Давно звиклі до соціально відповідального бізнесу європейці в 70% випадків надають перевагу брендам, стурбованим проблемами суспільства. Український бізнес тільки починає розвивати маркетинг корпоративної соціальної відповідальності (КСВ), і ми маємо сподівання, що дуже скоро наздожене світову спільноту.

Розповімо вам про те, кому потрібні проекти корпоративної соціальної відповідальності в Україні, та як зробити, щоб вони не знищили ваш бізнес.

Чому це так важливо? 

Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) – це концепція, згідно з якою кожен бізнес має прагнути більшого, ніж просто прибутку. Нові покоління,  увага яких зосереджена на впливі бізнесу на соціальні, економічні та екологічні проблеми, вимагають зробити КСВ невід’ємною частиною бізнес-стратегії сучасних компаній. 

  • 68% споживачів Інтернету в США та Великобританії припиняють використання бренду через погану або оманливу КСВ.
  • 84% кажуть, що негативний досвід екологічної ситуації може призвести до того, що вони перестануть купувати бренд.
  • Кількість споживачів, які заплатили б більше за екологічно чисті товари, зросла з 49% у 2011 році до 57% у 2019 році.

Тим не менше, незважаючи на багато дивовижних речей, які корпорації здатні досягти за допомогою КСВ, ми все ще бачимо, що багато споживачів сприймають це як рекламний трюк, орієнтований на прибуток.

То чи варто взагалі починати впроваджувати проекти корпоративної соціальної відповідальності в українських реаліях? 

Хто за? 

Робота з КСВ, особливо для відомих брендів, часто проводиться як вторинний напрямок для бізнесу.

Але сьогодні ми бачимо все більше і більше молодих брендів, що будують свій бізнес на основі ідеї позитивних змін в суспільстві та довкіллі. Оскільки прийняття корпоративної соціальної відповідальності стає все більш популярним у всьому світі, бізнес бачить великий потенціал у цій галузі. 

Імідж компанії

Ви впроваджуєте політику щодо КСВ у своїй компанії, це збільшує вашу доброзичливість. Споживачі будуть готові скористатися вашими товарами/послугами просто завдяки екологічному іміджу вашої компанії.

Дослідження Unilever показало, що третина споживачів вирішують купувати бренди, оцінюючи їх вплив на розвиток суспільства та вирішення проблем екології. 

Відносини з клієнтами

Більшість споживачів світу категорично вважають, що компанії повинні бути соціально відповідальними. Ця тенденція активно розвивається і в Україні. Ми все частіше звертаємо увагу саме на ті компанії, які мають репутацію екологічного та соціально-активного бізнесу. Дослідження в університеті Тілбург в Нідерландах показали, що споживачі готові платити на 10% вищу ціну за товари, які вони вважають соціально відповідальними.

Залучення працівників

Факт: компанії, які активно розвивають корпоративну соціальну відповідальність, більш впізнавані. Це полегшує залучення потенційних кандидатів в пошуках роботи. Крім того, коли бізнес має хорошу репутацію в сфері КСВ, найімовірніше, що співробітники лишатимуться на більш тривалий термін роботи.

Дослідження стверджують, що 53% працівників вважають, що робота, на яку вони можуть вплинути, є важливою для їхнього щастя та задоволення від робочого місця.

Що може бути кращим способом дозволити працівникам відчути, що вони мають вплив, як безпосереднє залучення їх до діяльності з КСВ?

Дружба із законом

Завдання регулюючих органів ретельно перевіряти діяльність різних компаній. Однак, коли ви починаєте діяльність з КСВ, регулюючі органи стають менш ворожими до вашого бізнесу. Оскільки компанія здобуває визнання надійності, менша кількість законів та правових наслідків переслідуватимуть її.

Нові інвестори

Репутація компанії на ринку визначає, отримуватиме вона нові інвестиції чи ні. І коли ви привертаєте до себе увагу соціальною відповідальністю, це також залучить увагу значного ряду інвесторів. Будьте готові отримувати інвестиційні пропозиції. 

Однак, чи зараз вдалий момент для запуску власного проекту з КСВ?

 Хто проти?

На жаль, проекти корпоративної соціальної відповідальності мають свої проблеми та недоліки. 

Зміна цілі отримання прибутку

Економіст Мілтон Фрідман, який отримав Нобелівську премію,  часто критикував КСВ. На його думку такі проекти зміщують акценти компанії в досягненні прибутку.

Для будь-якого фінансового суб’єкта прибуток є найважливішим пріоритетом. Однак, якщо ви долучаєтесь до діяльності з КСВ, вам, ймовірно, доведеться скоротити норму прибутку. Цей погляд змусив Фрідмана написати статтю під назвою: “Соціальна відповідальність бізнесу – це збільшення прибутку”.

Ризик для репутації

КСВ зобов’язує компанії виявляти недоліки власної продукції та виправляти їх. Якщо ваші існуючі клієнти дізнаються про вади вашої продукції, вони можуть втратити довіру до вас. Як наслідок, це може негативно відбитися і на ваших показниках продажів.

Нетерплячі клієнти

Усі оцінять вас за прийняття КСВ та ваші масштабні плани на початку. Однак, якщо проект не дасть миттєвих результатів, люди можуть подумати, що це не що інше, як звичайний піар.

Наприклад, мережа закладів McDonald’s, яка декілька років обіцяє замінити пластикові трубочки для напоїв на екологічно чисті у всій мережі, досі не виконала своєї обіцянки, чим накликала на себе чимало негативу.

Зростання цін

Залучення КСВ часто може збільшити витрати вашої компанії. Якщо ви підвищите ціну на свою продукцію, щоб компенсувати витрати, клієнтам може це не сподобатись. Великий бізнес може прийняти такий удар, але малий – ні.

Грінвошинг або «зелений камуфляж»

Грінвошинг – це термін, що використовується для опису корпоративних практик, які декларують як екологічно відповідальні, але на практиці вони  не приносять ніяких змін та покращень. 

Наприклад, продукт може бути позначений як “екологічно чистий”, навіть якщо він виготовляється далеко не з найкращих матеріалів. Такий маркетинговий хід, на жаль, зустрічається часто – і його викриття здатне назавжди зруйнувати бізнес.

Проекти корпоративної соціальної відповідальності в Україні можуть бути вигідною стратегією для бізнесу, але вони не обійдуться без додаткових витрат 😉

Підписуйтеся на наш Telegram-канал: https://t.me/proideicom
Просувайтеся в кар’єрі: Події для маркетологів в Україні: Календар


Читати більше: Чат-бот без факапів: вчимось на чужих помилках. Кейс Grill do Brasil
Читати більше: У 2020-му в Києві з’явиться понад 600 велопарковок