Світова криза на фоні пандемії призвела до того, що все більше працівників переходить на дистанційну форму праці.

Власне, активізація тренду фрилансу останнім часом видається таким собі підготовчим етапом до ситуації навесні 2020, коли весь світ змушений був перейти на мінімум півтораметрову дистанцію і почати працювати з дому. Втім, для фрилансерів мало що змінилось – хіба що довелось позбутись приємної опції попрацювати в улюбленій кав’ярні або на свіжому повітрі у теплу пору року. А от для тих, хто раніше ніколи не працював віддалено, такі зміни виявились справжнім випробуванням. 

Як людина, що стала фрилансером більше 9 років тому – коли це ще не було мейнстримом – хочу окреслити основні аспекти організації робочої зони вдома. Це – перший крок до ефективної роботи віддалено. 

Джерело: instagram.com/litlabel_bookblog

Отож, набір моїх базових лайфхаків та правил для ефективної роботи над проектами наступний: 

•  Переконайтесь, що ваше робоче місце розташовано у достатньо освітленій частині вашого помешкання.

Це важливо, адже наявність світла є необхідною не лише для органів зору, але й для концентрації, бадьорості та креативу. Світло має бути природним.

Втім, надмір світла є також неприйнятним: ви ж точно не хочете постійно мружитись, шукати зручне місце кожні кілька хвилин, та надбати букетик новеньких мімічних зморшок. Якщо ж у вашому помешканні занадто багато світла (мій випадок!) – раджу якомога швидше встановити ролети.

Скажу з власного досвіду – обирайте щільність трішки вищу за середній показник, адже сидіти в літній день у «склепику» (такий спецефект мають деякі ролети з максимально високим рівнем захисту від сонячних променів) – перспектива така собі. 

•  Оберіть ідеальні стіл та крісло.

Комфорт тут – це ще не все. Крісло має піклуватись про вашу спину, а висота столу має бути ок для ваших рук. Саме через недосконалість цих параметрів фрилансери отримують професійні травми та захворювання.

Варто проконсультуватись з експертом щодо таких нюансів – це важливо для здоров’я спини, рук, та очей, а також для загальної тривалості вашої продуктивності. 

•  Подбайте про свій лептоп: усе оновлено та готово до палаючих дедлайнів.

Варто пам’ятати та своєчасно реагувати на оновлення, наявність необхідних програм та достатньої кількості місця на диску. Це важливо для будь-якого типу фрилансу.

До прикладу, одного разу у мене сталась серйозна «ситуація» на роботі через те, що мій Gmail був переповнений, а додаткове місце я ще не купила – чесно кажучи, я тоді мала над-щільний графік і навіть подумати не могла, що попередження вгорі сторінки Gmail є серйозною загрозою моєму робочому процесу саме цього вечора. Отож, моя поштова скринька не приймала нові листи, і я не отримала своєчасно важливе повідомлення від агентів. Згодом це вилилось у неприємну ситуацію, якої цілком можна було б уникнути, якби я не відклала питання Gmail на абстрактне «потім».

Фактично, ноутбук – це ваш основний інструмент для роботи, тож необхідно слідкувати за тим, аби він був чистий, «здоровий» (історії про палаючі дедлайни та терміновий пошук вільного лептопу, коли свій «захворів», у мене теж є, і про це можна писати окрему книгу), та достатньо «запакований». Те саме стосується і вашого телефону, особливо коли основну частину роботи ви виконуєте з нього.

•  Заведіть «домашнього улюбленця» кожного фрілансера – планер.

Так, я людина зі списками. Саме тому у мене є багато різних блокнотів, планерів, записників, бізнес-щоденників, особистих щоденників, зошитів, та стікерпаків.

Щоправда, колись був період у моєму житті, коли мені абсолютно не вірилось у силу списків. Я чітко пам’ятаю, як думала тоді: «Навіщо витрачати дорогоцінний час на написання списку, якщо цей час можна витратити на те, щоб дійсно виконати один із його пунктів?».

Очевидно, то був період, коли у мене була така кількість завдань, що їх цілком реально можна було виконати, не вдаючись до щоденних записів.

Звісно ж, тоді я зовсім не розуміла механіки тайм-менеджменту. Перш за все, списки ефективно допомагають відслідковувати та не пропускати дедлайни, зустрічі, дотримуватись домовленостей. Окрім того, планер допоможе структурувати день – можна приблизно розуміти кількість часу, необхідну для конкретної задачі, і таким чином більш ефективно розпланувати решту дня, мінімізуючи витрати часу на дорогу, непотрібну або шкідливу активність, диверсифікуючи типи зайнятості (рекомендується поєднувати роботу зі спортом або якісним релаксом – таким чином, мозок працюватиме ефективніше і не виснажуватиметься швидко), а також узгоджуючи свій графік з планами й можливостями інших людей. 

•  Подбайте, аби все було впорядковано й знаходилось на відповідному місці. І дуже бажано, аби ви були в курсі локації ваших файлів, папок, та записів. 

Так, я в курсі, що творчий хаос – це сильно, і часто саме він працює, але коли щось потрібно терміново знайти і надіслати або повідомити – це теж круто.

Скажу вам як фрилансер зі стажем – творчий хаос в одному та порядок в іншому можуть цілком мирно співіснувати.

Адже хаос може бути у ваших книгах, блокнотах, записах творчого характеру чи навіть читацьких звичках, але от на столі краще прибирати безкомпромісно та регулярно – ви ж хочете знайти лептоп та телефон, коли потрібно буде терміново відповідати на дзвінок колеги по Скайпу?

Те ж саме стосується наповнення ноутбуків та телефонів: створюйте папки для різних файлів, шліфуйте знання про їх місцезнаходження, і називайте відповідно. Не смітіть непотрібними скрінами та картинками на робочому столі чи у пам’яті свого телефону. Оновлюйте вчасно програми – а раптом вони вам знадобляться, коли швидкісного та якісного вай-фаю поруч не буде?

Може, сьогодні це й складно уявити, але повірте – таке іноді теж може трапитись. Не раджу перевіряти об’єм та переконливість власної удачі. І зробіть все можливе, аби достеменно знати, де та які файли зберігаються, і у якій папці ліпше шукати особисті світлини, де знаходяться накладні, а де – пост для блогу Насті. 

Замість традиційного conclusion

Що для мене було індикатором того, що моя робоча зона ефективна? Все просто: я буквально відчувала як змінюється мій внутрішній стан та як по-іншому – більш чітко, оперативно, та сконцентровано – починає працювати мій мозок, коли я знаходжусь у цій частині свого помешкання. 

 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: