Про те, чи гівевеї — це реальна можливість якісного просування, чи обман від лідерів думок.

Користувачі соціальних мереж не раз зустрічалися з гівевеями від відомих блогерів, а багато хто брав в них участь з надією безкоштовно отримати цінну річ.

Популярність такого способу просування зрозуміла: для підписників це можливість виграти дорогі подарунки від улюбленого блогера, спонсори набирають підписників, а самі блогери в очах своїх фанатів мають вигляд добрих та щедрих “друзів”.


Що таке GIVEAWAY?

Giveaway — розіграш або вікторина, для участі в якій треба виконати певні умови. Як правило, від підписника просять лайки, репости та підписки на спонсорів, які поповнюють бюджет подарунків.

Часто розігрується техніка, гроші, набори косметичних засобів чи смачної їжі, дуже рідко — автомобілі. Все залежить від кількості підписників на блогера та його активності, чим ці показники більші, тим вагоміші можуть бути призи.

Як це працює?

Блогер оголошує про початок гівевею, закликаючи всіх охочих спонсорів долучитися, хто бажає отримати у відповідь нових підписників та піар, та спонсорувати подарунки для підписників. Спонсори віддають значні суми грошей, а блогери ставлять за умову своїм фоловерам підписатися на “меценатів”, щоб виграти омріяні призи.

Алгоритм гівів зазвичай виглядає так:

1. Створюється окрема сторінка в Instagram;
2. Блогер анонсує про початок гіву в своєму профілі  знімає відео та сторіз, щоб підписники перейшли на сторінку гіву та підписалися на всіх спонсорів подарунків;
3. Блогер декілька разів повторює про гів, щоб ще більше запалити бажання взяти в ньому участь, долучає інших блогерів для максимально більшого охоплення, демонструє подарунки та розповідає про механіку визначення розіграшу;
4. У день проведення розіграшу планується прямий ефір, в якому за допомогою різних методик вибирається переможець серед учасників, які виконали всі умови гіву підписалися на всіх спонсорів з профілю гіву. Їх зазвичай буває багато — від 40 до 170.

Ми б могли розповісти, як правильно організовувати гіви та які результати вони приносять блогерам-мільйонникам, але відчуваємо відповідальність розкрити усі сторони гівевеїв для брендів, блогерів та учасників, які тільки вивчають це питання. У цій статті хочемо акцентувати на негативні сторони, про які зазвичай не здогадуються учасники та спостерігачі, і про які маркетологи та організатори гівів воліють ніколи не зізнаватися.


Суть гівевеїв

З першого погляду, така механіка просування в Instagram не викликає запитань, а навпаки, привертає увагу своєю вигодою абсолютно для усіх сторін.

Насправді гівевеї несуть в собі більше загроз, ніж користі. Якщо ви бренд і вважаєте, що це простий спосіб отримати нових підписників, треба знати про всі особливості такого формату діджитал-просування.

1. Часті обмани з подарунками мало хто бачив реального переможця, який насправді виграв автомобіль

Репутація гівевеїв безповоротно зіпсована тим, що з гарного задуму — організовуватися з іншими брендами та блогерами, щоб дарувати подарунки за підписки всім спонсорам — вони найчастіше використовуються спеціальними компаніями з організаціїї гівевеїв (які часто співпрацюють з відомими блогерами) для швидкого високого заробітку або чистісінького обману.

У більшості випадках, усі розслідування гучних гівевеїв з цінними подарунками — автомобілями, квартирами, поїздками, вказують на те, що такі подарунки насправді не даруються, а передаються за домовленістю підставним особам, якщо взагалі існують в природі.

На це вказують:


  “технічні” накладки під час проведення гівів, коли досвідчені активні учасники, “випадають” зі списку для визначення переможців в момент “рендомного” вибору;
  реальні історії про те, що цінні подарунки насправді потрапляли родичам та знайомим, для яких заздалегідь створювалися непримітні акаунти для участі та виграшу в конкретному гівевеї;
  проблеми з подарунками — замість нових автомобілів з салону, які рекламувалися на фото, чи власних авто блогерів, реальні переможці отримували автомобілі з великим пробігом та перебитими серійними номерами в післяаварійному стані, які потрібно було розмитнювати та транспортувати за власний кошт;
  відсутність інформації про переможців. Наприклад, вся активність під час одного гіва переходить в активність на тему наступного. Аудиторія гівевеїв переходить з попереднього на наступний, і забуває, що підписалася на перший-другий-третій-десятий.2. Компанії-організатори гівевеїв бувають дійсними та фейковими

Є компанії, які професійно розроблюють механіку гівів для блогерів, ведуть всю активність, “замітають сліди” про подарунки та виграші, підтримують високі охоплення на сторінці блогера, щоб запобігати блокуванню, тобто фактично є командою діджитал-маркетологів-піарників, які вміють гарно рахувати гроші.

Такі агенції співпрацюють з блогерами-мільйонниками, що підтверджують самі інста-блогери, які публічно заявляють, що в проведенні таких активностей їм допомагають сторонні компанії.

Розбирати етично-моральну сторону і гаманець одного гіву потрібно на конкретних кейсах, але ця інформація закрита для сторонніх, тому можна послуговуватися лише узагальненим калькулюванням:


Бюджет спонсорів — придбання обіцяних подарунків — продакшн роликів про гів — винагорода блогеру = заробіток організаторів


За публічно поширеною інформацією спонсорів-учасників гівів з російськими зірками, йдеться про багатомільйонні заробітки організаторів за один такий конкурс. Тому, звичайно, гіви будуть вихваляти та відбілювати всі учасники цього комерційного ланцюга. Адже блогер фактично дозволяє активність від свого імені, публікує заклик та результати, за що отримує гарантовано високий гонорар.

Також поруч з цим, на жаль, існує величезна кількість фейкових організаторів гівевеїв, які засипають дайрект користувачів Instagram, які мають умовно велику аудиторію підписників та які демонструють активність в профілі чи мають відповідні хештеги про бажання просуватися, та запрошують спонсорувати якісь незрозумілі гіви, щоб у відповідь отримати нових підписників. Такі шахрайські схеми направлені на аматорів, які хочуть легкої популярності в соціальній мережі, та не пошкодують незначну суму на придбання нових підписників. Звичайно, це 100% обман.

3. Блогери не знають=не хочуть бути відповідальними за спонсорів

Перевірте перший-ліпший гів відомого блогера-мільйонника, ви переконаєтеся, що до списку спонсорів гівів відомих блогерів потрапляють фейкові сервіси, незаконні організації, порнографічні джерела, бренди, які просувають небезпечний контент чи товари-обманки.

Чи доречно для вашого бренду отримати нецільових підписників та заплатити за квоту бути в одній компанії з акаунтами, які зіпсують вашу репутацію?

На цьому, до речі, і “паляться” блогери, які в своїх рутинних постах та сторіз можуть критикувати якийсь тип сервісу чи товарів, а потім в списках спонсорів їх гівевею фіксуються акаунти, які просувають ці види продуктів.

Це знову ж пояснюється тим, що блогери не цікавляться цим питанням, тому що їх організовують спеціальні компанії, які теж не модерують спонсорів, тому що їх спільна мета — заробити на спонсорах, які внесуть кошти в бюджет гіву, а хто дає ці кошти, обом сторонам — блогеру та організатору однаково байдуже.

4. Дорога плата за небезпечний піар

Потрапити в спонсори гіву з справді відомим блогером дуже дорого. Якщо це реальний блогер, реальний гівевей, і планується реальний подарунок для переможців, з бажаючого стати спонсором буде вимагатися значна сума.

Якщо ви внесете цю значну суму за участь в чужому гівевеї, піар все одно може не відповідати вашим сподіванням, тому що ваша репутація буде залежити від порядності блогера та організатора, якості проведення гівевею, реакції аудиторії на результат.

І, звичайно, ви будете залежні від інших спонсорів, чи це позитивно для вашого бренду бути в команді решти учасників-меценатів. Наприклад, ви націлилися на гів блогера з цільовою аудиторією молодих мам, а в списку блогерів побачите акаунти онлайн-казино, ворожок, порнографії, електронних сигарет та блютус-чіпів для манікюру.

Таку співпрацю неможливо оформити юридично, щоб вберегти себе від ризиків.

Гіви — це пряме порушення правил рекламної платформи Instagram. Тому для гівів створюються окремі конкурсні сторінки, Instagram їх постійно блокує, вводить на них посиленні обмеження — на кількість одночасних підписок, блокує конкурсні пости в стрічці, видаліє сторіз. Для блогерів участь в гівах теж великий ризик, були випадки, коли блокувалися сторінки блогерів, які проводили гівевеї.


5. Нецільова аудиторія

Якщо ви бренд чи блогер з невеликою кількістю підписників та забажаєте взяти участь у гіві великого блогера, щоб отримати нових підписників, з його допомогою ви, найімовірніше, залучите нецільову аудиторію.

Під час гіву, до вас, як спонсора, прийдуть підписатися не ті, хто дізнаються про ваш бренд та зацікавляться вами. Прийде аудиторія ”шаровиків”, які гуляють між блогерами та брендами та бездумно підписуються на усі розіграші.

Також серед учасників гівів велику частку складають технічні боти — акаунти, створені спеціальними програмами, за якими немає реальних людей. Наявність таких підписників псує діджитал-якість профілю в Instagram, погіршує показники та майбутню рекламу.

6. Ваш невеликий акаунт може ВМЕРТИ після спонсорства гіву

Гіви небезпечні для самих блогерів-титульних облич конкурсів, і вони йдуть на цей ризик тільки заради високих гонорарів за участь від компаній-організаторів гівів.

Для спонсорів (брендів, блогерів) з невеликою аудиторією притік нових підписників, які прийдуть блискавично одночасно і так само швидко підуть, тому що вони нецільові і ви насправді їм нецікаві) чи шаровики (їм ніхто не цікавий, вони приходять за подарунками і відписуються після конкурсу), — ваш акаунт може бути заблокований назавжди без права відновлення.

! Саме цей момент у гівевеях є найбільш небезпечним.

Instagram бореться з гівами і розцінює цю механіку як шахрайський спосіб розкручування акаунтів, тому великі блогери співпрацюють зі спеціальними командами, які створюють “правильні для алгоритму Instagram” конкурсні сторінки-громовідводи, створюють “правильну для алгоритму Instagram” регулярну активність профілях — постійні конкурси, запуски хайпу, запуск реклами.

Тоді стрибки підписників на сторінці блогера врівноважуються, хтось підписується на нову активність, хтось відписується від старої. Алгоритми Instagram оцінюють це як нормальну динаміку для сторінок блогерів такого калібру і, за умови правильності дій діджитал-маркетологів, майже ніколи не втручаються.

З профілями з невеликою аудиторією та активністю все відбувається навпаки. Якщо в не прокачаному профілі зафіксується різка інтенсивна активність, а після неї відтік, профіль блокується як шахрайський без права відновлення.

Гіви як бізнес — це зло, однак його механіку можна застосовувати й без ризиків. Як за допомогою гівів залучати цільову аудиторію органічно, розповімо у наступних матеріалах. 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: