Чи надають HR-и перевагу випускникам престижних університетів.

HR-менеджери переглядають заявки на вільні позиції в компанії, враховуючи ряд факторів, які допомагають приймати рішення з приводу кожного потенційного робітника: попередній досвід, навчання, міжособистісні навички, особистість, рівень інтелекту, емоційний інтелект, робочу етику. Але після перегляду сотень резюме, як це роблять багато менеджерів з персоналу, деталі кожного заявника забуваються, тому HR-фахівець робить те, що роблять багато роботодавців за замовчуванням підбирає найманих працівників на основі престижу та рангу університету.

Такий вибір може мати підґрунтя ймовірно, що кращі університети залучають кращих студентів і забезпечують професійну підготовку, тому використовувати університетський ранг як фактор результативності роботи працівників – не така вже й погана ідея. Як наслідок  роботодавці пропонують вищу початкову заробітну плату працівникам, обраним із престижних закладів. Але чи це хороша стратегія найму, чи прогнозують рейтинги університетів високі результати роботи? 

За дослідженнями Harvard Business Review продемонстровано, що це має певний сенс, але лише частково. 

У окремому дослідженні перевірили взаємозв’язок між університетським званням та успішністю випускників. Було відстежено результат діяльності 28 339 студентів з 294 університетів у 79 країнах, а саме результати роботи студентів протягом двох місяців, коли вони працювали у глобальних віртуальних командах над реальними проєктами бізнес-консалтингу для ряду корпоративних клієнтів. Враховували не тільки якість результатів, а й спектр hard-skills та soft-skills, включно з вмінням працювати в команді, керувати, володіти мовою, технічними навичками, емоційним інтелектом, креативити тощо.

Проаналізувавши вік, стать та рік навчання, було виявлено, що випускники успішних університетів мали кращі результати, але лише номінально і лише за деякими вимірами результатів. Зокрема, загальна ефективність покращилася лише на 1,9% на кожні 1000 позицій у глобальному рейтингу університетів Webometrics. Якщо порівнювати результати роботи кандидатів, університети яких розташовані далі один від одного випускника вищого університету проти університету із «середньою глобальною оцінкою», різниця в результативності зростає до 19%.

Різниця в показниках між вершиною та середнім показником на 19% видається значною, але це стосується випускників університетів, які розташовані з різницею у 10 000 університетських позицій. У певній організації кандидати, швидше за все, будуть відбиратися з набагато вужчого пулу, можливо, з університетів, рейтинг яких відрізняється на пару сотень позицій. У цьому більш реалістичному випадку прогнозована різниця в ефективності буде ближчою до 1%.

Harvard Business Review виявили декілька причин, чому випускники провідних університетів працювали дещо краще за випускників звичайних вишів. Було встановлено, що університети з вищим рейтингом, як правило, можуть обирати з більшої кількості абітурієнтів, що призводить до більш жорсткої конкуренції та вищої якості вступної програми. Але знання на вступному екзамені ніяк не можна вважати результатом університетського навчання.

Престижні університети повинні забезпечити кращу підготовку. Найкращі університети наймають топових викладачів, пропонують доступ до краще обладнаних закладів, залучають до університету відомих спікерів та гостей, що, своєю чергою, повинно призвести до кращого навчання та подальшої роботи. 

Також у дослідженні виявили, що випускники топових університетів, як правило, надмірно зосереджуються на технічних завданнях, часто коштом недостатньої уваги до взаємостосунків на роботі. У деяких випадках випускники провідних університетів, як правило, менш доброзичливі, схильні до конфліктів і рідше ідентифікуються зі своєю командою.

Численні дослідження показали, що взаємостосунки на роботі відіграють вирішальну роль у мотивації співробітників, задоволеності роботою та, зрештою, результативності та успіху в кар’єрі. Оскільки хороші взаємостосунки є критично важливими для організаційного успіху, відсутність колегіальності та схильність до конфліктів може мати несприятливі наслідки не тільки для особистої діяльності, але й ефективності роботи команди та робочої групи, що може призвести до загальної втрати “балів” фахівця.

Хоча кандидати на роботу в більш престижні університети можуть дещо перевершити своїх однолітків, дані Payscale та Департаменту освіти США показують, що найняти цих випускників також дорожче. Результати  дослідження — загалом простежується перевага випускників успішних ВНЗ над випускниками звичайних, але й обходиться це компанії дорожче. Тому важливо, аби кожна компанія чітко знала, чи виправдані витрати будуть для неї, найнявши випускника елітного університету, але орієнтуватися виключно на диплом точно не варто — будь-які навички можна здобути під час “навчання” на самій роботі, що часто слугує потужнішим фактором. Також розумно використовувати додаткові методи відбору: тести, співбесіди тощо. 

Світові тенденції зрозумілі. А от чи розповсюджуються результати цього дослідження на ситуацію в Україні, чи випускники топових університетів справді заслуговують на вищу оплату та престижніші місця?

PRO Ідеї звернулися до HR-експерток, щоб з’ясувати, чи справді в Україні кращі умови для роботи випускників престижних ВНЗ. 

• • •

Ольга Клесман
Кар’єрна консультантка Head of HR “PozitiFF”

На жаль, довіру до якості вищої освіти підірвано в цілому в нашому суспільстві. Я не знаю жодного університету, випускникам якого роботодавці готові запропонувати вищу зарплату тільки на підставі диплома.

Інша справа, що при прийнятті на роботу молодих фахівців, роботодавці звертають увагу, в якому саме університеті кандидат здобув освіту. Але при цьому профільна спеціальність важливіше, ніж ім’я вишу.

Наприклад, в деяких київських IT компаніях вважається, що найбільш перспективні програмісти з дипломами КПІ та КНУ імені Тараса Шевченка, в харківських ХНУРЕ. Але це зовсім не означає, що фахівців з дипломами інших навчальних закладів не розглядають на відповідні вакансії.

На жаль, якість навчання сучасних мов програмування в українських ВНЗ рідко відповідає вимогам ринку. Але математична база як і раніше сильна в рамках середньої освіти. Тому конкурс до вищих навчальних закладів з високим рейтингом долають випускники шкіл з хорошим рівнем підготовки. По суті, це не є заслугою вишу. Це заслуга абітурієнта при ґрунтовній підготовці до ЗНО, заслуга сім’ї, яка підтримувала, школи та репетиторів.

На моїй практиці були приклади саме такої ж недовіри щодо західних вишів. Наприклад, фахівець, який закінчив магістратуру в Іспанії, проходив там практику за фахом, володів на гідному рівні 2 іноземними мовами, був оцінений на ринку праці України рівно так само, як і фахівець з будь-яким дипломом про вищу освіту на мінімальний, стартовий рівень заробітної плати.

Але без диплома про освіту влаштуватися на першу роботу набагато складніше, часто просто неможливо. Сучасна тенденція така: диплом має цінність тільки за фахом або близько до нього. Абияка вища освіта задля “корки” цікавить роботодавців все менше.

Наприклад, лінгвіста навряд чи розглянуть на позицію аналітика даних, без диплома юриста марно мріяти стати адвокатом. З дипломом художника легше влаштуватися художником комп’ютерних ігор, але без додаткових спеціалізованих курсів, практики та портфоліо сам по собі диплом не дасть нічого.

Додатковою перевагою при пошуку роботи вважається тільки практика за фахом. Реальний комерційний досвід на нашому ринку має вагу набагато значнішу, ніж назва вишу.

На сьогодні ситуація на ринку праці України характеризується високим рівнем недовіри щодо освіти взагалі, яка б вона не була: чи то курси, чи університети, чи коледжі. І повторюсь, ніякі “рейтингові” ВНЗ, західні або українські, не принесуть бенефітів у вигляді збільшення зарплати самі по собі.

 

• • •

 

Тетяна Благодір
Менеджерка з підбору персоналу DEOL Partners, готельного оператора 11 Mirrors Design Hotel
Senator Hotels and ApartmentsGlobe Runner

Вважається, що випускникам елітних університетів завжди платять більше, але я дотримуюся трохи іншої думки.

Наприклад, для нас, як для роботодавця у сфері готельного бізнесу, в першу чергу, велике значення мають наступні фактори: продуктивність та працелюбність, орієнтація на результат, високий рівень володіння англійською мовою, вміння працювати в команді.

Можливо, в деяких вишах дають кращий базис знань, аніж в інших, але багато залежить від самої людини, її бажання навчатися та самовдосконалюватися.

У нас є певні умови щодо рівня заробітної плати, на яких ми приймаємо на роботу, і вони не залежать від того, чи в більш престижному університеті навчалася людина чи ні.

Під час співбесіди ми оцінюємо продуктивність кандидата. Це головний критерій відбору і запорука успіху нашої команди та наших проєктів.

• • •

Для того, щоб бути затребуваним працівником та мати достойну заробітну плату важливо мати необхідні навички, а хороший виш стане приємним бонусом. 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: