Тенденції ринку праці маркетологів, кого шукають та наймають в Україні. 

«Будь ласка, уважно перегляньте деталі вакансії. Якщо ваші навички не відповідають зазначеним вимогам, не витрачайте ні свого, ні нашого часу», — приблизно так закінчують оголошення про пошук нового співробітника компанії, які справді цінують і свій, і чужий час. Правильно! Адже це ресурс. 

Тому краще вже одній стороні витратити його на співбесіду з гідним кандидатом, а іншій — на вдосконалення власних талантів, аби стати наступним гідним кандидатом.

Отож, кого нині шукають роботодавці на посаду маркетолога? Скролимо загальновідомий і для багатьох рятівний сайт rabota.ua та виводимо загальні тенденції.

Близько 900 вакансій за запитом «маркетолог» протягом останнього місяця — а непогано, хай йому грець! Виходить, професія на ринку затребувана. 

Я так довго, так довго на тебе чекав, або Кого хочуть роботодавці

Якщо дуже узагальнити вимоги декількох десятків оголошень від великих українських компаній, що працюють у різних напрямках, то список «наш маркетолог повинен» вийде приблизно таким:

• розробляти, впроваджувати й контролювати креативні стратегії та інноваційні маркетинг-план для просування бренду

• проводити аналіз їхньої ефективності

• моніторити, адаптовувати та впроваджувати сучасні технології, спрямовані на просування продукції в основних каналах продажу

• співпрацювати з рекламними агенціями та постачальниками матеріалів, обладнання та інших ресурсів маркетингу 

• комунікувати з членами польових команд, розробляти для них мотиваційні заходи з метою збільшення обсягів продажу

• (найнудніша, однак дуже важлива частина) надавати регулярні аналітичні звіти керівництву

 

Які суперскіли знадобляться

• Успішний (ну а як по-іншому?) досвід роботи у сфері маркетингу. Тут зазвичай просять реальні приклади крутих річних планів і парочку років роботи на аналогічній посаді

• розуміння ринку та системи продажів 

• уміння знаходити інноваційні та нестандартні підходи для зростання компанії

• уміння працювати в команді й тримати все під контролем, відповідальність, енергійність, амбітність, швидка адаптивність. Список можна продовжувати безкінечно, доки не закінчаться всі позитивні риси особистості

• досвід роботи з бюджетуванням та фінансовою звітністю

• рівень володіння англійською вище середнього (ніби цілком щадно)

• впевнене користування MS Office (Word, Excel, Powerpoint), базовий рівень Photoshop, Illustrator

• знання Google Analytics, Google Ads

Загалом із аналізу вакантних оголошень одне зрозуміло на всі сто: якщо маєш за плечима реалізовані маркетингові ідеї, стратегії, плани, якщо тобі є що показати по факту, а не лише порожнє «бла-бла», шанс потрапити на співбесіду, а згодом і в саму команду великий. Щоправда, залишається відкритим питання: що ж робити маркетологам-початківцям? Куди подіти свою креативність, амбітність та активізм, якщо всім потрібен досвід? Є також невизначеність щодо вищої освіти: потрібна, чи ні? Якщо так, то завжди профільна? 

Про це дізнавалися в людей, які безпосередньо варяться в маркетинговому котлі. Виявляється, у професії є речі, куди більш важливі, ніж корінець з університету.

Маркетинг це завжди про вміння віддавати, — Віталій Ткаченко, співвласник «Marketing Agency»

«Профільна освіта може бути набута безпосередньо під час роботи. Сам по собі офіційний диплом не має особливого значення. Звичайно, якщо вже говорити про спеціальність, то краще, щоб вона була пов’язана з цифрами, математикою чи інженерними науками. Маркетолог має розумітися на цифрах.

А ще професія вимагає надзвичайної комунікабельності, уміння чути й добре розуміти клієнтів. Маркетолог людина, яка найперше думає про інших, а не про себе. Бо маркетинг це ж про клієнта. Клієнт платить гроші.

Узагалі в цій справі дуже важливо любити людей. Бо якщо ти не любиш людей, то навряд чи зможеш для когось щось зробити. Маркетинг це завжди про вміння віддавати. І тільки ті компанії, які справді віддають, отримують дуже багато. Якщо людина вміє віддавати, то маркетингу з точки зору технологій я точно зможу навчити. А якщо не вміє, то якими б хорошими не були технічні скіли, учи-не учи маркетологом вона не стане. Хіба буде називати себе так. 

Звісно, крім цього, маркетолог повинен мати розвинене логічне та аналітичне мислення, добре розбиратися в сучасних тенденціях, розуміти аспекти digital, знати, як самостійно побудувати рекламну кампанію в тому самому Google за допомогою доступних інструментів. Насправді це не складно».

Важно, чтобы специалист пробовал новые инструменты, не боялся экспериментировать, — Владислава Козлова, Head of Marketing академии интернет-маркетинга «WebPromoExperts»

«Сегодня, чтобы быть конкурентоспособным и востребованным интернет-маркетологом, нужно обладать достаточно широким спектром знаний и навыков. Это и работа с социальными сетями, платной рекламой, SEO-оптимизацией, UX, email, и контент-маркетингом. 

Важно, чтобы специалист пробовал новые инструменты, не боялся экспериментировать. Освоили Facebook и Instagram? Значит пробуйте заходить в TikTok. Освоили email-рассылки? Тестируйте рассылки в Telegram и т.д. 

Сегодня куда более востребованными становятся специалисты, которые на «ты» с аналитикой. Не боятся больших данных и цифр, умеют анализировать эффективность маркетинговых стратегий. 

Digital-специалистам важны не только знания и навыки, но и человеческие качества. Любознательность, коммуникабельность, внутреннее стремление расти и развиваться станут вашими козырями. Хотите быть высокооплачиваемым специалистом — будьте готовы постоянно читать блоги по интернет-маркетингу, слушать семинары и проходить курсы по повышению квалификации».

Що ж у підсумку виходить? Народитися маркетологом складно, якщо не unreal, а от стати ним цілком реально. Особисті якості на кшталт комунікабельності та відповідальності, як і технічні навички, піддаються вишліфовуванню. Істинною залишається аксіома: головне — це бажання. Бажання розвиватися, пізнавати нове й ловити хвилю сучасності. 

 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: