Біль сучасності – працювати можна всюди і завжди, але всюди і завжди треба працювати. Поки в Україні бізнес-культура в нових умовах епохи діджиталу лише на стадії формування, страждають усі учасники робочого процесу.

Постійний доступ до інтернету, досконалі смартфони, безпровідні навушники, онлайн-програми для планування роботи, онлайн-доступ до робочих матеріалів, корпоративне листування, звукові повідомлення, відео-чати – все разом спричинило можливість працювати з будь-якої точки світу в будь-який час. Щастя від діджитал-переваг тривало недовго.

За останні п’ять років глобальний робочий інструментал айтішників проникнув в життя кожного сучасного менеджера.

Права і обов’язки працівників, як і все довкола, розділилися на офлайн та онлайн. 

 • Дзвінки та повідомлення працівникам в будь-який час доби

Порушення приватного простору в неробочі години – через доступність контактних номерів співробітників, месенджерів та соціальних мереж – стало найбільшою причиною конфліктів працівник-керівник сьогодення.

Керівники дозволяють собі використовувати особисті канали комунікації для доступу до співробітників в неробочий, тобто їх приватний, неоплачуваний час.

У той час, працівники потерпають від перевтоми, постійної емоційної напруги від очікування наступного робочого запиту, відчувають на своїй кар’єрі наслідки у випадку нереагування на робоче звернення в свій вільний час, керівники вважають нормою використовувати ресурс своїх підопічних в будь-який час доби та за будь-яких обставин.

В офісі для працівників встановлюють пропускні чіпи для фіксування їх перебування на території, різні комп’ютерні програми для відстеження часу роботи в системі, але хто ж рахує позаробочу понаднормову комунікацію

 • Мікроменеджмент, замаскований в онлайні

Прямі запити співробітникам через приватні діджитал-канали (групові чати в месенджерах, дзвінки та повідомлення) найчастіше порушують корпоративну структуру комунікації.

Такий формат спілкування заганяє співробітника в глухий кут – він змушений тактовно реагувати та брати участь у чатах з колегами чи керівниками, навіть якщо в цій комунікації не бере участь його прямий керівник. 

 • Збір та аналіз особистої інформації працівника в його соціальних мережах

Починаючи з незаконного збору інформації про кандидата на посаду, до аналізу та складення суб’єктивних висновків про співробітників на основі їх інформації в соціальних мережах.

Раніше це можна було б прирівняти до читання надписів про людей на заборах, але зараз все стало набагато складнішим. Кожен читач сторінки в соціальній мережі вважає себе експертом, суддею моралі та професіоналізму власника профілю. 

 • Дублювання в онлайні комунікації, доступної в офлайні

Якщо ви сидите в одному офісі та змушені вести всю робочу комунікацію в листуванні, дублюючи всі усні розмови та рішення, схоже, вам слід розглядати переведення офісу на віддалений формат роботи.

Інакше в чому перевага та взагалі необхідність присутності працівників в одному просторі? 

 • Високий тиск професії на особистий простір

Сучасні професії вимагають постійного включення. Безперервний моніторинг новин, професійного та трендового контенту, потреба постійного навчання та соціальної активності, присутність в соціальних мережах – разом спричиняють небезпечне розмиття кордонів професійного та особистого.

Працівники поринають з головою в кар’єру і так само швидко вигорають, адже ніхто не здатний зберегти свою продуктивність без якісного відпочинку.

Усім нам вкрай необхідно змінювати фокус, фізично та емоційно розслаблятися, вдосталь спати та мати особисте життя. 

Справді все так погано?

Дивлячись, чого ви прагнете. Якщо втратити цінного співробітника чи загнати його в депресію – тоді все ок. Якщо ж помічаєте незрозумілу реакцію на онлайн-комунікацію у вашій компанії, декілька фактів “на подумати”:  

 • У Канаді колеги та керівники не знають особистих номерів мобільних співробітників, робочий час закінчився – ти нікого, ніяк не знайдеш і не потурбуєш.  
 • У США (як і в будь-якій правовій державі), якщо ви подали резюме на відкриту вакансію, працедавцю та рекрутерам заборонено збирати про вас інформацію з ваших особистих мереж чи зі слів ваших знайомих, як професійних та особистих контактів.
  Вийняток, LinkedIn, де ви самі можете вказати, що розглядаєте пропозиції, тож цілком згодні з тим, щоб інформацію з вашого профілю побачив потенційний роботодавець. 
 • У Нідерландах час, який фахівець витрачає на відповідь за робочим запитом, табелюють в рахунок. Таким чином, працедавець чи замовник послуг заплатить за кожну відповідь на email-лист, повідомлення у мессенджері тощо.
 • У Німмечині важко знайти магазин, торговий центр, перукарню, кафе, які працюють у неділю. Цей день тижня вважається сімейним, тому якщо ви звикли до недільного шопінгу чи якихось розваг, плануйте їх на будь-який інший день. Усі мають право на повноцінний день відпочинку. 

Рішення 

 • Виконувати норми Трудового законодавства України. 
 • Відділяти роботу від особистого. 
 • Поважати особистий простір колег – на обідніх перервах, в позаробочий час, на лікарняних та у відпустках.
 • Не полювати за особистим життям колег.
 • Ставитися до особистого часу колег з повагою, не вважаючи себе володарем та спонсором всього їхнього життя.
 • Оцінювати виключно професійні якості колег в їх робочий час. Усе, що виходить за його рамки – не ваша справа.
 • Створювати умови для балансу життя-роботи, це головна умова продуктивності фахівців.

Кожного разу, коли бачите повідомлення чи пропущений дзвінок в неробочий час – думайте, чи вам комфортна, зручна та потрібна ця комунікація зараз. Якщо ні, маєте повне право на спокій. Адже, окрім етичних норм, є рамки приватності, які встановлює кожний з нас.

На вашій приватній території ваші правила, пам’ятайте 😉

Послуги PRO Ідеї

Читайте більше: