Насуваються великі зміни в Instagram: лічильник лайків планують прибрати, відео про політику в IGTV — банити, пости з натяком на буллінг — приховувати. А ще соцмережа вирішила видаляти AR-маски з ефектом пластичної хірургії.

На думку керівництва платформи, такий контент може негативно впливати на ментальне здоров’я користувачів, особливо неповнолітніх. Ми вирішили з`ясувати, чи дійсно нереалістично-ідеальне селфі блогера, що ми бачимо в сторіз, впливає на наш психологічний стан.

      
Скріншоти галереї масок для селфі в Instagram. Джерело: instagram.com

Чужі ідеальні селфі vs наша здорова самооцінка

Флетлеї, захопливі пейзажі і, звичайно, селфі, що пройшли крізь фільтри Facetune і Snapchat — в наші інста-акаунти зазвичай потрапляє оброблений чи продуманий фотоконтент. Хоча деякі користувачі та інфлюенсери, приміром, бодіпозитивні модель Ешлі Грем та акторка Емі Шумер, діляться таким собі “чесним контентом”. Вони демонструють фоловерам свої реальні фото: з розтяжками та целюліті та ногах, що є органічною зміною тіла для молодої мами, почервоніннями на обличчях, синцями під очима. Чесного вектору дотримуються і в текстах: розповідають про справжнє материнство із постпологовою депресією та фізіологічними змінами. 

https://www.instagram.com/p/B40I9XRgr_k/

 


Та такі, як Ешлі та Емі, в меншості — естетичний контент про життя ідеальних людей превалює. Так, інста-стрічки стали замінниками глянцевих журналів, що диктують жінкам, яка зовнішність є конфортною. 

За даними дослідження благодійного фонду Scope, “ідеальні люди з Instagram” змушують молодих людей у віці 18-34 років відчувати себе непривабливими. Цю тезу підтверджують і вчені Університету Стретклайда в штаті Огайо і Університету штату Айова. Вони виявили, що чужі бездоганні селфі стають для молодих жінок причиною для самошеймінгу. Стрункі, з гладкою шкірою, великими очима, пишними губами — “ідеальні люди зі стрічки” змушують почуватись нас недостатньо гарними і неправильними.

Ультрастрункі інста-люди vs наше ментальне здоров’я

А ще інста-контент культивує нездорову худорлявість та антианатомічні форми тіла. Будь-яку фігуру можна перетворити на спортивну, без граму жиру та целюліту — достатньо обрати правильний ракурс, освітлення і скористатись додатком для обробки фото на кшталт Body Editor. Він допоможе збільшити груди, зробити талію та ноги тоншими, а стегна – пишнішими, майже як в Кайлі Дженнер чи Кім Кардашьян. Цими фічами радо користуються блогери-мільйонники, мікро-інфлюенсери та люди непублічні, з двадцятьма фоловерами і бажанням мати ідеальні фото в своєму інста-акаунті. І подібний контент, на думку психолога Мартіна Граффа, токсично впливає на ментальне здоров’я жінок. За даними його дослідження, активні користувачки інстаграму частіше за інших невдоволені власними параметрами, зловживають дієтами і постійно турбуються, як оточення сприймає їхні тіла. 

Ці токсичні тенденції намагаються подолати бодіпозитивні блогерки. Приміром, австралійська фітнес-тренерка Ліан Уорд, що постить колажі зі своєю фігурою в форматі “світлина для Instagram vs реальне життя”. Для першої фото вона ретельно обирає освітлення, ракурс та фільтри, аби виглядати ідеально стрункою, на другому ж кадрі, необробленому у додатках, позує невимушено, не напружуючи м’язів. На думку блогерки, такі “інсайди” допоможуть користувачам соцмереж позбавитись думок щодо недосконалості власного тіла. 

https://www.instagram.com/p/BzXv9gcJf8U/Чому інста-маски можуть погіршити ситуацію?

Раніше задля “бездоганної” світлини доводилося попрацювати руками. Аби зробити свої скули виразнішими, губи пишнішими, талію тоншою, а бедра опуклішими, треба було зробити селфі, завантажити його у спеціальний застосунок, а потім приміряти фільтр за фільтрами. Тобто докласти зусиль та проявити фантазію. 
Інста-маски значно спростили цей процес, встановлюючи нову норму – значно відредагованих знімків. Тепер достатньо включити фронтальну камеру через додаток і обрати фільтр “Plastica”. Тоді обличчя вмить стане “прооперованим” і залишиться лише вибрати виграшну позу, зробити “клац” та отримати ідеальне селфі. Так отримати фото, що культивує антианатомічні форми, стало значно легше. 
Це підтверджують і цифри: за рік фільтр “Plastica” використали понад 200 мільйонів разів

Не беремося робити висновків, та можемо припустити: завдяки інста-маскам ідеальних селфі, що такі токсичні для нашого ментального здоров’я, стає більше. Тому рішення заборонити “пластично-хірургічні” фільтри — логічне для соцмережі. 


Читати більше про цю тему: