у 1967 році, Venus Pen викуповує бренд, і тепер він належить Venus Esterbook. Але звичка називати фломастерами будь-який маркер залишилась в деяких країнах, в тому числі в Україні, Польщі, Хорватії, Словенії та інших.

 

Джакузі

Назва “джакузі” з’явилась через дотепну помилку: американці неправильно прочитали прізвище італійця Кандидо Якуцці, який розробив спеціальну ванну з гідромасажем для лікування ревматоїдного артриту у своєї дитини.

А вже в 1955 році, коли фірма “Jacuzzi” випустила помпу J-300 для терапевтичного масажу у ванній, з’явилась й ідея представити таку ванну ринку. Джакузі — бренд, який міцно вкорінився як назва будь-якої гідромасажної ванни. 

Джерело: jacuzzi.com

 

Акваланг

Мандрівник та вчений Жак-Ів Кусто та французький й канадський інженер Еміль Ганьян винайшли бренд Aqualung у 1943 році.

Aqua Lung International — торгова марка із захищеним авторським правом. Тільки в країнах СНД мають звичку будь-який пристрій для регуляції подачі повітря з відкритою системою дихання під водою називати аквалангом, а от в інших кажуть просто “SCUBA” — “self-contained underwater breathing apparatus” (автономний апарат для дихання під водою). 

Джерело: amazon.com

 

Фен

У 1908 році була зареєстрована німецька марка “Fön” компанією AEG, яка першою випускала прилади для сушки волосся — фени. З німецької “Föhn” означає “теплий західний вітер”, який дме з гір у долини, так само як теплий потік повітря сприяє швидкій сушці волосся. 

Тепер фен — електричний прилад, що генерує потік підігрітого повітря, незалежно від бренду чи компанії, яка виготовляє продукцію. Цей термін є в тлумачному словнику, що свідчить про офіційний перехід назви бренду в загальновживане слово. 

Джерело: amazon.de

Лейкопластир

Медичний засіб, користь якого не можна переоцінити, теж має цікаву історію походження.

У 1882 році німець Пауль Карл Бойерсдорф винайшов лейкопластир як засіб захисту ран від потрапляння бактерій, а згодом продав цю ідею Оскару Тропловицу.

Вже Оскар запатентував його під назвою Leukoplast (від давньогрецької “leukos”  — “білий”, а “emplastrum” з латинської — “пов’язка”).

До 2003 товарний знак Leukoplast належав Beiersdorf AG, а з 2003 — BSN medical GmbH. Зараз поняття лейкопластир теж стало загальновживаним словом. 

Джерело: bsnmedical.com

Кеди

Converse All-Star вперше потрапили на ринок у 20-му столітті та досі залишаються популярними.

Цікаво, що вони випускаються фірмою U.S. Rubber під маркою “Keds”, заснованою в 1916 році, від назви якої й пішло найменування кеди.

Зараз кеди означають легке спортивне взуття на гумовій підошві та, як і «фен» та «лейкопластир», це слово стало загальновживаним. В англомовних країнах будь-яке взуття з гумовою підошвою називають “снікери”. 

Джерело: en.wikipedia.org

 

Термос

З походженням назви цього виробу все дуже просто. З грецької мови “therme” означає “гарячий”, що відповідає функції термосів — зберігати тепло напою.

Ще у 1903 році німецький виробник скляних товарів Рейнгольд Бюргер додав до винаходу Дьюара (винахідника, який не хотів реєструвати права на виріб, бо не вірив в його комерційний успіх) корпус, пробку та кришку-горнятко й оголосив конкурс на назву.

Виграв у ньому невідомий житель Мюнхену, який й запропонував назву “Термос”. Після цього Бюргер створив однойменну компанію Тhermos-Gesellschaft m.b.H., яка займалась термосами й з 1904 року ця торгова марка захопила ринок.

А от Дьюару відсудити своє право на винахід не вдалось. Зараз термос — загальновживане слово, але пройшло довгий комерційний шлях перед тим, як ним стати. 

Джерело: thermos.com

Епоніми з’являються з багатьох причин: необхідність назвати новий винахід, ексклюзивність товару, монополістичне домінування на ринку. Але не завжди це допомагає брендам бути успішними. Навпаки, назви брендів “стираються” серед загальновживаних слів, і навіть якщо вони “на слуху”, то часто споживачі обирають товари інших виробників.

Редакція PRO Ідеї. Головні новини маркетингу продовжить досліджувати історії походження відомих брендів, щоб встановити чинники їх успіху та популярності.

 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: