10 цитат з найкращих бізнес-книг для розвитку вашого бізнесу.

Елементи комплексних систем тісно взаємопов’язані, тому зазвичай вони дуже стабільні. Французький вислів «Tout ҫa change, mais c’est tout la même chose» (Усе змінюється, але все залишається незмінним) прекрасно це підсумовує: хай що зміниться, найважливіше залишається незмінним. Причину цього легко побачити. Уявіть систему у вигляді павутиння, де кожен елемент впливає і взаємопов’язаний з іншими. Що більше елементів, то складніша система, коли розглянути її детально. Що більше елементи змінюють стан і формують мінливі альянси, то більше можливих зв’язків між елементами і то складнішою система є динамічно.

Як застосовують принцип важелів впливу? Замість того щоб марнувати зусилля на те, щоб тягнути щось чи штовхати, виснажуючи себе і систему, поставте ключове системне запитання: що заважає зміні? Перегляньте зв’язки, які тримають на місці те, що ви хочете змінити. Якщо обрізати чи ослабити ці зв’язки, зміна станеться легко. Ця ідея — ключовий принцип системного мислення. 

Є ще один наслідок взаємопов’язаності елементів системи. Якщо ви змінюєте один компонент, вплив поширюватиметься, наче кола на воді, коли кинути камінь. Те, що ви робите, може вплинути на інші частини системи, а ті вплинуть на інші, більш віддалені від первісного об’єкта змін. Маючи справу із системою, неможливо змінити щось одне.

Іншим принципом системного мислення в такому разі є очікування побічних ефектів. Вони можуть бути несподівані. Вони можуть бути неприємні. Коли ви розумієте систему, ви починаєте передбачати побічні ефекти і робити так, щоб зміна, яку ви плануєте здійснити, мала бажані наслідки і якнайменше шкідливих побічних ефектів. Або ви навіть можете досягти бажаних змін як побічного ефекту внаслідок іншої зміни, якщо застосуєте принцип важелів впливу.

Системне мислення — це мислення колами, а не прямими лініями. Частини системи взаємопов’язані безпосередньо чи опосередковано, тож зміна однієї частини поширюється на інші частини, як кола на воді. Отже… ці частини зміняться, і ефект від змін розійдеться колами, зачепивши ту частину, яка першою зазнала впливу. Ця частина відреагує на нову дію, і дія повернеться до джерела змін модифікованою, таким чином утворивши коло, а не пряму лінію. Це називається циклом зворотного зв’язку. Якщо дві системи взаємопов’язані, вплив може здійснюватися в обидва боки, як на телефонній лінії, коли можна набрати номер друга, а друг може набирати тебе. Зворотний зв’язок виникає, віддача повторно входить у систему у вигляді нового імпульсу або коли інформація повертається, щоб вплинути на наступний крок.

Попит і пропозиція — це основний зрівноважувальний цикл зворотного зв’язку в економіці. Коли товарів не вистачає, і попит перевищує пропозицію, зворотний зв’язок діє на зменшення попиту двома шляхами: через підвищення ціни або через збільшення пропозиції за допомогою продажів і маркетингу. Коли пропозиція перевищує попит, цикл працює на збільшення попиту шляхом зниження ціни і зменшення пропозиції через утримання товару на складі та скорочення виробництва.

Що більше люди очікують дефіцит, то більше скуповують товар. Що більше вони скуповують товар, то більший дефіцит виникає. Що більший дефіцит, то більше розходиться новин про дефіцит, і тим більше люди його очікують.

Час від часу прогнозування набуває несподіваного повороту. Усі зусилля, докладені людиною, щоб уникнути чогось, ведуть до того, що ця подія стається. Це наче задкувати, уникаючи ями, і впасти саме в цю яму.

Щоразу, як ми використовуємо слова «завжди», «інколи», «всі», «кожен» і «ніхто», ми узагальнюємо. Узагальнюючи, ми вчимося застосовувати знання в різних ситуаціях. Ми впізнаємо знайомі речі, згадуємо, як із ними поводитися. Якби ми не мали здатності узагальнювати, ми б до кожної проблеми підходили із чистого аркуша. Але ми ризикуємо взяти нетиповий приклад, узагальнити його з подібними, а потім ігнорувати докази, що свідчать про протилежне. Наприклад, керівник переконаний, що звертатися до консультантів в його індустрії не варто, оскільки узагальнив один невдалий досвід роботи з консультантом. Таке узагальнене уявлення підтримує вилучення всіх прикладів, коли консультанти працювали ефективно на користь компанії. Узагальнення в поєднанні з упередженням — неприємна суміш, що лежить в основі всіх видів расової та сексуальної дискримінації.

Як окремі особи, так і компанії можуть стати залежними від певної форми кризового менеджменту. Людина може невдало організовувати свою роботу, тому завжди завершує завдання в нервовій і напруженій атмосфері поспіху. Після завершення всі полегшено зітхають, вітають її з тим, що впоралася й в останню мить героїчно всіх врятувала. Якщо зазвичай людину не часто хвалять, це може бути дуже приємно. Важливі завдання відкладатимуть, щоб швидко опрацювати замовлення. Інші види робіт теж відсунуть на потім, а тиск зростатиме. Героїчні зусилля менеджерів у подоланні криз, які вони значною мірою створили самі, стають звичайним стилем ведення бізнесу. Компанія може навіть заохочувати такий стиль кризового менеджменту, винагороджуючи за зусилля поза посадовими обов’язками, не розуміючи, що такі винагороди лише підсилюють кризи, а в системі є фундаментальний недолік, який сприяє виникненню паніки в останню мить.

Ви ніколи не залишаєтеся на тому самому місці. Ви або рухаєтеся і розвиваєтеся, або падаєте. Нові ідеї приводять до нових ідей внаслідок циклу підсильного зворотного зв’язку. Відповіді на наші запитання — це не кінець квесту, а початок нового, на основі нових, удосконалених запитань.

 

Системне мислення. Пошук неординарних творчих рішень, Джозеф О’Конор, Ієн Макдермотт.
Переклад з англійської — Надія Сисюк.
Київ, Україна.
Наш Формат, 2018. 

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.

Читати більше: