Про переваги email-маркетингу в часи, коли достукатися до клієнтів найпростіше через онлайн-канали. 

Email-маркетинг — це такий собі старичок у digital-суспільстві. Але старичок досвідчений, мудрий і навіть повний сил, аби потягатися з молодняком на кшталт соцмереж і месенджерів. 

Перший масовий електронний лист полетів до своїх 400 потенційних клієнтів ще в 1978-му році. Новатором став Гері Тюрк із корпорації Digital Equipment Corporation (DEC). За його словами, завдяки розсилці продажі продуктів DEC зросли на 13 мільйонів доларів США. 

А згідно з останніми даними американської організації для маркетологів The Data&Marketing Association (DMA), тільки за рік (2018-2019) рентабельність інвестицій в електронну пошту зросла з 32 до 42 фунтів стерлінгів. Тобто дієвість email-маркетингу беззаперечна. 

Які обов’язки зараз лежать на плечах email-маркетолога, чому виникає потреба відразу в декількох спеціалістах та який бізнес не обійдеться без такого роду фахівців, редакція PRO Ідеї. Головні новини маркетингу дізнавалася в Дениса Клочка, начальника відділу CRM Лінії магазинів EVA.

 

Які головні функції email-маркетолога?

Перша функція email-маркетолога це збір бази клієнтів і її постійна актуалізація. Джерелами бази можуть бути паперові анкети. Хоча останнім часом від них усе частіше відмовляються, тому що в такому вигляді інформацію досить складно збирати й обробляти.

Більш прогресивний варіант це форми, які клієнт заповнює при реєстрації на сайті або здійсненні покупки, де можна залишити свої контакти, в тому числі адресу електронної пошти.

Друга функція створення й розсилка листів через спеціальні сервіси. Наприклад, популярний в Україні eSputnik або MailChimp.

Раніше для створення макетів листів необхідно було знати HTML. Тому email-маркетолог повинен був або сам володіти цими знаннями, або залучати для цього агентство.

Сьогодні сервіси для розсилок пропонують конструктори для створення макетів листів, де вже є готові блоки: блоки з текстом, картинки, кнопки та інші. Тому, хоч знання HTML залишається корисним і допомагає вручну виправляти деякі баги сервісів, воно вже не обов’язкове.

Наступна функція це сегментація клієнтів. Не можна всім слати все, інакше вашу розсилку швидко відправлять у спам або відпишуться.

Сучасні сервіси допомагають збирати й аналізувати детальну статистику, відстежувати, скільки листів відправлено й доставлено, як на них реагували одержувачі: відкривали, переходили за посиланнями, відправляли в спам або відписувалися.

Використовуючи посилання з UTM-мітками, зручно відстежувати, які з ваших пропозицій цікаві конкретному клієнту, та сегментувати аудиторію за цією ознакою, щоб розсилки були більш прицільними. Насправді ознак для сегментації може бути безліч, і завдання email-маркетолога правильно її зробити.

Ще одне важливе завдання email-маркетолога робота з відтоком клієнтів. Аналізуючи, чому якісь клієнти не реагують на листи або реагують не так, як потрібно компанії, email-маркетолог повинен підібрати правильну стратегію комунікації з ними.

 

Хто може виконувати обов’язки email-маркетолога?

Оскільки email це один із каналів digital-маркетингу, у компаніях, де немає окремо виділеного email-маркетолога, його функції може виконувати фахівець, який займається digital-комунікаціями: рекламою в соціальних мережах, налаштуванням push-повідомлень на сайті та налаштуванням контекстно-медійної реклами.

В іншому випадку це може бути фахівець CRM, оскільки він також працює з базою клієнтів, але в ширшому розумінні. Тоді email може бути для нього одним із каналів комунікації з аудиторією.

У нас email-розсилками займаються два різних фахівці. Один працює у відділі CRM, що належить до департаменту маркетингу, другий — у департаменті електронної комерції. Так склалося через те, що асортимент товарів в офлайн-магазинах та на сайті eva.ua має певні відмінності.

Відповідно, відрізняються й промо в каналах. Отже, ці два фахівці працюють із різними аудиторіями, залежно від того, у якому каналі онлайн або офлайн клієнт проявляє більшу активність.

 

Яким типам бізнесу складно обійтися без email-маркетолога? Чому?

Email це чистий digital-канал. Відповідно, його активно використовують компанії та агентства, що пропонують digital-послуги, навчальні курси та інший цифровий контент. Без нього не обходяться інтернет-магазини. Це один з основних каналів продажів для них.

І він настільки важливий, що деякі можуть відправляти по кілька листів на день. Коли смартфони ще не мали такого поширення, як зараз, email-розсилка була найзручнішим способом відправити пропозицію й посилання, за яким товар або послугу можна відразу замовити з комп’ютера або планшета. 

З ростом популярності смартфонів і розвитком мобільного інтернету функції email-розсилок почали частково дублювати та перебирати на себе месенджери. Але електронні листи все ще залишаються стабільно популярними, зокрема шляхом більш розвиненого інструментарію сервісів, порівняно низької вартості відправки й можливості зручно та наочно представити великий обсяг інформації, красиво заховати довгі посилання з UTM-мітками під текстом або кнопками.

 

Як виміряти ефективність роботи email-маркетолога?

Залежно від цілей, основними метриками для вимірювання ефективності можуть бути кількість відкритих листів, число переходів за посиланнями та кількість покупок, зроблених при переході за посиланням із листа.

Виходячи з цього, компанії можуть по-різному оцінювати вартість залучення контакту. Але, перш за все, email-канал повинен генерувати трафік, тобто приводити клієнтів на цільову сторінку.

За рахунок низької ціни відправки одного листа на фоні інших каналів email, як правило, показує гарну ефективність.

Розмовляла Юлія Андряник. 

 

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.

Читати більше:

Читати більше: