Коронавірус дав старт великому перевороту та масштабній адаптації всіх сторін на ринку праці.

Багатьом нові реалії продиктували вимогу (чи, радше, подарували шанс?) змінити сферу діяльності та переглянути власні пріоритети.

роботаПро нові вимоги до якостей працівника, причини зміни професії, необхідні осмислення та реальні кроки на шляху до омріяної посади PRO Ідеї. Головні новини маркетингу розповіла Станіслава Стефановська, директорка з персоналу First Line Group. Сертифікована майстер-коуч і бізнес-тренерка ICU & ICTA, психологиня, кар’єрна консультантка, авторка книги «50 кроків до роботи, путівник для тих, хто хоче працевлаштуватися».

 

Як, на вашу думку, ситуація з пандемією вплинула на пошук людьми нової роботи?

Мені здається, що алгоритм пошуку роботи майже не змінився. У будь-якому разі слід знати, чого ви хочете, мати гарне резюме, активно використовувати канали пошуку, бути готовим проходити співбесіди та презентувати себе тощо. 

Що, напевно, змінилось, то це вимоги до емоційної стійкості людей, їхнього вміння справлятися зі своїми психологічними станами. Як кажуть, справжня наполегливість та дисципліна перевіряється в «ні-умовах». Тобто коли деякі напрямки роботи чи професії повністю зникають, коли кандидату частіше кажуть «ні», переносять зустріч чи змінюють умови роботи, адаптуючи бізнес під зовнішні обставини, які сильно тиснуть на роботодавця. 

Уміння пристосовуватися до нових умов, не втрачаючи свого обличчя, зберігати мужність та доброзичливість до оточення, проявляти більшу терпимість і гнучкість усі ці якості, якщо не були напрацьовані заздалегідь, даватимуться взнаки. 

«Будь подібний до скелі: хвилі безупинно розбиваються об неї, вона ж стоїть нерухомо, і навколо неї стихають схвильовані води», писав видатний римський стоїк Марк Аврелій.

Цікаво, що в останні роки ідеї стоїцизму, які виникли близько 300 р. до н.е., знову стали актуальними. Деякі тези безпосередньо натякають на те, які риси кандидатів зараз особливо затребувані:

1. Ти сам обираєш своє ставлення до подій.
2. Є речі, на які ти можеш вплинути, і ті, які поза твоїм впливом. З приводу других немає сенсу переживати. Щодо перших потрібно вживати заходів, а не турбуватися.
3. Варто пам’ятати, що все минуще. Поки ти живий, завжди є чому радіти.

 

Чи справді такий непростий час — шанс кардинально змінити професійну сферу?

Нестабільність саме нашого ринку (постійні обмеження в ресторанному бізнесі) призвела до того, що 30-40% працівників залишили сферу. Я щиро сподіваюся, що це тимчасова тенденція. 

Більшість людей, шукаючи вищої регулярності в доході, спрямувала свої погляди в IT-бізнес, дехто став водієм або кур’єром. Чи мріяли вони про це? Можливо, хто знає.

Безумовно, для когось цей час змін став часом можливостей. Для інших лише причиною додаткового стресу та занурення в депресивний стан. Дехто ніби насправді чекав «знаку» та дочекався змінив професію, розпочав свій бізнес.

Однак більшість, на мій погляд, таки розгубилася. Криза завжди оголює все «найкраще» в людях: їхні страхи, відсутність якихось навичок чи навіть близьких людей поруч. Ми стаємо більш вразливими. Не всі мають сили та психічну підготовленість для того, щоб, наприклад, як стоїки чи йоги, гармонійно осмислювати всі трансформації, які зараз відбуваються як на локальному, так і на глобальному рівнях.

 

Які осмислення допоможуть людині знайти роботу мрії в умовах сьогодення?

Перше, з чого б я розпочала, це таки тривале глибинне розмірковування над своїми бажаннями. Особливо зараз зрозуміло, що пульс нашого життя став дуже нестабільним і будь-якої хвилини ризикує обірватися. Роздуми про це можуть породити цінні усвідомлення.

Наші справжні бажання завжди більші від нас самих, тому часто вони не на поверхні, вони не такі, як «у сусіда» чи в рекламі. Великі бажання  — це про прагнення пережити нове відчуття, залишити по собі щось цінне, донести ідею чи впровадити щось нове, змінивши світ на краще.

По-друге, слід зробити чесний аналіз наявних у себе напрацювань: умінь, навичок, психологічних характеристик. Для повнішої картини можна провести особисте опитування серед друзів, колег чи колишнього керівника. Але потрібно бути готовим дивуватися відповідям, тому що часом зі сторони видно те, про що ми навіть не здогадуємося.

По-третє, варто зіставити себе, своє велике бажання з ринком та ретельно дослідити різні потенційні напрями роботи близькі та супутні вашій професії. І врешті-решт зупинитися на декількох векторах та посадах.

По-четверте, людина має пріоритезувати свої «вимоги» до майбутньої компанії. Тобто очікувати можна найкращу пропозицію, але при цьому тверезо оцінювати кон’юнктуру ринку, динаміку розвитку сфери, свої сили та зосередитися на головному критично важливих для вас речах. Це може бути заробітна плата чи гнучкий графік, дружній колектив чи можливості навчання. Рідко буває так, щоб з усіх 15-ти критеріїв робота підходила кандидату. Оберіть для себе 1-2 провідні вимоги та оцінюйте пропозицію за ними.

Відповідно, які (нехай і не 50, як у вашій книзі) реальні кроки необхідно зробити, щоб обійняти омріяну посаду?

Хочеться перерахувати 41 крок з моєї книги «50 кроків до роботи. Путівник для тих, хто хоче працевлаштуватися», які відповідають розділам про написання резюме та про пошук роботи. Якщо дуже «великими кроками», то це буде:

•  зрозуміти, чого бажаєте, в одне речення зі згадуванням посади;
•  зафіксувати свій образ фахівця у форматі сильного резюме;
• 
пройти тренувальну співбесіду з фахівцем;
• 
наполегливо надсилати резюме в компанії;
• 
регулярно проходити співбесіди та утримуватися від критичних зауважень у сторону роботодавців.

Але все ж таки краще не нехтувати більш ретельним підходом до пошуку роботи та послідовно пройти всі 50 кроків.

Розмовляла Юлія Андряник.

Читайте гарячі новини та цікаві статті про тренди, бізнес та маркетинг на нашій сторінці в Facebook і LinkedIn, отримуйте миттєву доставку нових статей в Telegram, підписуйтеся на нашу щотижневу email-розсилку та читайте наш серйозний Instagram та Instagram-журнал коміксів про маркетинг, digital-маркетинг, PR, рекламу, HR та бізнес.

Читати більше: