При виборі, де придбати товар чи послугу споживач керується так званими «критеріями споживчих переваг». У медицині основним таким критерієм є “довіра”.

Саме це робить медичну сферу досить складною з точки зору маркетингу і завжди вимагає особливих рішень. Адже набагато легше продати відомі побутові товари, керуючись їх технічними параметрами, гарантіями і ціною, ніж продавати послуги, за якими стоїть здоров’я і навіть життя. 

Тенденції медичного маркетингу в Україні

Зараз, як ніколи, всі зосереджені на здоров’ї.

Цифрова епоха відкрила нам доступ до неймовірної кількості інформації.  Глобалізація та володіння міжнародними мовами розмили кордони, ми читаємо про досвід закордонних клінік, про лікарів-професіоналів, про довершене сканування організму, омолоджуючі процедури, революційні методи лікування – та хочемо, щоб це все було доступним кожному повсякчас. Значний попит на медичні послуги, сервіси та товари спричинив появу великої кількості приватних закладів.
Медичні українські бізнеси з багаторічним досвідом наприкінці 2019 відверто зізналися, що 
конкуренція на ринку охорони здоров’я стала дуже жорстокою. Мало не щотижня відкривається нова одиниця бізнесу у сфері медичних послуг в Україні. І вриваються вони на ринок досить агресивно, застосовуючи усі козири діджитал-маркетингу. 

Ми виділили 5 головних трендів медичного маркетингу, на які потрібно звернути увагу маркетологам у 2020 році.


#1. Не блогом єдиним

Захворів – перш за все відкриваєш пошук Google. Люди шукають свої симптоми, а потім намагаються знайти рішення, яке часто приводить до відвідування лікаря. Якщо медичні працівники хочуть залучити більше пацієнтів і вберегти їх від самолікування, буде логічним – створювати корисний, якісний контент, який відповідає на медичні запитання кожного. Формат блогу найкраще підійде для цього. 

 

Кмітливі медичні працівники (та їх маркетологи) розмірковують за межами блогів та розробляють інноваційні ресурси для задоволення потреб своїх пацієнтів. Вони створюють цифрові медичні центри, що включають не лише текстовий вміст, а й навчальні відеоролики, форуми для спілкування між споживачами та розумні інструменти та програми для моніторингу охорони здоров’я (в тому ж числі й мобільні додатки).


“Доктор Комаровский” (Євгеній Комаровський)
Серія тепепередач “Школа Доктора Комаровского”

Джерело: https://youtu.be/HX-hImeoY90

Серія книг Євгенія Комаровського
Книги про догляд за дитиною, довідники хвороб, книги про конкретну хворобу, книги про невідкладну допомогу, щоденники догляду за дитиною і навіть дитяча казка про їжачків. Повний перелік книг на офіційному сайті Є.Комаровського – http:komarovskiy.net

Джерело: http://books.komarovskiy.net/nevidkladna-dopomoga-dovidnik-rozsudlivix-batkiv


Додаток для IOS

Джерело: https://apps.apple.com/ru/app/id1125402175?l=en


#2. Zero-click результати в Google


Пошуки з Zero-click результатом зростають з кожним роком. У 2019 році за результатами дослідження Jumpshot 48,96% усіх пошукових запитів у США закінчились без жодного кліку. Таке майбутнє чекає й Україну. У багатьох випадках користувачам навіть не потрібно буде переходити на веб-сайт.

Результати пошукової видачі Zero-click – це релевантні відповіді пошукової системи, які з’являються над основною видачею або праворуч від неї і допомагають користувачеві отримати швидке вирішення проблеми, з якою він звернувся до пошуку.


Приклад Zero-click пошукової видачі
 

 


Що означає Zero-click для маркетологів?
Маркетологи медичних компаній повинні працювати над Knowledge Graph («панель знань») Google і переконатися в точності поданої там інформації. Користувачі пошуку можуть не переходити на ваш веб-сайт, натомість вони можуть вирішити одразу зателефонувати, щоб запланувати зустріч. Або якщо ви змінюєте свої години роботи, вам потрібно оновити інформацію, щоб люди знали, коли можна до вас звернутись.
Щоб потрапити в панель знань, будь-яка компанія може створити профіль в інструменті сім’ї Google – GMB (Google My Business). 

Читати більше про цю тему: Google My Business. Розповісти усьому світу про ваш бізнес?

Приклади панелі “Графік знань Google” із різним рівнем повноти та інформації

       

#3. Куди ж без відеоконтенту?

Сьогодні відео спонукають до серйозного залучення аудиторії у всіх сферах. Дослідження показують, що близько 45% людей проводять більше години на день, переглядаючи відео.
Створюючи відео, переконайтеся, що воно є привабливим, але стислим, зрозумілим цільовій аудиторії та в той ж час відповідним вашому професіоналізму.


Коли люди борються із серйозними проблемами, важливо проявляти співчуття. Ваше відео повинно показувати позитивні емоції, що допоможе зміцнити зв’язок між потенційними пацієнтами та вашою медичною практикою. Розробляйте контент, який викликає позитивні спогади для підвищення рівня їх довіри.

#4. Суцільна діджиталізація

Сучасні дослідження показують, що клієнти медичних компаній (особливо молодшого покоління) хочуть більшої комп’ютеризації медичних послуг. 

  • 58% опитаних хотіли б отримувати нагадування про візит до лікаря поштою, дзвінком чи смс.
  • 53% вболівають за онлайн-спілкування з лікарями.
  • 50% респондентів очікують впровадження відеоконсультацій.

Дослідження відображає глобальний тренд – діджіталізацію. Люди гуглять свої симптоми, шукають в мережі інструкції до таблеток і знаходять онлайн своїх лікарів. Тому ігнорувати інтернет-маркетинг в медицині у 2020 році буде просто неможливо.

#5. Медицина в соцмережах

Соціальні медіа стали потужним інструментом, будуючи світову спільноту мільйонів людей. Близько 90,4% міленіалів, 77,5% покоління X та 48,2% бейбі бумерів використовують платформи соціальних медіа (що там казати про покоління Z).
У 2020 році більше лікарів та медичних компаній використовуватимуть соціальні медіа для спілкування з потенційними пацієнтами. Вже зараз ми бачимо в Instagram популярних лікарів-інфлуенсерів з сотнями тисяч підписників.

Джерело: https://www.instagram.com/p/B6cRHczhLpk/

Деякі лікарі та хірурги досягли мільйонних підписок у соціальних мережах, розмістивши процедурні відеоролики. Відомий дерматолог Сандра Лі з нікнеймом Dr. Pimple Popper – одна з них.

Джерело: https://instagram.com/doctor.dementeva

 

Джерело: https://instagram.com/edgar_kaminskyi

Часи швидко змінюються, і споживачі мають доступ до неймовірної кількості інформації. Зараз простіше, ніж будь-коли, дізнатись все про всіх медичних працівників і знайти того, який відповідає вашим вимогам.
У 2020 році ми побачимо більше веб-сайтів, пов’язаних з медициною, які пропонують електронний візит, онлайн-чат та можливість оплачувати рахунки в Інтернеті. Навіть якщо ви не готові впроваджувати усі інноваційні діджитал-технології, корисно слідкувати за цими змінами. Після того, як вони пройдуть перевірку та виявляться успішними – розглядайте можливість їх застосування у вашому медичному бізнесі.


Читати більше про цю тему: