Про те, як стати SMM-ником, де навчатися та як залучати нових клієнтів.

Якщо колись діти мріяли стати космонавтами, то сучасне покоління, народжене з телефоном у руках, гордо заявляє: «Мамо, я виросту й буду працювати в SMM!» Звучить модно та сучасно. Але що ж це взагалі таке та з чим його їдять?

SMM, тобто social media marketing — це дослівно маркетинг у соціальних мережах. Він допомагає просувати бренд або продукт, створювати необхідний власнику образ компанії, ставати ближчим до споживачів.

Про те, як прийти у професію та шукати собі клієнтів, редакція PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розпитала двох представниць професії SMM.

Анастасія Зубченко працює в комунікаційній агенції pedan|buro, веде сторінки телеведучого Олександра Педана та його громадської організації JuniorZ.

 

 

 

 

Анна Мітрашевська SMM-менеджерка магазину медичної техніки «Лінія здоров’я», працює на себе.

 

 

 

Чи різняться їхні відповіді? Читайте далі.

Хто, на вашу думку, може стати SMM-ником?

Анна: «SMM-ником стати може кожен, було б бажання. Проте важливо розуміти: як і в будь-якій професії, аби стати хорошим фахівцем, потрібно регулярно навчатися. Будьте готові опановувати нові навички залежно від запиту замовників або специфіки проєктів. І головне — не бійтеся пробувати нове».

Анастасія: «Насправді SMM-ником може стати той, хто цікавиться сферою digital, уміє нормально писати тексти й має естетичний смак, може уявити майбутній віжуал. У вакансіях на SMM-ника я часто бачу вимоги, що людина повинна писати й обов’язково фотографувати. Зараз до цього ще іноді додається знання основ таргетингу, адже такі вміння вже мають високий попит.

Хоча я вважаю, що SMM-ник не має робити все. Та в більшості компаній бюджет на маркетинг обмежений, тож вони шукають людину, яка має як мінімум 7 рук, і висувають купу вимог.

Насправді ж SMM-менеджер має просто грамотно вести соцмережі разом з дизайнером і фотографом. Але не поєднувати в собі всіх цих фахівців.

Зараз дуже багато курсів з SMM, навіть безкоштовних. Легко можна знайти відкриту інформацію. Потрібно просто розумітися на цій сфері діяльності й не забувати про трендвотчінг, тобто спостереження за тенденціями. Це потрібно, аби вести сторінку бренду чи компанії сучасно й не відставати від конкурентів. Ви маєте бути попереду, задавати тренди, а не сліпо їм слідувати».

Де варто навчатися SMM-менеджеру?

Анна: «Мати якусь конкретну освіту не обов’язково. Але все ж мені здається, що тим, у кого є досвід навчання у ВНЗ, простіше буде знаходити нову інформацію, швидко її аналізувати й отримувати хороший результат.

Зараз з’являється все більше курсів і навчальних програм, пов’язаних зі сферою SMM. Особливо це пов’язано з ситуацією, яка склалася у світі протягом останнього «карантинного» року.

Проте я дуже не рекомендую поспішати під час вибору курсів, шкіл, вебінарів і не оплачувати це все й одразу. Уважно вивчіть програму, пошукайте реальні відгуки, а краще поспілкуйтеся з випускниками й тими, хто там навчається. Через високий попит на подібні курси багато хто зараз просто переписує чи перезнімає чужий матеріал, якого багато у вільному доступі».

Анастасія: «На мою думку, база обов’язково потрібна. Чомусь багато хто сприймає SMM як просто вести інстаграмчик і постити постіки 😄 Але є безліч моментів, які SMM-ник має знати, наприклад, як написати текст, який буде справді чіпляти. Це ж не просто бездумний постинг абичого.

Також він обов’язково має знати методи просування постів і сторінки загалом — як безкоштовні, так і платні, розумітися на digital-стратегії, чітко визначати tone of voice, який буде використовуватися під час ведення сторінки.

Звісно, більшість навичок приходять із практикою. І дуже класно, якщо вам пощастить потрапити в таке місце, де вас не сваритимуть за помилки.

Та чудово мати хоч якусь базу, пошукати курси, наприклад, у Bazilik. І безкоштовних дуже багато. Ще можна переглядати конференції й форуми фахівців у цій галузі на YouTube».

Як знайти свою першу роботу у сфері SMM, особливо не маючи досвіду?

Анна: «Я бачу 2 варіанти. Перший — спробувати влаштуватися до когось зі знайомих, щоб було не так страшно. Але в цьому варіанті є багато недоліків. Наприклад, незручно відмовитися від проєкту, якщо раптом щось піде не так. І не лише вам, а й роботодавцю. Тож іноді робочі відносини продовжуються «через силу».

Другий варіант — сайти для пошуку роботи. Саме так я й отримала перший проєкт.

Шукайте за такими запитами:

•  SMM-менеджер;
• 
контент-менеджер;
• 
Instagram, Facebook тощо.

Багато роботодавців не бачать різниці в усьому вищепереліченому. Тож відкривши вакансію, наприклад, контент-менеджера, ви можете виявити, що володієте всіма необхідними навичками.

Якщо ж, навпаки, помічаєте, що не відповідаєте всім заявленим вимогам, то я рекомендую все одно пробувати й надсилати резюме. Є роботодавці, які зацікавлені саме в новачках і готові навчати працівника, аби в результаті отримати хорошого й молодого фахівця».

Анастасія: «Можна почати з того, щоб піти працювати на безкоштовній основі як на стажування, повчитися там і набити перші ґулі. Оптимальний варіант — пропонувати свої послуги й у жодному випадку не брехати про досвід. Або ж, коли бачите цікаву вакансію, але не відповідаєте вимогам, то просто напишіть їм і спитайте, чи не шукають вони junior-SMMника. Якщо потрапите в нормальну компанію й дійсно приділите час, аби набути необхідних навичок, то вони самі запропонують вам роботу.

Або ж є інший варіант — пройти курси й вказувати в резюме, що у вас є така освітня база, проте немає практичного досвіду».

Як шукати та залучати нових клієнтів?

Анна: «Якщо є сторінки або проєкти, які вам подобаються, напишіть безпосередньо їм і запропонуйте свої послуги. Поясніть, чому цій компанії необхідні саме ви. Спробуйте донести, яку вигоду вони отримають від вашої співпраці.

Також нових клієнтів можна знайти на сайтах з пошуку роботи, але враховуйте, що попит на такі вакансії величезний. Тому не бійтеся телефонувати й писати відразу, як тільки побачите свіже оголошення. Зазвичай протягом доби на одну вакансію може бути понад 100 запитів, і необхідну кількість людей для співбесіди знаходять за лічені години».

Анастасія: «Насправді SMM зараз потрібен усім. Навіть не можу уявити, у кого ще немає сторінки в соцмережах. Тому знайти легко, адже попит величезний.

Крім того, є компанії, які не наймають собі SMM-ника, і вважають, що можуть самі створити стратегію просування, контент-план тощо. Але реалізувати все це не можуть. Адже навіть найгеніальніша ідея з поганим втіленням не принесе жодного результату.

Якщо ви, наприклад, молоде SMM-агентство або ж SMMник-початківець, і до вас ще не приходять клієнти самі, то можна просто зайти в Instagram і продивитися різні акаунти. А потім написати їм з обґрунтуваннями, чому сторінка ведеться неправильно, і представити варіанти, як можна її покращити. І тоді запропонувати свої послуги».

Краще працювати в агенції чи на себе?

Анна: «Я ніколи не працювала в агенції, тож порівняти не можу. Але мені подобається працювати безпосередньо з проєктами та замовниками. Так «відсіюю» тих, з ким у нас не сходяться думки й ми не можемо знайти спільну мову.

Тому поки що я за такий формат роботи. Завдяки йому сама можу побудувати робочий графік на найближчий час і розподілити, коли й чим буду займатися».

Анастасія: «Агенція — це імідж, репутація та довіра. Апріорі там вам платитимуть більше. Але й, звісно, вимагатимуть більше.

Якщо ж хочете працювати на себе, потрібно мати крутезне портфоліо, яке викликатиме довіру. Я знаю, що існують фрилансери в SMM, але ніколи не стикалася з таким форматом роботи. Думаю, це також непогано, якщо у вас є досвід і ви не хочете бути “офісним планктоном”».

Порада тим, хто хоче спробувати себе в SMM, але не може наважитися.

Анна: «Попри високий попит на цю професію, хороших фахівців все ще залишається мало. І це значить, що ним можете стати саме ви. А я спробую дати декілька порад.

  1. Не бійтеся пропонувати свої послуги тим компаніям чи проєктам, у співпраці з якими зацікавлені саме ви. Тільки якщо вам справді близька тематика, тоді зможете творити й не втрачати натхнення. Адже професія SMM — це в першу чергу творчість.
  2. Навчіться говорити «ні» замовникам або проєктам, з якими комунікація не складається з самого початку. Бо врешті-решт ви все одно «розійдетеся», але що більше вкладете в це своїх часу та сил, то прикріше буде в підсумку.
  3. Не робіть багато тестових завдань під час відбору на вакансію. Гарно складеного портфоліо цілком достатньо, щоб знайти великого замовника або влаштуватися в компанію з гідною щомісячною оплатою.
  4. Не працюйте без мінімальної передоплати.
  5. Оформіть свої соціальні мережі, хоча б на рівні візитівки. Найчастіше роботодавці просять посилання на Instagram або Facebook.
  6. Пробуйте. Якщо ви дійсно горите цією професією і любите її всім серцем, то знайдете саме те місце роботи, де зможете повністю розкритися.

Анастасія:

•  «Кожного дня читайте профільні медіа, наприклад, Bazilik Media, SETTERS. Підпишіться на Telegram-канали з теми, хоча б на Digital masons. Гугліть, дивіться, вчіться. У сфері SMM завжди є куди розвиватися.

•  Пробуйте — це найголовніша порада!»

Розмовляла Дар’я Карпенко.

 

Дивіться новий випуск найяскравіших новин маркетингу

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.