Як відбувається пошук маркетологів в Україні.

Усі працівники прагнуть якомога швидше стати професіоналами та шанованими спеціалістами. Але існує думка, що зараз компанії більш лояльні до молодих досвідчених спеціалістів, які готові до плідної роботи та активного навчання на завданнях компанії. Кого ж все-таки вимагає ринок сьогодні: сформованих професіоналів чи перспективних юних спеціалістів?

З метою з’ясувати, які маркетологи зараз більше цінуються на ринку праці в Україні, PRO Ідеї звернулися до двох успішних експерток з рекрутингу. 

 

Пашкіна Тетяна
кар’єрна консультантка  


Пані Тетяно, ринок праці зараз вимагає молодих, амбітних спеціалістів, які готові вчитися, чи, навпаки, більше цінуються спеціалісти з багаторічним досвідом?

На жаль чи на щастя, немає єдиного рецепту успіху. Ринок праці потребує і амбітну молодь, і досвідчених фахівців. 

Криза внесла свої корективи, актуалізувавши деякі “кризові тренди”. Один з них це надання переваги кандидатам з успішним досвідом розв’язання аналогічних задач. Це зрозуміло: підбір та адаптація — процес тривалий та дорогий для роботодавця.

Дорого обходяться тривалий підбір працівника, простій вакантного робочого місця, витрати на рекрутацію та адаптацію (вартість експлуатації робочого місця, залучення наставника тощо). І кожна невдача у підборі або адаптації примножує збитки. Враховуючи знижену маржинальність більшості бізнесів, дозволити собі невдалий підбір або адаптацію роботодавець не може. Тому, аби уникнути помилок, намагаються знайти фахівців з досвідом, які мають більше шансів вдало адаптуватися.

Але, одночасно з цим, роботодавці намагаються мінімізувати витрати на персонал, і тому залучають фахівців початкового рівня, з певними обмеженнями.

По-перше, молодь із захмарними зарплатними побажаннями такий відбір не проходить: оплачувати потенціал замість реального результату не на часі. Тому молоді потрібно чітко знати не свої фінансові побажання, а реальну вартість власних навичок та досвіду на ринку праці.

По-друге, вище котируються молоді працівники, які мають який-не-який досвід: так роботодавцю менше доведеться пояснювати основні бізнес-процеси.

По-третє, тепер більший попит на амбітних молодих працівників, які чітко знають свої сильні сторони, ладні виконувати різні роботи та постійно вчитися. Це не тільки про академічні знання це й навчання на робочому місці, опанування нових навичок. 

Тому для молодих фахівців бути затребуваним — це не тільки мати хороший диплом, а й мати цікаві для ринку праці навички, знати свої сильні сторони та потенціал, чітко розуміти власну цінність для ринку праці та вміти довести роботодавцю свою користь на майбутньому  робочому місці.

 

• • •

Ольга Клєсман
Head of HR “PozitiFF”, кар’єрна консультантка 

Пані Ольго, яких маркетологів вимагає сучасний ринок праці?

На ринку праці можна знайти найширший спектр вакансій для маркетологів: від асистента SMM менеджера до Chief Marketing Officer.

Пройшли ті часи, коли бізнесу потрібно було доводити важливість і цінність маркетингової стратегії та активностей. Але, в будь-якому випадку, мета бізнесу отримання максимального прибутку з мінімальними ризиками. Тому будь-який бізнес починає пошук “маркетолога з досвідом” фахівця, який прийде і зробить гроші або, принаймні, розповість, “як треба”. Тому сказати, що ринок тепло зустрічає фахівців Junior рівня, поки ніяк не можна.

Наймаючи фахівця стартового рівня, бізнес ризикує грошима і часом. Як правило, зарплата початківця маркетолога не надто позначиться на бюджетах компанії. Стартові цифри зарплат $200-300/місяць.

Але маркетологу-початківцю потрібен ментор той, хто навчить, направить. Це фахівець іншого рівня, і його час буде витрачено на навчання “молодняка”, а не на пряме збільшення прибутку бізнесу.

Вкладати “наосліп” не подобається жодному бізнесмену. Результат такого інвестування заздалегідь невідомий нікому, це додатковий ризик.

Але ті, хто готові вкладати в навчання Junior маркетологів, крім ризиків і витрат, очікують отримати й профіт. По-перше, молоді фахівці коштують дешевше, тому до певного рівня бізнес економить бюджети. По-друге, вони можуть виявитися набагато гнучкіше, ніж “терті” фахівці. По-третє, “свіжа кров” може принести нові, нестандартні підходи. У маркетингу вдала знахідка може з лишком перекрити всі попередні витрати та пошуки.

Для початківців маркетологів можу дати кілька порад: прокачувати англійську (та інші іноземні мови). 

Найбільш охоче стартові позиції відкривають для фахівців з хорошим знанням англійської. І друге за важливістю — це практика. Практикуйте, експериментуйте і фіксуйте свої результати в резюме. 

Портфоліо кейсів для маркетолога – набагато важливіше, ніж офіційне працевлаштування. Pet-проєкти, проєкти друзів і знайомих, соціальні проєкти, фріланс поле можливостей практикуватися ширше, ніж відображено у вакансіях на джоб-сайтах.

Таким чином, на основі коментарів експерток з набору маркетологів виходить, що незалежно від досвіду, кожен працівник має свої переваги перед ринком праці. 

Маркетологи мають бути активними та шукати роботодавця, дл якого їх досвід буде релевантним. 

 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: