Зростаюча ворожнеча до технологічних гігантів спричиняє зрушення, які можна відчути у всіх галузях. Techlash – термін, вперше введений The Economist для опису цього нового явища.

Оксфордський словник англійської мови визначив це слово як “сильна і широко поширена негативна реакція на зростаючу силу та вплив великих технологічних компаній, особливо тих, що базуються в Кремнієвій долині”.

 Techlash

Слово утворено від слова «технологія» (technology) і словосполучення «бурхлива негативна реакція» (backlash). Українського аналогу цьому слову поки нема.

Технології підпорядкували собі суспільство. Але все більше і тих, хто втомився від всіх цих ґаджетів. Techlash означає невдоволення технологічними компаніями, такими як, наприклад, Apple або Google.


Простіше кажучи, епоха сліпо довіряти великим 5 технологічним компаніям – Alphabet (Google), Amazon, Apple, Facebook та Microsoft – закінчилася. Techlash походить як від споживачів, які втрачають довіру до технологічних гігантів, так і від урядів, які обурюються зростаючою владою цих компаній.

 

Технологічна монополія

Якщо ви хочете щось знайти, де б ви шукали? Швидше за все, ви використаєте пошук в Google. Але чи розглядали ви роботу однієї пошукової системи як бар’єр між вами та всім вмістом в Інтернеті? Насправді, вибір зробили за нас. Алгоритми на веб-сайтах, які ми використовуємо, диктують те, що ми читаємо, слухаємо та дивимось.

Ці платформи – не публічні незалежні форуми, а бізнес. І саме це визначає рішення, які вони приймають. Оскільки лише кілька величезних корпорацій домінують на ринку пошукових систем, соціальних медіа та інтернет-магазинів, їх вибір стає нашим вибором.

Найпоширеніша стурбованість щодо великих технологічних компаній полягає в тому, що чотири з п’яти споживачів побоюються фальшивих акаунтів, неправдивої інформації, хакерів та ботів, що введуть їх в оману. Майже стільки ж бояться, що вони втратять свою конфіденційність і всі їх дії будуть постійно контролюватися. Дві третини стверджують, що новітні маркетингові технології вилучать людяність з процесів покупки та поширять ізоляцію та депресію. Майже половина вірить, що все це зробить рекламу менш креативною.

Масова дезінформація

Побічним ефектом свободи, яку надає Інтернет, є швидке поширення фейків. Отримавши більше способів створювати та поширювати новини, хіба можна дізнатись, чи всі вони правдиві? Майже нереально. Це стало значною проблемою, коли статті, засновані на “перевірених фактах”, можуть впливати на громадську думку.

Відповідальність покладається на веб-сайти, на яких розміщуються інформація. Facebook розгорнув нову перевірку фактів, щоб допомогти подолати поширення дезінформації. Але навіть тоді, коли компанії вирішують, який вміст видалити, а який дозволити, це може спричинити нові суперечки щодо обмеження прав.

Безпека даних

Занепокоєння безпекою даних стало однією з найбільших проблем 21 століття. Завдяки серйозним порушенням суспільної довіри, таким як в скандалі з Facebook, користувачі починають задавати більше запитань щодо того, кому належить їх інформація, і що ще важливіше, що компанії планують з нею робити. Зараз від технічних компаній очікується захист даних, які вони обробляють, через що зростає попит на кібербезпеку.

“Techlash вже тут”, – повідомила Карен Макфарлейн, президент AMA (Американської асоціації маркетингу). –  «Споживачі глибоко занепокоєні своїми персональними даними та способом їх використання чи компрометації. Маркетологи повинні посилити довіру до бренду та стати неперевершеними поборниками конфіденційності споживачів».

Вплив на психічне здоров’я

Ще одна річ, яка починає обертати людей проти технологічних гігантів, – це усвідомлення того, що їх продукція негативно впливає на психічне здоров’я користувачів. На жаль, вразлива молодь в онлайні може зазнати знущань, булінгу та екстремістського контенту. Не кажучи вже про справжню залежність від смартфонів та соціальних медіа, яку ми лише починаємо бачити в повному обсязі.

Хоча ми не сподіваємось, що велика кількість людей викине свої смартфони та видалить профілі в соцмережах, зрозуміло, що технологічним компаніям усіх розмірів потрібно переглянути та змінити вплив, який вони роблять на суспільство.

Назустріч проблемі

Споживачі та маркетологи погоджуються: через десятиліття маркетинг буде існувати здебільшого в онлайні. Але щоб закрити проблему явища techlash, маркетологи повинні визначити тенденції та небезпеки онлайн-середовища, навчати та інформувати споживачів, ввести зміни для покращення конфіденційності.

Гід боротьби з techlash:

  • Направляйте рекламні бюджети туди, куди насправді йдуть споживачі, навіть якщо всі інші маркетологи заповнюють рекламою соцмережі та онлайн-ігри.
  • Інформуйте споживачів про переваги та цінності нових маркетингових технологій.
  • Забезпечте контроль та прозорість використання даних користувачів.
  • Зважайте на вибір споживачів щодо технологій та вводьте зміни, які споживачі можуть самостійно вибирати.
  • Встановлюйте стандарти поведінки в онлайні та захисту даних через кодекси компанії, галузеві зміни та переговори з державними регуляторами.
  • Прислухайтесь до споживачів та довіряйте їм, щоб у відповідь отримати їх лояльність.

На жаль, технологічний прогрес приніс в наші життя не лише позитив, комфорт та вигоду.

Суспільство все більше втомлюється від питань конфіденційності, дезінформації та психологічного впливу, пов’язаних із використанням технологій. Як наслідок, провідні компанії стикаються зі зростанням явища techlash. Це сигнал, заклик до змін для усіх маркетологів, який не можна проігнорувати.

 

Підписуйтеся на наш Telegram-канал: https://t.me/proideicom

Читайте більше: