Головні тези пресконференції «Трансформації — бажані та вимушені» на iForum-2021.

У житті немає нічого однозначного. І навіть пандемія, ставши непереборною перешкодою для одних, водночас подарувала нові можливості іншим. Є цілі індустрії, що фактично сягнули дна. Є сфери, які набрали шалених обертів. Саме це обговорили учасники пресконференції «Трансформації — бажані та вимушені» в межах  iForum — найбільшої ТІ конференція України та Східної Європи. 

Редакція PRO Ідеї. Головні новини маркетингу відвідала захід і зібрала для вас головні тези спікерів. Про виклики й шанси під час пандемії, великі зміни, механізми адаптації та дієві, перевірені на практиці кейси цілих індустрій читайте в матеріалі.

 

Михайло Царьов, CEO StarLightMedia

Це можна назвати плановою трансформацією

«StarLightMedia ввійшла у 2020-ий дуже підготовленою. По-перше, у нас уже була lean-структура, що дозволила швидко реагувати. По-друге, уже була культура менеджменту: люди адекватно, без зайвої паніки та деструктиву сприймали зміни. Тобто це можна назвати плановою трансформацією». 

Складові трансформації StarLightMedia:

•  навчання менеджменту (швидкому реагуванню, lean-інноваціям і lean-підходам зокрема);
•  запровадження системи ризик-менеджменту та створення в цьому контексті антикризового штабу, розробка системи онлайн-ведення бізнесу, заміни керівництва;
•  створення «домашніх» робочих місць (не лише видача комп’ютерів, а й забезпечення, наприклад, бухгалтерів принтерами, а маркетологів і дизайнерів — спеціальними комп’ютерами);
•  соціальна підтримка працівників, які пішли на карантин;
•  запуск нових веб-серіалів, знятих за допомогою доступних на той час засобів.

«Ми виробляємо 2 тис. новинних годин на рік. Тому ще одним викликом була необхідність не зупиняти процесу ні на день. Коли став громадський транспорт, призупинилася система комунікацій у країні, ми створили спеціальний транспортний центр і додатково запровадили соціальну ініціативу всередині компанії «Підвези колегу». Десь 400 людей щоденно виходили на роботу, аби знімали та монтувати новини.

Також ми дуже швидко зрозуміли, що потрібно впроваджувати нові технології для роботи з фрілансерами. І вже зовсім скоро запускаємо свою онлайн-платформу для співпраці».

 

Євген Шевченко, UAMASTER, керівник напряму «Реклама» iForum

Діджитал росте незалежно від усього

«За останні два роки відбулося багато змін у рекламному ринку. Частка діджиталу в рекламних бюджетах виросла до 59%. Для порівняння: у 2004-му цей показник складав менше ніж 0.5%, а два роки тому — 48%. Тобто ріст був швидким. 

Щоразу, коли в країні відбувалося щось погане (локдаун і карантин 2020-го, початок війни в 2014-му, світова економічна криза 2009-го року), діджитал продовжував рости. Хоча інші інструменти, наприклад, поводили себе по-різному. Виходить, діджитал росте незалежно від усього. 

У випадку з локдауном багато бізнесів пішло в інтернет, аби не померти або рости. Також відбулися великі технічні зміни, пов’язані з користувацькими даними».

 

Дмитро Базилевич, керівник напряму «Digital Fun iForum»

Індустрія Digital Fun вийшла з кризи сильнішою

«Digital Fun — чи не єдина індустрія, яка не розділяє масового песимізму щодо пандемії. Поготів вона виросла й вийшла з кризи сильнішою. Через зміну формату форуму я прийняв рішення змінити й сам формат потоку: не спікери, а три панельні дискусії, присвячені індустрії відеоігор, кіберспорту та, що відбувається вперше на iForum, ми говорили про індустрію азартних ігор, яка нещодавно була реалізована в Україні».

 

Олексій Вітченко, засновник фонду Digital Future

Проблема для одного — це можливість для іншого

«Рік тому венчурна індустрія трішки замерла. У нашому портфелі — понад 20 компаній. Деяким із них коронавірус дуже допоміг, на деякі ж повпливав не найкращим чином. Але люди витягують, борються. 

Просто зараз у нас ідуть 4 екзити. Тобто загалом буде понад 5 екзитів і 20 проінвестованих компаній. Це доволі непоганий результат. Здається, у порівнянні з іншими українськими фаундерами, компаніями ми маємо найвищий показник. Про що це говорить? Про те, що проблема для одного — це можливість для іншого. Тобто якісь компанії виросли — якісь програли».

 

Ігор Шойфот, TMT Investments

Стартапи — це не bullshit і не красива презентація, а реальний бізнес

«Що відбувається зараз за океаном? Те, про що ми й говорили, — обвал цілих індустрій. Наприклад, ритейл гине просто. Водночас відбувається дуже сильний вибух у деяких сферах, в освіті зокрема. Це якийсь червоний океан! 

Тепер є розуміння, що стартапи — це не bullshit і не красива презентація, а реальний бізнес. 

Не те, щоб я хотів давати поради, однак головний погляд із Каліфорнії всередину, просто в очі Україні: займайтеся екзитами».

 

Данило Тонкопий, Delfast 

Стояло питання не можливостей чи розвитку, а виживання

«Ми відчули початок кризи 2020-го на власній шкурі. Я виробляю електровелосипеди. Початково це була й кур’єрська компанія. Доходи впали катастрофічно, бо велосипеди — не предмети першої необхідності. Якщо раніше в грудні ми продавали на 50-60 тис.$, то в березні люди почали скупитися — дохід упав до 10 тис.$. Це та сума, якої не вистачає навіть на зарплати. Ми були на межі вимирання як компанія. Тобто стояло питання не можливостей чи розвитку, а виживання.

Після ряду заходів, у тому числі оновлення модельного ряду велосипедів та запровадження кредитних програм, дохід зріс до 100 тис$. Потім ми продали кур’єрську службу й сфокусувалися на байках. Восени запустили краудфандингову кампанію зі збору грошей на будівництво заводу електробайків. Знову-таки всі проблеми, що відбуваються у світі (як зупинка Суецького каналу, наприклад) впливають на нас безпосередньо через породжені проблеми з логістикою».

З інформації на пресконференції iForum-2021.

 

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.