Ми завжди знаємо, чого хочемо, але, на жаль, досягаємо цього не завжди. Різниця між двома точками – тією, де ми зараз, і тією, до якої ми прагнемо, – в емоційному інтелекті. Якщо ви, читаючи цю книжку, можете собі сказати: “Я точно знаю, де можу бути, але поки що не там”, – ви один з таких людей, і для того, щоби дві точки зійшлися, вам знадобиться емоційний інтелект. Саме використання емоційн на додаток до раціональних знань про те, що потрібно робити, дають вам можливість досягти бажаного. Так само, як ігноровані емоції заважають вам дістатися до точки, яку ви собі призначили.

Емоційний інтелект повертає важелі управління ситуацією в наші руки, дає доступ до сховища раціональних знань у нашому мозку і знімає блоки, які заважають нам їх використовувати.

1981 року психологи Говард Фрідман і Рональд Ріддж довели, що, навіть не застосовуючи вербальної комунікації, люди мають здатність впливати на інших емоційно: якщо троє незнайомців сядуть одне навпроти одного й помовчать кілька хвилин, настрій найбільш емоційного з них передасться решті. 2000 року Керолайн Бартел із Нью-Йоркського університету й Річард Сааведра – з Мічиганського – здійснили дослідження 70-ти трудових колективів у компаніях різних галузей. Вчені дійшли висновку, що після двох годин перебування в одному приміщенні у групи встановлюється загальний – поганий або добрий – настрій. Люди впливають одне на одного так, що змінюються навіть фізіологічні параметри: через чверть години приємної розмови в одній кімнаті у двох співрозмовників виявляються схожими навіть біоритми, зокрема пульс.

Згідно з доктором Тревісом Бредберрі, автором книги “Emotional Intelligence 2.0”:

  • 90% провідних топ-менеджерів мають високий EQ.
  • EQ відповідає за 58% продуктивності праці.
  • Люди з високим EQ заробляють за рік на $29 тисяч більше, ніж такі самі співробітники з нижчим EQ.

Більш удосконалене поняття софт-скілів запропонував у своїй публікації Девід Векслер 1940 року. Він розділив здібності людини на “інтелектуальні” й “не інтелектуальні”, до останніх відніс афективні, особистісні та соціальні, й дійшов висновку, що саме “не інтелектуальні” здібності є ключовими при прогнозуванні життєвого успіху людини.

Три аксіоми для розуміння технології EQ-Boost:

1. Хочемо ми цього чи ні, у нас завжди генеруються емоції – на зовнішні події, мову тих, хто нас оточує, на власні думки й навіть на одне вимовлене нами, вголос чи подумки, слово.

2. Емоції проходять три стадії: спочатку генеруються, потім усвідомлюються та виражаються. Тільки усвідомлення емоції за методом технології EQ-Boost дає можливість керувати собою та ситуацією.

3. Ми максимально ефективні тієї миті, коли знаємо, що відчуваємо, і володіємо своїм тілом.

Поки не збігається наша зовнішня і внутрішня мови, ми не починаємо діяти й не можемо досягати бажаного.

Для того, щоб бути максимально успішними, потрібно кожну думку неодмінно пов’язувати з емоцією, яка викликала її в нашій голові. Але цього ми зазвичай не робимо – й уся ця надзвичайно важлива інформація відразу спрямовується в наше несвідоме. Тому можна сказати, що більшу частину ситуацій ми проживаємо несвідомо: емоції виробилися, та ми їх не диференціювали – тобто не усвідомили. Свідома ідентифікація емоцій неймовірно важлива. І чим вищий відсоток диференціювання, тим більш успішними ми стаємо.

Якщо ви правильно визначили думку, яка викликала емоцію, ви відразу відчуваєте поліпшення вашого емоційного стану – емоція вже не пануватиме над вами. Однак можуть  бути ситуації, коли це полегшення не настане. Це означає, що ви не знайшли тієї думки, яка викликала емоцію, і треба знову почати пошук.

Коли людина назвала емоцію, мозок її далі не зберігає. Він зрозумів, що його почули, побачив емоцію, відпрацював її й може переходити до інших завдань. Досягнення успіху – це підкорення крижаної гори. Емоціонали “закидують гарпун” відразу на вершину – і “підтягуються”. Раціонали пояснюють собі, чому це не спрацьовує. Їхній спосіб сходження на гору – рухатися дрібними кроками.

Ментальна пастка – це, фактично, внутрішня заборона на дії, які допомогли б щось змінити. Вийти з ментальної пастки можна, застосовуючи EQ-Boost, тобто озвучившисамому собі власну емоцію й ідентифікувавши її. 

Технологія EQ-Boost. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі і житті, Валерія Козлова. 
Львів, Україна.
Видавництво Старого Лева, 2019.

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: