Події, що розгортаються нині в США, створили вибухову хвилю в інтернет-просторі. 

Вбивство Джорджа Флойда поліцейським при затриманні підтверджено результатами офіційного розслідування, смерть настала внаслідок механічної асфіксії і має розглядатися як вбивство.

Відеозапис трагічного затримання афроамериканця викликав акції протесту, зіткнення з поліцією та акти насилля в багатьох американських містах. В медіа ведеться щоденна хроніка, як до цих протестів долучаються тисячі співпереживаючих у всьому світі.

Небезпека та сила інтернету

Онлайн-технології сприяють миттєвому глобальному поширенню інформації, новин, відео та коментарів. Інформацію в 2020 році неможливо зупинити.

У цьому світлі спостереження за ситуативним маркетингом різних бізнесів у світі дає можливість зафіксувати певні несподівані тенденції.  

Позиція Facebook 

Одна з найвідоміших компаній у США перевдягнула усі свої офіційні акаунти в чорний колір на підтримку з офіційним коментарем Марка Цукерберга: 

 

“Біль минулого тижня нагадує нам про те, як далеко повинна пройти наша країна, щоб дати кожній людині свободу жити з гідністю і спокоєм. Це ще раз нагадує нам, що насильство, з яким сьогодні живуть Чорні люди в Америці, є частиною довгої історії расизму та несправедливості. Усі ми несемо відповідальність за створення змін.

Ми стоїмо з громадою Чорних – і всі, хто працює над справедливістю на честь Джорджа Флойда, Бреони Тейлор, Ахмауд Арбері та дуже багатьох інших, імена яких не забудуться.

Щоб допомогти в цій боротьбі, я знаю, що Facebook повинен зробити більше для підтримки рівності та безпеки громади Чорних через наші платформи. Настільки важко на це було дивитись, але я вдячний, що Дарнелла Фрезьє розмістила у Facebook своє відео про вбивство Джорджа Флойда, тому що нам це все було потрібно. Нам потрібно знати ім’я Джорджа Флойда. Але зрозуміло, що Facebook також має зробити набагато більше, щоб захистити людей і забезпечити, щоб наші системи не посилювали упередженість.

Організації, які борються за справедливість, також потребують фінансування, тому Facebook виділяє додаткові 10 мільйонів доларів для груп, які працюють над расовою справедливістю. Ми співпрацюємо з нашими радниками з питань цивільних прав та нашими працівниками, щоб визначити організації на місцевому та національному рівні, які зараз можуть найбільш ефективно використовувати це.

Я знаю, що 10 мільйонам доларів цього не вдається виправити. Для цього потрібні стійкі, тривалі зусилля. Один з напрямків, де ми з Присциллою особисто працювали, і де расизм та расові відмінності є найбільш глибокими – це система кримінального правосуддя. Я небагато говорив про нашу роботу над цим, але Ініціатива Чана Цукерберга була одним з найбільших фінансуючих, інвестуючих проектів ~ 40 мільйонів доларів щорічно протягом декількох років в організації, які працюють над подоланням расової несправедливості. Ми з Присциллою прагнемо підтримувати цю роботу і очікуємо, що будемо в цій боротьбі ще багато років. Цього тижня стало зрозуміло, що ще потрібно зробити.

Я сподіваюся, що ми, як країна, можемо зібратися разом, щоб зрозуміти всю роботу, яка ще попереду, і зробити все необхідне для справедливості – не тільки для сімей та громад, які зараз сумують, а для всіх, хто несе тягар нерівності”.

Платформи Facebook та дочірня Instagram, стали потужним майданчиком для волевиявлення усіх бажаючих.

Багато впливових користувачів – так званих лідерів думок – висловилися в  Instagram, де вони мають багатотисячні та багатомільйонні аудиторії підписувачів. Платформа була наповнена активізмом від великих та малих лідерів думок, які діляться своїми думками та закликають до змін.

Ця хвиля повністю поглинула усі інші теми в Instagram на вихідних, і несподівано виявила тих, хто залишився осторонь на не висловив свою позицію щодо расової нерівності та несправедливості.

У галузі інфлуесер-маркетингу (маркетингу, побудованому на співпраці з лідерами думок) зараз відбувається революція. А точніше бойкоти всім, хто мовчить на тему расизму.

Наприклад, справжнє цунамі обурення дійшло до одного з найуспішніших додатків для монетизації роботи лідерів думок – LikeToKnow.It та його материнській компанії RewardStyle, котрі провели вихідні, ігноруючи протести, продовжуючи надсилати електронні листи, що заохочують блогерів розміщувати партнерські посилання, щоб заробити комісію.

Прес-секретар компанії ніяк не реагував на багатотисячні звернення блогерів та преси, тому зараз так званий “чорний меморандум” закликав десятки інших лідерів думок виступити проти компанії RewardStyle, вимагаючи, щоб RewardStyle та інші бренди були зобов’язаними сприяти висвітленню “чорних голосів”, з огляду на те, що вони є головним джерелом доходу в галузі у США. 

Лунають наполегливі заклики використати цей момент в інфлуенсер-маркетингу для боротьби за давно назрілі проблеми дискримінації. 

Джерело: Cristal Aisha

Лідери думок зосередилися на LikeToKnow тому, що він має величезний вплив на індустрію лідерів думок: блогерів та відомих особистостей. LikeToKnow.In має величезну базу користувачів та зараз приносить понад 1 мільярд доларів щорічних продажів, за інформацією Forbes.

Платформа зараз найбільше на ринку впливає на те, як лідер думок може монетизувати свій канал. В минулому додаток багато критикували за те, що він не робив достатньо для того, щоб різноманітні жінки могли досягати успіху та монетизувати свої рекламні співпраці. 

Меган Джейн Крейб, яка має 1,3 мільйона підписників в рамках @BodyPosiPanda, закликала інших працівників галузі “використовувати ваш вплив, щоб змінити ситуацію”. Вона закликала більш великих блогерів почати звертатися до таких брендів і платформ, як LikeToKnow. Вона зайняла позицію і втілила свої слова в дію.

“Чому ти не тиснеш на ці бренди, з якими постійно співпрацюєш?”- каже вона.  

Джерело: BodyPosiPanda_

Основні закиди від лідерів думок зараз до компаній, які впливають на інфлуенсер-маркетинг у світі: 

  • забезпечувати рівні можливості для просування блогерів за принципом різноманітності (різних рас);
  • “додати кольору” в контент-стратегії – означає додати в рекламний контент людей різних рас;
  • розширити різноманітність серед стейкхолдерів компаній, щоб чорні та іншові расові групи входили до команд, які приймають найвищі рішення для транформування та внесення справжніх змін;
  • дати підтримку усім лідерам думок, щоб згрупуватися зараз, щоб кожен, хто боїться висловитися, міг почувати себе впевнено, вимагаючи більшої різноманітності;
  • підтримати підтриємства, що належать до меншин, щоб забезпечити їм додаткове просування. Поділіться продуктами, які ви любите. Це треба робити якомога активніше.

Протест після вбивства чорношкірого в США та рух за різноманітність став лаксусовим папіром в маркетингу. Як бізнес реагує на ситуацію в світі, на зміну поведінки споживачів, як застосовує свої канали просування для охоплення, які теми порушує … та які оминає.

Чому впливові компанії та блогери мали вчасно висловити свою позицію щодо расового різноманіття? 

Компанії та лідери думок, які є в публічному доступі та активні онлайн, створюють власний контент, – мають величезні аудиторії.

Для підписувачів, фанів та клієнтів важливо розуміти та довіряти бредам, особистям, за якими вони стежать онлайн.

Якщо у світі відбувається переворот після трагедії, та коли більшість лідерів думок висловила свою позицію, і при цьому хтось продовжує грати в мовчанку – це сприймається як ігнорування гострих соціальних тем расизму і навіть протидію руху за расову різноманітність.

Дехто з блогерів аргументує свою бездіяльність тим, що тему расизму неможиво вплести нативно в їх контент.  Однак тисячі найвідоміших блогерів в світі демонструють протилежне. 

Відома епатажна фешн-блогер онлайн та професор соціології в житті – Лін Слейтер,  відома як Accidental Icon – опублікувала ряд сторіз, в яких вона закликає підтримати бізнеси чорношкірих. 

Компанії, які залучають лідерів думок для просування свого бренду, теж публічно підтримали рух за різноманітність – від невеличних бізнесів до глобальних корпорацій.

Наприклад, американська компанія Pink Lily зробила заяву про протести. Бренд опублікував у своєму Instagram з 800 тисячами підписників детальну заяву про зміни, які він буде вносити. 

“Ми бачимо відсутність кольору у нашому бренді, і ми вживемо заходів”, – зазначив бренд.

Victoria’s Secret 

Всесвітньовідомий бренд жіночої білизни та одягу вкотре підтвердив свою соціальну відповідальність і підтримав рух за різноманітність проти расизму та опублікував офіційну заяву про вбивство Джорджа Флойда.

“Витяг зі звернення генерального директора до наших партнерів:
Цей незрівнянний момент нашої історії загострив розуміння, що кожна людина дорогоцінна і заслуговує рівних гідностей, поваги та поводження. У багатьох американських громадах трапилися жахливі випадки, такі як в Міннеаполісі, нагадують нам про потворність расизму, яка продовжує заражати наш світ і чумить наше суспільство. У цей час соціальних заворушень і глобальної пандемії складності емоцій навколо нас і в кожного з нас потребують повернутися до наших справжніх цінностей.

Слова ІНТЕГРАЦІЯ РОБИТЬ НАС СИЛЬНІШИМИ зараз є більш значущими, ніж коли-небудь раніше. Наші цінності кореняться у справедливості та справедливому поводженні з кожною людиною у кожній взаємодії, кожного разу. Ненависть і нетерпимість будь-якого роду не мають місця в нашому суспільстві, і вони неприйнятні для L Brands. Я знаю, що ви поділяєте мою прихильність до того, щоб жити нашими цінностями, і я закликаю вас використовувати це як можливість зібратися разом, бути добрішими та послухати з ще більшою цікавістю, вразливістю та розумінням. Кожен з нас повинен розмірковувати і задавати собі складне запитання про те, що ми робимо, щоб засудити забобони та сприяти інтеграції.
Ендрю Меслоу, генеральний директор

Наші зобов’язання:
· Ми будемо слухати своїх партнерів та клієнтів під час продовження цього діалогу – і не відпочивати, поки не будемо прогресувати.
· Ми будемо розширювати тренінги з метою навчання та оснащення співробітників, щоб надихнути на зміни та жити нашими цінностями.
· Ми збільшимо інвестиції щонайменше на 1 мільйон доларів в організації, які фінансують боротьбу з расизмом та нерівністю.
· Ми покладемо на себе відповідальність”.

Gucci 

Люксовий дім моди Gucci оформив свої слова підтримки руху проти расизму цитатою Клео Вейда про те, що будь-які зміни треба почати з себе, з розмов у колі сім’ї та любові до ближніх. 

Джерело: Gucci

PRADA 

Група  компаній «Prada» поділилася своїм баченням ситуації: обурення і засмучення через несправедливість, з якою стикається громада Чорних.
Бренд виступає за стійку підтримку та солідарність проти расизму.

“Ми піднімаємо свій голос і продовжуємо співпрацювати з нашою Радою з питань різноманіття та включення для боротьби за расову справедливість скрізь”.

Джерело: Prada

Amazon

Свою підтримку руху проти расизму висловив найбільший маркетплейс у світі. 

Джерело: Amazon

YouTube 

Доки мовчать офіційні сторінки Google, Apple та Microsoft, відеоплатформа YouTube – місце розвитку та монетизації величезної кількості лідерів думок, звернулася до своєї аудиторії з чуттєвим повідомленням:

“Ми висловлюємо свою солідарність руху проти расизму та насильства. Коли членам нашої громади боляче, нам всім боляче. Ми робимо внесок 1 млн доларів на підтримку зусиль щодо подолання соціальної несправедливості.”

Що в Україні? 

Ми перевірили акаунти найвідоміших блогерів в соціальних мережах, і нам шкода визнавати, але проявів підтримки руху проти расизму в нашому просторі – майже немає. 

Телебачення Торонто

Незалежна транснаціональна мультимедійна корпорація 👽#@)₴?$0 з Майклом Щуром виставила зображення на підтримку глобального руху проти расизму та отримали порцію хейту в коментарях про те, що в Україні є набагато важливіші питання. 

Джерело: instagram.com/toronto_tv/

Kachorovska

Український бренд жіночого взуття та аксесуарів оформив першочервневий запис в Instagram в чорно-білому тоні. Такий крок є кейсом імплементації світових соціальних тенденцій в нашу українську нетолерантну реальність: хто знає – той зрозуміє, хто не знає – навіть не помітить. 

Джерело: instagram.com/kachorovska_atelier

Інфлуесер-маркетинг у світі – це напрочуд прибуткова система співпраці бізнесу з лідерами думок.

Гострі соціальні теми, такі як вбивство чорношкірого чоловіка у США, стають не лише вагомим інфоприводом для ситуативного маркетингу у всьому світі, а й серйозною перевіркою на соціальну відповідальність для бізнесу та усіх активних лідерів думок.

Нинішня онлайн-аудиторія навчилася розрізняти цікавий контент, таланти, моральні якості – від банальної реклами. Коли десь проходять масові перевороти, плановий контент блогерів на їх звичну тематику виглядає жалюгідно та ображає почуття аудиторії. 

Редакція “PRO Ідеї” підтримує різноманітність та расове рівноправ’я. 

Читати більше: