Чому маркетологам потрібна профільна освіта та як її здобувати в Україні.

Рухаючися гарячими слідами вже розпочатого дискурсу навколо базових маркетингових навичок та думки експертів даної сфери, PRO Ідеї. Головні новини маркетингу пропонує до вашої уваги коментар завідувачки кафедри маркетингу та управлiння бiзнесом факультету економiчних наук Нацiонального унiверситету «Києво-Могилянська академiя» Катерини Валерiївни Пічик.

Що Ви розумієте під терміном «маркетинг» декількома словами?

У моєму розумінні, маркетинг – це підхід до управління підприємством, направлений на задоволення потреб споживача, налагодження довгострокових відносин. 

 

Чому обрали дану професійну сферу?

Я розпочала своє навчання маркетингу в 1995 році, коли він тільки почав розвиватись в нашій країні. На той момент я була впевнена, що це найцікавіша професія! 

Найбільше мене цікавлять маркетингові дослідження та інновації в маркетингу. Саме ці дисципліни я викладаю в «Києво-Могилянській академії». 

Зміни відбуваються постійно! Нові підходи, інструменти, програмне забезпечення. Щороку я оновлюю курси та додаю нові теми. Але які б зміни не відбувались, «база» як фундамент має бути завжди!

 

Наразі існує безліч маркетингових агентств та «фахівців», які вибудовують свою комунікацію без бази знань, а лише на креативі…

Креатив – це дуже добре. Але, це як будинок без фундаменту. Його можна зробити дуже красивим, проте перша ж негода зведе нанівець всі ваші зусилля.  

 

Чи здатен вищий навчальний заклад в Україні сьогодні дати студенту увесь необхідний фундамент у даній сфері?

Фундамент – так! За 4 роки бакалаврської підготовки ми максимально збагачуємо студентів знаннями в багатьох напрямках: економіка, математика, статистика, економічний аналіз. Ну і, звичайно, базовий маркетинг. Також, надаємо знання і з сучасних видів маркетингу: інтернет-маркетинг, поведінка споживача, бренд-менеджмент та ін. 

Ми, в Національному університеті «Києво-Могилянській академії», активно долучаємо до навчального процесу партнерів, представників роботодавців, випускників. Гостьові лекції, ділові ігри, сучасні, реальні кейси, стажування в компаніях, міжнародна мобільність – це неймовірний досвід, який ми даємо нашим студентам.  

 

Що не так з отриманням знань в українському маркетингу?

Маркетинг постійно змінюється і потребує активного долучення до навчального процесу роботодавців, аби в співпраці формувати знання і навички, які зроблять випускників максимально конкурентоздатними на ринку праці. 

 

Що думаєте про онлайн-освіту? Наприклад, про курси «стань маркетологом за 2 тижні» і подібні?

Я не бачу в цьому нічого поганого, наприклад, у випадку, коли це професійний курс на відточування конкретних практичних навичок. Такі курси потрібні, адже допомагають «прокачати» свої знання. Але коли обіцяють з нуля за пару тижнів перетворити вас на «гуру» – це пройдисвіти. 

 

Чому важливо починати з вивчення теорії та як почати застосовувати отримані знання новачку?

Мабуть, знову повторюся, що теорія це база, яка існуватиме завжди. Класичні «4 Р» не зникнуть ніколи. Для застосування найкраще піти на стажування в компанію. Сьогодні таких пропозицій достатньо. Компанії самі звертаються до закладів освіти та запрошують студентів. Найкращі отримують пропозицію залишитись працювати. 

 

Ваші топ-5 найулюбленіших книг про маркетинг?

1. Найпершою книгою був «Маркетинг» Ф. Котлера.
2. Жан-Жак Ламбен «Стратегічний маркетинг».
3. Джек Траут, Ел Райс «Маркетингові війни».
4. Йона Бергер «Заразливий».
5. Нір Еяль «На гачку».

 

Чи прокачуєте власні знання та як саме? 

Звичайно! Це і спілкування з компаніями-партнерами, онлайн-навчання, міжнародне стажування. Проведення реальних досліджень та участь у проєктах. Без постійного оновлення власного багажу знань я не зможу ефективно навчати інших!

 

На вашу думку, без знань яких тем сучасні діджитал-маркетологи не будуть ефективними на всі 100?

Статистика! Маркетинг – це можливість передбачення. І маркетолог має бути впевнений в своїх прогнозах. Помилка може перетворитись на повний провал на ринку. Це важливо – як для онлайн, так і для оффлайн-маркетингу. 

 

Чи стежите за роботою своїх колег в Інтернеті? Яка реклама найбільше сподобалася останнім часом?

Не тільки стежу за роботою колег, а й запрошую на гостьові лекції. Студенти мають почути з вуст професіонала-маркетолога, що знань не буває забагато і міцний фундамент обов’язковий.

Мені подобаються роботи агентства Twiga Ukraine. Виділити якусь конкретну рекламу не можу – кожний проєкт унікальний та захопливий. 

• • •

У кожній сфері приємно бачити людину з “палаючими очима”, справжнього гуру своєї справи, який на твердому фундаменті влаштовує власні доповнення. Не буде секретом те, що перші форми маркетингової діяльності зустрічаються вже на початку становлення та розвитку товарно-грошових відносин, але з того моменту минуло вже декілька століть, маркетинг прогресує та відтворює наші реалії.

Отож, висновок лише один: починати з базових знань та ніколи не закінчувати вчитися, адже маркетинг – це не тільки про вчора та сьогодні, він про те, що ви будете купувати завтра в магазині, який фасон брюк буде у тренді, чому всі мають ввести матча у свій раціон та яка політична партія відповідатиме вашим вимогам.

Так, маркетинг довкола нас, а ми – у ньому.

Розмовляла Маруся Власова.

 

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.

Читати більше:

Читати більше: