У час масової ізоляції та призупинки роботи державних та комерційних установ через поширення пандемії COVID-19 керівники моделюють різні рішення щодо скорочення видатків та виходу із стихійної економічної кризи. Що потрібно знати працівникам, щоб захистити себе від можливих порушень трудових прав?

Найбільш актуальні питання 

Чи має право працівник на заробітну плату під час карантину?

За загальним правилом, ситуацію, що склалася зараз в Україні варто кваліфікувати як простій.

Введеня простою оформлюється відповідним актом та наказом власника або уповноваженого ним органу.

За таких обставин працівникові виплачується заробітна плата з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу (ст.ст. 34, 113 КЗпП).

Чи потрібно ходити на роботу в період простою?

Введення простою не означає, що працівник не повинен бути присутнім на робочому місці.

Якщо простій має цілодобовий (тижневий) характер, то у наказі обов’язково повинно бути обумовлено необхідність присутності або відсутності працівника на роботі.

Чи можу я працювати вдома?

У зв`язку з карантином багато організацій переходять на дистанційний режим роботи, який оформлюється відповідним наказом.

Однак не всі роботодавці оформлюють це офіційно. Аби убезпечити себе від можливих неприємних ситуацій звільнення “за прогул”, радимо вимагати документ про встановлення дистанційного режиму роботи із збереженням вашої заробітної плати.

Роботодавець зобов’язує йти у відпустку “за власний рахунок”. Чи законно?

Ніхто не може вас зобов’язати йти у відпустку. Це ваше право, а не обов`язок.

Чи можуть батьки піти у відпустку у зв’язку з закриттям шкіл та дитячих садочків?

Ви можете скористатись відпусткою без збереження заробітної плати, яка в обов’язковому порядку надається роботодавцем за бажанням працівника для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину ( ч. 3 ст. 84 КЗпП, п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки»).

 
 
 
 
 
View this post on Instagram

Адвокат Юрій Панчук (@advocat_panchuk) on

Пам’ятайте про свої права та бережіть себе! 

Експерт “PRO Ідеї”
Юрій Панчук
Адвокат, керівник бюро “Адвокатське бюро Юрія Панчука”

Читайте більше: