Батьки, стережіться: багато каналів YouTube, які користуються шаленою популярністю серед маленьких дітей, націлюють на них рекламу слабосолодких солодких напоїв та шкідливої ​​їжі.

Це висновок нового дослідження, опублікованого минулого понеділка у журналі PediatricsАвтори дослідження проаналізували понад 400 відео на YouTube, де представлені так звані діти-лідери думок (інфлюенсери) – діти з великою аудиторією в соціальних мережах, які знімаються у відео, на яких вони схвильовано переглядають іграшки, розгортають подарунки та грають у ігри.

Дослідження показало, що відео в цьому жанрі, які залучають мільйони молодих підписувачів і набирають мільярди переглядів, переповнені схваленнями та інтеграціями нездорових продуктів.

Близько 90% продуктів, представлених у відео YouTube, були нездоровими продуктами, такими як молочні коктейлі, картопля фрі, безалкогольні напої та чізбургери, прикрашені логотипами швидкого харчування. Дослідники заявили, що їхні висновки викликають занепокоєння, оскільки YouTube є популярним місцем для малюків та підлітків. Приблизно 80% батьків з дітьми 11 років і молодшими кажуть, що дозволяють своїм дітям дивитися YouTube, а 35% кажуть, що їх діти регулярно дивляться його.

Прес-секретар YouTube, посилаючись на вікові вимоги щодо своїх послуг, зазначила виданню The New York Times, що компанія “вклала значні кошти у створення програми YouTube Kids, призначення, призначене спеціально для дітей, щоб вивчити свою уяву та цікавість з різних тем, таких як як здорові звички “. Вона додала: “Ми не дозволяємо платний рекламний вміст на YouTube Kids і маємо чіткі вказівки, які обмежують рекламу в додатку таких категорій, як їжа та напої”.

Маленькі діти особливо сприйнятливі до маркетингу. Дослідження показують, що діти не можуть розрізнити рекламу та мультфільми до 8 чи 9 років, і вони частіше віддають перевагу шкідливій їжі та напоям, побачивши рекламу для них.

Експерти кажуть, що це не просто реклама, а проблема громадського здоров’я. За останні роки рівень ожиріння серед дітей різко зріс: наприклад, майже 20% американських дітей у віці від 2 до 19 років страждають через ожиріння, порівняно з 5,5% в середині 1970-х.

Дослідження виявили міцний зв’язок між маркетингом нездорової їжі та ожирінням серед дітей, і експерти стверджують, що зараз діти піддаються ще більшому ризику під час пандемії, яка призвела до закриття шкіл, блокування та збільшення часу на екрані та сидячої поведінки. Нові висновки свідчать про те, що батьки повинні особливо обережно ставитися до того, як харчові компанії орієнтуються на дітей у соціальних мережах.

“Те, як ці брендові продукти інтегровані у повсякденне життя у цих відео, є досить креативним та неймовірним”, – сказала Марі Брегг, автор дослідження, асистент кафедри громадського здоров’я та харчування в Школі глобального громадського здоров’я Нью-Йоркського університету. “Це схований та потужний спосіб розпаковок цих шкідливих для здоров’я продуктів на очах у дітей”.

Американка, доктор Брегг вирішила взятися за досконале вивчення цього явища після того, як одна із її співавторів Амаал Алрувейлі помітила, як її молоді племінниці та племінники занадто уважно переглядають відео YouTube про таких «дітей, як Райан Каджі» (9-річна зірка «Світу Райана»). Він зараз має власний YouTube-канал з 27 мільйонами підписників, який раніше називався Ryan ToysReview. На каналі, яким керують батьки Райана, є тисячі відеозаписів, на яких він із захопленням оглядає нові іграшки та ігри, робить наукові експерименти та вирушає у веселі поїздки до магазинів та аркад.

Дитячі канали, такі як “Світ Райана”, яким платять за просування широкого асортименту продуктів, включаючи іграшки, відеоігри та продукти харчування, є одними з найбільш прибуткових каналів на YouTube, заробляючи мільйони доларів за рекламу, спонсорований контент, рекомендації тощо.

За даними Forbes , “kidfluencer” Райан заробив на рекламі 26 мільйонів доларів минулого року, що зробило його найкращим прибутком на YouTube у 2019 році. Серед брендів, які він просував, є найбільші фаст-фуд ланцюги: Chuck E. Cheese, Walmart, Hasbro, Lunchables і Hardee’s and Carl’s Jr.

В одному з його найбільш популярних відео він прикидається касиром у Макдональдсі. У ньому він одягає шапку з логотипом McDonald’s, подає до однієї зі своїх іграшок пластикові курячі McNuggets, чізбургери та картоплю фрі, а потім щасливо їсть страви McDonald’s. Відео переглянули близько 95 млн разів.

 

Відео Ryan’s World з 95 млн переглядів

 

“Це схоже на те, що звичайна дитина грається зі своїми звичайними іграми, але як дослідник, який вивчає ожиріння серед дітей, брендові продукти для мене справді виділялися у цьому відео”, – сказала доктор Брегг. “Коли ви переглядаєте ці відео, а діти роблять вигляд, що печуть речі на кухні чи розгортають подарунки, це виглядає відносно. Але насправді це просто неймовірно потужний спосіб просування цих нездорових продуктів серед маленьких дітей”.

У заяві Sunlight Entertainment, продюсерської компанії “Світ Райана”, зазначено, що канал “глибоко піклується про добробут глядачів, і їхнє здоров’я та безпека є для нас головним пріоритетом. Таким чином, ми неухильно дотримуємося всіх умов надання послуг платформами, а також будь-яких вказівок, встановлених FTC та законами та правилами на федеральному, штатному та місцевому рівнях”.

У заяві зазначається, що “Райан Світ” вітає висновки нового дослідження, додавши: “Оскільки ми продовжуємо вдосконалювати наш контент, ми з нетерпінням чекаємо способів співпраці в майбутньому на благо здоров’я та безпеки нашої аудиторії”.

Інші популярні дитячі канали на YouTube показують, як діти-впливові проводять смакові тести з печивом Oreo  або сидять у іграшкових машинах та замовляють фаст-фуд на автодрайвах McDonald’s, Burger King, KFC та інших мереж. 

“Це мрія для рекламодавців”, – сказала доктор Брегг. “Ці діти – знаменитості в США і світі, і з інших детальних досліджень ми знаємо, що молодші діти віддають перевагу продуктам, схваленим знаменитостями”.

Щоб задокументувати масштаби цього явища, доктор Брегг та її колеги виявили п’ять найкращих дітей-впливових людей на YouTube, включаючи Райана, та проаналізували 418 їх найпопулярніших відео. Вони виявили, що їжа або напої були представлені у цих відео 271 раз, і 90 відсотків з них були “нездоровими брендовими предметами”. Деякі з найпопулярніших брендів були McDonald’s, Hershey’s, Skittles, Oreo, Coca-Cola, Kinder та Dairy Queen. Відео з нездоровою їжею для дітей загалом переглянули більше мільярда разів.

Дослідники не завжди могли стверджувати, за які товари платили рекламодавцям, частково тому, що спонсорство не завжди чітко розкривається. Федеральна торгова комісія заявила, що представники впливу повинні “чітко і помітно ” розкривати свої фінансові відносини з брендами, чию продукцію вони схвалюють у соціальних мережах. Але критики кажуть, що політика рідко застосовується, і впливові особи часто її ігнорують.

Цікаву інформацію дізналися із заяви McDonald’s USA у відповідь на дані дослідження Pediatrics: “Компанія не співпрацює з дітьми, які впливають на вік молодше 12 років, не замовляє платні інтеграції у будь-яких каналах соціальних мереж, включаючи YouTube. Ми не платили та не співпрацювали з жодним із впливових осіб, визначених у цьому дослідженні. Ми прагнемо відповідально рекламувати дітей».

У березні сенатори Едвард Дж. Маркі з Массачусетсу та Річард Блюменталь із Коннектикуту запровадили законодавство щодо захисту дітей від потенційно шкідливого вмісту в Інтернеті. Окрім іншого, законопроект обмежує те, що вони називали «маніпулятивною» рекламою, наприклад маркетинг впливу, спрямований на дітей, і забороняє веб-сайтам рекомендувати дітям та підліткам вміст, що включає нікотин, тютюн або алкоголь.

У США FTC давно забороняє певні види реклами на дитячому телебаченні, наприклад, “продаж ведучими”, коли персонажі або ведучі продають товари в рекламних роликах, які виходять в ефір під час їхніх програм. Критики заявляють, що агентство могло бзастосовувати ті самі правила до дитячих програм в інтернеті, але поки що вирішило не застосовувати.

“Це безглуздо, що ви не можете зробити це на Nickelodeon або ABC, але ви можете зробити це на YouTube лише тому, що закони були написані до того, як у нас з’явився інтернет”, – сказав Джош Голін, виконавчий директор “the Campaign for a Commercial-Free Childhood”.

“Ці відео неймовірно потужні”, – сказав він. “Дуже зайняті батьки можуть поглянути на них і подумати, що це просто мила дитина із захопленням розмовляє про якийсь товар і не усвідомлює, що це часто є частиною обдуманої стратегії, щоб захопити своїх дітей іграшками, або у випадку цього дослідження, шкідливою їжею.”

 

Джерело: Pediatrics, The New York Times