Чому рекламний ролик Maсintosh став культовим та чи вдалося комусь відтворити його успіх. 

Ще у 1984 на екранах з‘явилась найпопулярніша реклама 20-го сторіччя компанія Apple презентувала перший персональний комп‘ютер Maсintosh. Цей відеоролик став проривом на тогочасному американському рекламному просторі. 

Ідея легко зчитувалася аудиторією – всесвітньо відомий роман-антиутопія Джорджа Орвелла «1984» став основою комерційного шедевра. Хоча на телебаченні планувався лише один показ, серед глядачів реклама викликала широкий резонанс.

Apple кинули непрямий виклик компанії IBM через домінування на комп’ютерному ринку. Проте критики і аудиторія зчитали «закодоване» посилання та намір Apple боротися з монополістичним пануванням конкурента.

У ролику сотні людей в однаковому сірому одязі з підкресленою блідістю та хворобливістю обличчя. Вони щиро вірять авторитетному голосу, який з телеекрана наголошує про цінність контрольованої інформації. Ідеї не підтримала лиш одна дівчина (символ компанії Apple), яка припинила тотальне домінування так званого Великого брата – IBM, запустивши в телеекран сокиру.

“…you’ll see why 1984 won’t be like 1984,” – рік впровадження персональних комп’ютерів Apple не буде таким, як 1984 в уявленнях Джорджа Орвелла. Роман критикував тоталітарний режим, а реклама Macintosh  – домінування на ринку однієї компанії.

Хвилинний рекламний ролик нескінченно лунав в новинах, шоу, газетах та журналах. Близько 43 мільйонів людей переглянули його, хоча за випуск заплатили 1 раз. Не дивно, що цей ролик виграв Гран-прі у Каннах та 34 міжнародні й національні рекламні премії.

Історія ідеї на цьому не закінчилась, а тільки розпочалась.  У «10-х» про неї згадали багато брендів.

2011 рік запам’ятався відеороликом компанії Motorolla: нова локація, вбрання людей і роздільна здатність. А головний герой – планшет XOOM. Таким чином, компанія вирішила кинути виклик Apple та їхньому IPad  (по суті, «яблучній» домінації на ринку). Тепер сіра маса – це фанати техніки Apple, а людина з планшетом від Motorolla не така як всі. Додали історію кохання, наблизились до аудиторії через зйомки у звичайному офісі, але ідею залишили з минулого століття.

З планшетом XOOM світ стане кращим, як заявлено в рекламі: «The tablet to create a better world.» І точно не таким, як у 1984, і не світом, у якому домінує Apple.

У 2014 році рекламна компанія Aspiration Partners LLC теж вирішила зняти рімейк на рекламу Macintosh, але у своєму ролику виступила проти демократичності, яку нав’язали Apple за 30-річчя на комп’ютерному ринку.

«Цієї весни народиться Aspiration, і ви зрозумієте, чому 2014 ніколи не буде, як 1984». Рекламна компанія звернулась до року народження комп’ютерів Macintosh, які заполонили собою весь ринок. Ролик в деталях нагадує легендарну рекламу 1984-го року, але замість однакових безіменних людей, купа офісних працівників з однаковим обличчям й одягом слухають диктаторський голос з телеекрану. За аналогією до першого ролику, дівчина влучає в екран сокирою, демонструючи злам системи. Так компанія Aspiration Partners LLC заявила, що з ними світ стане кращим.

В Україні цю історію гучно висвітлила компанія Vodafone у своєму рекламному ролику 2017 року. Тут ми бачимо те саме: група людей, одягнених в сірий одяг, із заклеєними очима (не бачать довколишній світ, а слухають), об’єднана спільною метою – покорятись авторитарному голосу. І людина, яка різко зупиняє цю систему. Сценарій той самий, але усе по-нашому: рідна Деміївська, відома пісня Онуки з самою Наталією Жижченко в ролі реформатора, звуки сопілочки як символ пробудження людей з диктаторської «сплячки».

«Кінець диктатури голосу» з таким меседжем звертається Vodafone. Важливий не голос Великого брата, а банально голосовий зв’язок, витіснений інтернетом. Безлімітний 3G зв’язок – пріоритет 2017, який компанія зробила доступним.

Хто ж стане наступним брендом, який кине виклик усьому світу? Чи здивують нас новою інтерпретацією ідеї, чи чимось новеньким залишається тільки чекати.

Актуальність однієї ідеї протягом 36-и років вражає. Усім бажаємо натхнення для ідей, які зароблятимуть століттями.

 

Читати більше: