У цей складний час експерти McKinsey&Company не сіють паніку, не роздувають вогонь масової істерії – компанія ділиться показниками економіки сьогодні та висловлює прогноз, якою вона може стати вже завтра. 

McKinsey & Company: огляд тенденцій бізнесу

Спалах коронавірусу здійснює все більший вплив на глобальну економіку. Захворювання рухається надто швидко, тому McKinsey&Co попереджає, що деякі факти в цій статті можуть вже через тиждень застаріти.

Компаніям у всьому світі потрібно діяти оперативно. Звіт консалтингової компанії призначений для того, щоб допомогти керівникам зрозуміти ситуацію, як вона може розгортатися, щоб встигнути вжити заходів для захисту своїх працівників, клієнтів, поставок та фінансових результатів.

McKinsey & Company – провідна консалтингова компанія з глобального менеджменту, яка наразі має 17 000 консультантів по всьому світу.

Серед її клієнтів більшість зі 100 найбільших промислових корпорацій світу, провідні банки та страхові компанії, урядові міністерства, органи державної влади та інші державні та приватні установи.

Пандемія не зупиняється і продовжує розширюватися. Понад 175 країн та територій повідомили про випадки захворювання COVID-19. Станом на 30 березня зростання випадків прискорилося до понад 735 000 випадків і 35 000 смертей. Уряди активно розпочали безпрецедентні реакції на охорону здоров’я та економіку, але кардинальних змін нам не уникнути.

Щоб зменшити зростання заражень, держави перейшли до більш жорстких мір, з загальним карантином у багатьох районах США, Європи, Індії та інших країн. Це призвело до швидкого зниження попиту практично на всі товари та послуги.

Як може розвиватися ситуація?

Дослідження різних країн світу та останні інновації можуть послужити основою для перезавантаження: суворі правила карантину, проходження тестування на коронавірус, препарати, які можуть вирішувати легкі випадки захворювання, домашній догляд за допомогою онлайн-медицини – все це вже допомагає покращувати ситуацію. 

Кожна країна прагне приєднатись до тих небагатьох, хто на сьогодні контролює епідемію та зосереджується на запобіганні її появи. Але, на думку McKinsey & Company, розповсюдження або контроль вірусу в наступному році зводиться до п’яти факторів:

Нові комплекси передачі та ефект сезонності

Зараз перевіряються усі можливі чинники зараження, щоб прогнозувати, як побороти пандемію. Досліджуються країни, де завдяки контролю та відслідковуванню всіх потенційно-заражених, вдається втримати низький рівень поширення вірусу. У результаті помічено, що  такі країни відрізняються своїм тропічним кліматом. Це може привести до певних доказів того, який вплив на коронавірус матимуть тепло та вологість повітря. Якщо вірус виявиться сезонним – це призведе до розробки нового комплексу захисних заходів у другому півріччі 2020 року. 

Вплив заходів фізичного дистанціювання

Жорсткі та масштабні заходи фізичного дистанціювання можуть призвести до значного скорочення кількості нових випадків COVID-19. Та все це в теорії. На жаль, ми лише з часом побачимо, які обмежувальні заходи справді спрацювали, яких справді дослухаються, а які ігнорують.

Так, наприклад, загальний карантин не стає на заваді українців виїжджати на вихідні на пікнік, в той час як в Сінгапурі можна отримати до півроку ув’язнення за недотримання дистанції у громадських місцях.

Ефективність системи охорони здоров’я

Світ прокинувся від усвідомлення потенційних ризиків COVID-19 – і кожна країна тепер робить акцент на удосконаленні медицини, особливо в напрямку боротьби з вірусом.

Якщо цей сплеск зможе покращити ефективність та, водночас, запобігти перевантаженню систем охорони здоров’я, смертність від COVID-19 буде значно нижчою.  

Готовність системи охорони здоров’я орієнтуватися на рецидиви

Головний урок: ми маємо бути готові, навіть не знаючи, до чого саме.

Сьогодні медицина повинна орієнтуватись на масштабне тестування, спостереження в режимі реального часу, суворе відстеження контактів та швидкий цільовий карантин для ізоляції.

Згодом, органам охорони здоров’я потрібно буде розробити та побудувати системи для запобігання повторного захворювання.

Поява колективного імунітету

Колективний імунітет виникає, коли достатня частина населення не сприйнятлива до інфекційного захворювання. Зазвичай це відбувається шляхом природного відновлення після інфекції або через штучні методи, такі як вакцинація.

Фахівці прогнозують, що для появи колективного імунітету до такої інфекційної хвороби, як COVID-19, вироблення імунітету потребує більше двох третин населення. 

На жаль, ми мало знаємо про силу коронавірусу, але саме достовірна інформаціє має вирішальне значення для перебігу пандемії.

Що робити бізнесу

Без сумнівів, COVID-19 вбиває не лише людей, а й бізнес. Найбільш постраждалі сектори можуть не побачити перезапуск до 2021 року.

Закриті кордони, карантин та життя в ізоляції вносять свої корективи – тому деякі галузі лишилися без будь-яких доходів.

П’ять етапів порятунку бізнесу

Що знадобиться для подолання цієї кризи зараз, коли наші традиційні показники та припущення стали непотрібними?

McKinsey & Company закликає діяти через п’ять етапів, що ведуть компанію від сьогоднішньої кризи до майбутнього нормального стану, який настане після виграного бою проти коронавірусу.

Отже, компанії повинні думати та діяти за новою тактичною програмою5R.

 

 • Resolve – вирішення

 

Одразу вирішуйте негайні проблеми, які COVID-19 створює перед працівниками бізнесу, замовниками, технологіями та діловими партнерами.

 

 • Resilience – стійкість

 

Розв’язуйте короткочасні та більш широкі проблеми з стійкістю під час заборон та обмежень, спричинених вірусом, та економічних наслідків епідемії.

 

 • Return – повернення

 

Створіть детальний план, як швидко повернути бізнес до попередніх масштабів, в той час як епідемія COVID-19 розвивається і ефекти впливу стають зрозумілішими.

 

 • Reimagination – переосмислення

 

Продумайте, як буде виглядати бізнес-сфера після пандемії. Очевидно, що вона зміниться, і вже зараз варто скорегувати свою діяльність для нового світу.

 

 • Reform – реформація

 

Стежте за тим, як можуть змінитися регуляторні та конкурентні умови в галузі, і будьте готовими до них.

У сукупності ці п’ять етапів являють собою імператив нашого часу. Боротьба з COVID-19 – це боротьба, яку здатні виграти справжні лідери.

Бізнес – це люди. Як організувати роботу віддалено?

Підтримуйте та захищайте працівників у цьому відважному новому світі.

McKinsey & Company

Масові скорочення посад, відпустки за свій рахунок, скорочення зарплати – звична річ для сьогоднішніх реалій. Більшість компаній забувають, наскільки важливий ресурс їх власні працівники. І даремно.

McKinsey & Company переконують, що керівники повинні змінювати робочі норми, роблячи віддалену роботу практичною і простою, дотримуватись закону та організувати всі умови для комфортної праці. І звичайно, вони повинні захищати здоров’я людей, будь-якими заходами, придатними до робочого місця: позитивними гігієнічними звичками, засобами індивідуального захисту – все, що потрібно для забезпечення здоров’я та безпеки кожного.

Недоліки та труднощі віддаленої роботи

 • Будь-яка неясність ролей, обов’язків чи цілей посилюється у віддаленому режимі;
 • Відчуття ізоляції може погіршити моральний стан та продуктивність;
 • Нерозуміння або відсутність чіткості щодо пріоритетів – призводять до марної роботи;
 • Відсутність соціальної взаємодії призводить до зниження мотивації працівників та меншої згуртованості колективу;
 • Зниження ефективності комунікацій через відсутність особистого контакту;
 • Складність самоорганізації для вирішення проблем;
 • Застаріла техніка чи поганий зв’язок.

Принципи створення ефективної команди у онлайн-середовищі 

 • Характер роботи (наприклад, співпраця в режимі реального часу) впливає на домовленості та ефективність роботи з дому;
 • Менші, багатофункціональні команди з чіткими ролями та обов’язками;
 • Сукупність чітких KPI для передачі цілей колективу та відстеження прогресу результатів;
 • Посилення ролі керівництва у наданні напряму, цілей та підтримці команди;
 • Формування згуртованої групової ідентичності, незважаючи на соціальну віддаленість (неформальні онлайн-зустрічі, підтримка зв’язку з колегами);
 • Чіткі шляхи прийняття рішень та ескалації;
 • Індивідуальні засоби комунікації, що забезпечують потреби команди;
 • Управління продуктивністю, орієнтоване на результати, на всіх рівнях: індивідуальний, командний та корпоративний;
 • Налаштування технології та інфраструктури для віддаленої роботи (наприклад, налаштування домашнього офісу, пропускна здатність VPN, віддалений доступ до необхідних інструментів).

Нова норма – це реально?

Наше колишнє звичайне життя зараз здається мрією: ходити на улюблену роботу, зустрічатися з рідними та друзями, випити каву в улюбленій кав’ярні. Пандемія точно внесе свої корективи як в професійне, так і в наше особисте життя. Чому ж “нова норма” стане реальністю?

 • Швидкість та ефективність реагування країн можуть змінити політичні та економічні відносини в усьому світі.
 • Коли споживчий попит повернеться, популярними можуть стати категорії, відмінні від тих, що були в топі раніше.
 • Світ переходить в онлайн: віртуальні сервіси будуть прийняті набагато швидше, ніж спочатку очікувалося. 
 • Держави можуть наблизитися до моделі охорони здоров’я, орієнтованої на більші обсяги пацієнтів, за допомогою новітніх досягнень штучного інтелекту, моніторингу здоров’я, онлайн-медицини.

Наступна норма життя та бізнесу точно буде відмінною від всіх попередніх років. Лишається сподіватись, що ці зміни будуть на краще. 

Джерело: звіт McKinsey & Company

Читайте більше: