Історія бренду Chupa Chups.

Мабуть, не існує людини, яка не куштувала цукерку Chupa Chups чи не купувала її дітям. Ці смачні карамельні радощі популярні довкола всього світу. Як і будь-який бренд, цей має свою особливу історію, яка зробила його таким, яким ви його бачите в першому-сусідньому кіоску, майже в будь-якій країні. Пропонуємо заглибитися в історію, щоб знайти маркетологічний ключик до успіху цього популярного бренду.  

 

Джерело: Chupa Chups

 

Як починалася історія Chupa Chups

Історія виникнення бренду Chupa Chups почалася ще в 40-х роках минулого століття, коли успішна іспанська компанія з виготовлення солодощів Granja Asturias S.A. почала втрачати популярність.

Час йшов, попит на солодощі знижувався, вартість сировини зростала типова картина кризи. Відсутність достатнього асортименту для покупця (а компанія базувала продукцію на яблучному сиропі та джемі), вимагала нових рішень. 

На порозі закриття компанії з’явився Енріке Бернат — молодий, амбітний юнак, переповнений ідеями, син кондитерів. Однак почалася війна та Енріке забрали на фронт. На щастя, йому вдалося повернутися живим. Після невдалих пошуків роботи, юнак знову повернувся до Granja Asturias S.A.

Спочатку в компанії він виконував роль “недорогої робочої сили”, але його втомила робота звичайним кондитером: асортимент його засмучував, а солодощі видавалися зовсім несмачними. Так хлопець почав пропонувати свої новинки — мармелад, льодяники та інші іспанські солодощі, які вивели компанію з кризи. 

До 1959 року Енріке користувався успіхом, але йому набридла буденність, він прийняв рішення покинути компанію. Розуміючи, що без його ідей компанія збанкрутує, йому запропонували 50% акцій, а згодом він викупив інші 50. Так він продовжив роботу, яка стала вирішальною у створенні цукерки Chupa Chups. 

 

Маркетинг

Енріке Бернат серйозно зайнявся вивченням аудиторії методом опитування. У 1959 році він найняв високооплачуваних спеціалістів, які займалися дослідженням 1000 опитуваних. У результаті з’ясувалося, що цільова аудиторія солодощів — діти, а батьки відмітили незручність звичайних льодяників, які бруднять руки та одяг малюка.

Маленькі діти захоплювалися поїданням карамелі, їх захоплював процес розсмоктування та зменшення цукерки, тому вони часто діставали цукерку з рота, щоб поспостерігати за процесом.

Також маркетингове дослідження дало Енріке зрозуміти, що таких товарів недостатньо в регіонах, де їх якраз найбільше і полюбляють – в маленьких містечках та селах.

Енріке загорівся виготовленням “ідеальної цукерки” вже не просто як звичайний кондитер, а як підприємець, як маркетолог, як винахідник. 

 

Втілення ідеї

Для неї потрібно було створити “бар’єр” між рукою малечі та ротом — спочатку цим послугувала виделка. Льодяник на виделці користувався величезною популярністю, першу партію “розмели” одразу.

Але не дивно, що Енріке вирішив замінити її на дерев’яну паличку — виделка була небезпечною, нею можна було поранитися.

Перші “чупа-чупси” виготовлялися у формі футбольного м’яча, називалися “Гол”.

Дітям таке рішення не дуже сподобалося, вони не знали і не розуміли, що таке футбол, а віддані футбольні фанати – бажали пива.

Для того, щоб розв’язати цю проблему, Енріке знову звертається до спеціалістів, в рекламну агенцію. Серед усіх запропонованих варіантів від рекламістів він обрав назву chups (з ісп. — облизувати). Розпочалося масштабне виробництво. 

1958 рік вважається офіційним роком створення легендарної цукерки “Chups”.

Стартонули неймовірно, з декількома смаками: полуниця, апельсин, полуниця з вершками, шоколад з ваніллю, кава з вершками, м’ята. Енріке вирішив не зупинятися на досягнутому. Вдарився в маркетинг ще потужніше. 

 

Рітейл, е-commerce, маркетинг

На початку 60-х років бренд запустив рекламу на радіо, де неоднократно повторювалися слова “chupa” та “chups”.

Рекламний аудіоряд настільки запам’ятався споживачеві, що в магазині покупець просив цукерку “Chupa Chups”. Енріке прийняв рішення змінити назву “Chups” на “Chupa Chups”, бо саме так він запам’ятався аудиторії.

Через попит, який перевищував пропозицію, власник пішов на дуже ризикований крок — повністю відмовився від іншої продукції, залишивши в компанії лише виробництво льодяника. Хоча потім компанія стала експериментувати з асортиментом, випускаючи льодяники, які фарбують язик, жувальні цукерки та ще багато чого. 


Стратегія продажів

Енріке особисто проробив стратегію продажів. Він позиціював Chupa Chups як дорогий продукт на ринку. У магазинах він ставив стенд з цукерками на рівні очей маленьких дітей, щоб їхня увага сконцентровувалася в потрібному місці.

У компанії з’явилися брендовані машини, які доставляли цукерки по всій Іспанії. У 1964 році ринок іспанських Chupa Chups налічував понад 300 000 точок рітейл-торгівлі.

Ріст популярності вмотивував Берната відкрити другий завод за кордоном, що він успішно і зробив у 1967 році у Франції. Ця фабрика допомогла запустити свою першу дочірню компанію за межами Барселони. Згодом поставки організовувалися в Італію, Португалію та інші країни. Зараз Chupa Chups продає свою продукцію більше ніж в 160 країнах, а виробничі потужності знаходяться в Іспанії, Франції, Росії, Мексиці та Китаї. 

У 1979 році компанія відзначила продаж своєї десятимільярдної цукерки. А у 1980 компанія переїхала в США, щоб розростатися на ринку, створивши дочірню компанію Chupa Chups USA. Згодом були відкриті десятки дистриб’юторських філіалів по всьому світу, наприклад у Великобританії чи Німеччині. 

У вісімдесятих роках Chupa Chups вийшла на новий ринок, коли створила дочірню компанію Zao Neva Chupa Chups. Компанія розмістила власну виробничу установку, відкриту в Санкт-Петербурзі, почавши виробництво у 1991. 

 

Просування бренду

Ще один маркетинговий переворот цукерки стався, коли чупа-чупс побував в космосі. 

 

Джерело: behance.net

 

У 1995 році компанія відправила в космос ряд льодяників, зроблених в Санкт-Петербурзі, на космічну станцію “Мир”. Увесь світ спостерігав за космонавтами, які прямо в космосі насолоджувалися смаком цукерки. 

Енріке мріяв зробити з чупа-чупса універсальний продукт, тому поставив задачу зробити цукерку не просто дитячою цукеркою. Прекрасним рекламним ходом була незвичайна поява льодяника на палочці в серіалі про детектива Коджака. Глядач, який звик до образу поліцейського з сигаретою, звернув особливу увагу на чупа-чупс. Компанія отримала нереальний поштовх в рекламі, бо сам актор Теллі Салавас прийняв продукції компанії Chupa Chups у якості реквізиту. Конкуренти мучилися. 

У 2003 Енріке не стало у віці 80-ти років, його син Ксав’єр продав частину акцій. 

 У 2006 великий пакет акцій викупив італійсько-нідерландський концерн, який тоді володів Mentos та Fruittella. Але Ксав’єру знайшлося місце у великому холдингу. 

В період до 2010 року було випущено ще 200 нових смаків. У 2007 вперше з’явився чупа-чупс XXL фаворит дорослої аудиторії. 

Джерело: aquamarket.ua

 

 

До 2014 дохід понад 100 мільйонів євро щорічно. Вже після смерті Енріке запустилася нова маркетингова компанія “Стався до життя менш серйозно” з головним героєм — чупа-чаком. 

 

 

Дизайн

Можна сміливо сказати, що льодяник Chupa Chups Chups — класика дизайну на ринку. Солоденька цукерка на паличці захопила дітей, звільнивши їх від проблеми липкого одягу та пальців. 

Головна подія зміна логотипу.Енріке точно знав, що товару, який купують потрібен якісний логотип. Для цього він звернувся до свого друга — Сальвадора Далі, відомого іспанського художника-сюрреаліста. 

Сальвадору знадобилася всього лише година, щоб створити той логотип, який ви зараз бачите в усіх магазинах. Художник був в душі ще трошки маркетологом, бо  запропонував  розміщення надпису посередині, щоб назва впадала в очі. 

 

Джерело: kommersantinfo.com

 

З того часу ребрендинг був проведений всього раз, і то незначний. У 1988 художники розфарбували його, додавши більше жовтого кольору. Все, що бачите творіння рук художника. Все що ви бачите, все було зроблене Сальвадором. 

 

Джерело: disenolowcost.com

 

Також чупа-чупс запам’ятався як символ боротьби з нікотиновою залежністю. Будучи в тому самому серіалі про Коджака, який замість сигарет смоктав цукерку, чупа-чупс розкрили важливі соціальні теми. Так з’явився й слоган “Кури чупа-чупс” і був розроблений дизайн коробки для льодяників, який нагадує упаковку сигарет –  “Смоктання не вбиває”.

 

Джерело: https://www.pinterest.com/pin/368450813243321711/

 

На момент експорту Chupa Chups за кордон, цукерки були вже з пластиковою паличкою. До речі, питання, навіщо в паличці дірочка цікавилася ледь не усіх. Діти пробували в неї свистіти, пили через неї напої, але насправді, це спеціальне дизайнерське рішення для безпеки дітей. Якщо станеться так, що дитина проковтне паличку, дірочка для того, щоб вона могла дихати до приїзду швидкої допомоги. 

 

Фактори успіху бренду

  Практичність. Споживач сказав  — виробник зробив.  Вдалося створити форму льодяника, який розв’язав проблеми аудиторії. 

  Різноманіття. Чупа-чупс вийшов на ринок одразу в декількох смаках, а вже зараз налічує понад 200 смаків. 

  Професійний маркетинг. Активне просування, розробка кампанії зі спеціалістами, грунтовне маркетингове дослідження, вчасна участь в соціальній компанії, експорт та постійна робота, натхнення. 

 

Конкурентні переваги

Конкурентність бренду Chupa Chups визначається його інноваційністю. Новий продукт з правильним маркетингом відкривав цю нішу першим і досі залишається першим. 

 

Енріке горів своєю справою та робив саме те, чого хоче споживач. 

Фото: Chupa Chups

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: