Про те, як визначати цільову аудиторію відповідно до цілей вашого бізнесу, щоб таргетувати “в яблучко”. 

Цільова аудиторія (ЦА) — група людей, об’єднаних спільними інтересами чи потребами. Кожна людина з групи може стати потенційним клієнтом, тому важливо дати саме їй можливість про вас дізнатись. При визначенні важливо розуміти, що цільова аудиторія — завжди обмежена кількість людей, тому не потрібно намагатись охопити одразу всіх. 

Загалом, аудиторія ділиться на два типи:

• пряма цільова аудиторія основна, пріоритетна група людей, яка ініціює покупку;

• непряма цільова аудиторія — пасивні покупці, ті, хто не ініціює покупки. 

Існує 5 головних ознак ЦА для сегментації:

Демографічна 

Спочатку потрібно визначити вік, стать, національність, освіту, професійну зайнятість, сімейний стан. Так ви матимете розуміння, куди рухатись далі. 

Географічна

В епоху інтернету цей показник доволі умовний, оскільки багато товарів можна замовити через інтернет з глобальних сайтів. Але банально країна має величезне значення у визначенні цільової аудиторії. Також важливу роль відіграє клімат, регіон, кількість населення, інфраструктура та навіть наявність ЗМІ. 

Економічна

Як кожен товар має різну ціну, так і кожна ціна має свого покупця. Важливі фактори –  працевлаштування людини, купівельна спроможність. Часто при сегментуванні ділять дохід на низький, середній, середній + та високий

Психологічна

До цієї категорії належить темперамент, характер, світогляд, життєва позиція, принципи, стереотипи, смаки, вподобання та  інше. 

Мотиваційна

Визначити, чи має потенційний покупець мотивацію придбати товар, чи матиме він її за інших обставин. 

Також існує методика сегментації аудиторії, розроблена Марком Шеррінгтоном — засновником бренд-консалтингової компанії The Added Value, маркетинговим директором компанії SABMiller plc. Суть сегментації полягає в тому, що уся ЦА ділиться на декілька вужчих груп. Це сприяє більш успішній комунікації бренду, оскільки до кожного сегменту повинен бути унікальний підхід.

Методика називається “5W” та полягає у відповіді на простих 5 запитань:

1. What? Що?

Потрібно детально вивчити свій товар: зрозуміти, кому він може бути цікавим, виділити його переваги та недоліки, порівняти з товарами конкурента. 

2. Who? Хто?

Для того, щоб визначити, кому потрібен ваш товар чи послуга, потрібно скористатися поділом аудиторії за 5 ознаками, описаними вище. Гарна ідея — спілкуватися зі своєю цільовою аудиторією, щоб знати, чим вона живе. Тут хорошими методами будуть як опитування, так і власні спостереження за людьми в магазині чи під час послуги.

3. Why? Чому?

Цей пункт допомагає визначити навіщо потрібен ваш товар, чому його повинні захотіти придбати, та чи потрібен він взагалі. Часто після відповіді на це питання, аудиторія дуже звужується.

4. When? Коли?

Потрібно розуміти, коли ваш товар буде потрібен аудиторії. Тут все просто: новорічні товари гарно рекламуються в передноворічні свята, а товари для школи — у кінці серпня. 

5. Where? Де?

Йдеться про місце здійснення покупки. Кожен сегмент аудиторії може мати різне місце покупки, тому важливо з кожним комунікувати там, де ви можете впливати. 

Працювати над визначенням та сегментацією цільової аудиторії потрібно постійно, тому що будь-які зміни в товарі чи зовнішні події можуть змінити й потенційного клієнта.

Розуміючи, хто ваша аудиторія, та як з нею працювати, ви зможете істотно заощадити бюджет на рекламній кампанії та успішно розвивати свій бізнес.

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: