Минулого тижня уряд США зробив ряд важливих оголошень, які в кінцевому підсумку можуть мати значний вплив на роботу платформ соцмедіа, включаючи потенційні обмеження та обмеження щодо того, що можуть зробити діджитал платформи щодо придбання інших платформ, ведення рекламного бізнесу та використання даних користувачів та багато іншого.

У п’ятницю до  Палати представників США було внесено чотири окремі законопроекти, котрі мають на меті різні елементи великих технологічних монополій.

Як повідомляв Reuters, ці чотири законопроекти потенційно можуть привести до таких змін: 

•  Закон проти платформ, що надають перевагу власним продуктам на своїх платформах. Наприклад, Google більше не зможе рекламувати власні продукти в пошуку, Apple не зможе надавати перевагу Apple Music перед Spotify тощо.

•  Обмеження на злиття бізнесу в технічному секторі, якщо набувач не зможе продемонструвати, що придбана компанія не конкурувала з будь-яким продуктом або послугою, яку платформа вже пропонує. Відповідно до цього положення Facebook не мав права придбати WhatsApp або Instagram.

•  Заборона цифровим платформам володіти дочірніми компаніями, які працюють на їхній платформі, якщо ці дочірні компанії конкурують з іншими бізнесами. Це спрямовано на зменшення преференційної поведінки та може потенційно змусити розпродаж певних елементів. 

•  Покращена портативність даних користувачів із платформами, які зобов’язані дозволити користувачам передавати свої дані в інше місце, якщо вони вирішать, у тому числі до конкуруючого бізнесу.

Окремий законопроект також дасть Антимонопольному відділу Міністерства юстиції значний приріст фінансування, щоб допомогти йому виконувати антимонопольні справи, подібні до тих, що зараз ведуться як проти Facebook, так і проти Google.

Дійсно, завжди ведуться антимонопольні справи проти технічних гігантів, і збільшення фінансування допомогло б вирішити ці невирішені проблеми та фінансувати подальші розслідування.

Усім соцмережам скоро повкручують гайки?

Якщо ці законопроекти будуть прийняті, або навіть якщо деякі з них досягнуть, це накладе новий ряд обмежень на те, як можуть працювати технічні гіганти, тоді як в Європі та інших регіонах також проводяться подальші розслідування щодо можливих обмежень на обмін даними, через занепокоєння щодо можливого зловживання з боку іноземних урядів.

Це також відбувається, оскільки уряд США продовжує вивчати наслідки обміну даними з Китаєм, який включає китайські цифрові платформи, і на певному етапі може вплинути на TikTok, а також WeChat. Тоді як TikTok вдалося уникнути заборони в США в минулому році, після того, як адміністрація Трампа намагалася примусити її перейти у власність США, вона все ще може зіткнутися з потенційним закриттям в Америці, залежно від поглиблення напруженості США та Китаю.

В цілому ці елементи можуть змусити серйозні зрушення в ландшафті цифрового маркетингу, і кожному, хто працює у цьому секторі, буде важливо взяти до відома та підготуватися до змін як результат. 

Насправді ці кроки не викликають великого сюрпризу

Враховуючи зростання соціальних медіа та ключову роль, яку вони зараз відіграють у нашому повсякденному інтерактивному процесі, здається дещо неминучим, що на певному етапі будуть запроваджені нові правила, які пануватимуть у владі Facebook та Co., особливо як все частіше пропонують платформи зважити на такі речі, як політична цензура, а їх мережі – це персони, що використовуються для впливу на масові глобальні зрушення.

Ця остання нотатка може здатися перебільшенням, але з іноземними державними урядовими групами, які прагнуть впливати на реакцію виборців за межами власних кордонів за допомогою соціальних програм, а політики все частіше спираються на Facebook та Twitter, зокрема, як пряму лінію до своїх виборців, що дозволяє їм, серед іншого, викликати сумнів у висвітленні основних ЗМІ, цілком очевидно, що соціальні медіа справді спричиняють сейсмічні зрушення в політичному ландшафті.

Якщо підйом колишнього президента США Дональда Трампа нам щось показав, це те, що соціальні медіа зараз є основною платформою для спілкування з аудиторією в масштабі та в режимі реального часу – і 71% людей зараз отримують хоча б частину своїх новин на платформах соціальних медіа, і в міру зростання, це стане лише більш значущим.

На це вже лякали різні урядовці та законодавці, тоді як нещодавня заборона Трампа на Facebook, Twitter та YouTube також викликала подальші занепокоєння щодо політичної цензури та того факту, що рішення про те, хто може, а що не може мати публічну платформу, зараз приймають Керівники Кремнієвої долини. Це дає приватному підприємству прямий контроль над елементом політики, що, незалежно від того, погоджуєтесь ви із забороною Трампа чи ні, є важливою проблемою.

Ось чому Facebook закликає до зовнішнього регулювання і навіть створив власну незалежну регуляторну групу, що складається з різноманітної групи експертів, для вирішення таких проблем. Надія Facebook полягає в тому, що, показавши, як її незалежна Наглядова рада може допомогти йому приймати такі рішення, що може забезпечити новий шлях для більш широкого регулювання та приймати такі рішення з-під його рук.

По суті, Facebook та інші платформи воліли б, щоб правила також не встановлювались їхніми внутрішніми командами – але в рамках поточного процесу у них мало вибору. Таким чином, ці нові законопроекти можуть стати кроком вперед, але в той же час вони також обмежать можливість Facebook рости та ще більше розширюватися шляхом придбання.

Що, насправді, означає лише те, що ми побачимо більше функцій клонування Facebook, таких як Stories and Reels, і менше спроб придбати протилежні платформи, такі як WhatsApp та Instagram. 

Це був би кращий сценарій? Я маю на увазі, мабуть. Клони Facebook традиційно поступаються не так добре, як оригінали, що залишає більше місця для конкуренції в цьому секторі. 

Але в будь-якому випадку, наслідки тут значні, і можуть спричинити серйозні зміни в галузі. Попереду ще довгий шлях, але варто стежити за кожним елементом протягом цієї зміни.   

Джерело: Reuters

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.