1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом #WorldAIDSDay. 

Статистика поширення СНІДу в Україні на 01 грудня 2020 року

За десять місяців 2020 року в Україні за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України було зареєстровано 13 277 випадків ВІЛ-інфекції – серед яких 66 дітей до 14 років, 3533 випадки СНІДу – серед яких 36 дітей до 14 років та 1802 смерті, зумовлені СНІДом, серед громадян України, 7 у дітей до 14 років та 44 випадки ВІЛ-інфекції серед іноземців.

Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами залишаються Дніпропетровська, Одеська, Донецька області, а також Київ. Там зареєстровано найбільшу кількість випадків ВІЛ-інфекції, СНІДу та смертей, зумовлених СНІДом серед усіх регіонів України. Інформація наведена без урахування АР Крим та Севастополя, які не надають даних щодо статистики епідемії з квітня 2014 року. Також відсутні дані щодо деяких місяців з Донецької та Луганської областей, з літа 2014 року дані з цих регіонів не надходять у повному обсязі.

Найбільш поширеними шляхами передачі ВІЛ/СНІДу у 2020 році залишається незахищений статевий акт у 8 098 осіб:

•  з них гомосексуальним шляхом – 328, 
• гетеросексуальним – 7 770, 
• парентеральним шляхом – 5 083.

Щороку кількість ВІЛ-позитивних людей в Україні зростала, але з 2005 року приріст нових випадків ВІЛ (прискорення епідемії) щорічно зменшувалося: у 2005 році у порівнянні з 2004 роком – плюс 15,6%, а в 2011 році у порівнянні з 2010 роком – вже плюс 3,4%. У 2012 році вперше в історії України епідемія ВІЛ/СНІДу сповільнилася: за даними офіційної статистики у 2012 році темпи поширення ВІЛ-інфекції (кількість нових випадків ВІЛ) виявилися нижчими, ніж у 2011 році. Це стало результатом роботи національних програм з уразливими групами і масштабних інформаційних кампаній з профілактики ВІЛ/СНІДу.

Через скорочення програм по боротьбі зі СНІДом у 2013-2017 роках темпи епідемії знову почали зростати. За оцінкою експертів з 2014 року епідемічна ситуація у нашій країні стрімко погіршувалася.

Один з основних індикаторів, за якими відслідковується розвиток епідемії, – це кількість нових випадків ВІЛ-інфекції. За 2017 рік цей показник виріс на 6,6 відсотка у порівнянні з 2016 роком – це відповідає динаміці епідемії, якою вона була близько 10 років тому. У 2018 році вперше було зафіксовано зниження темпів епідемії (на 0,52 відсотка) вже на новій статистичній базі – без урахування даних з Криму та непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей.

Хоча кількість зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції в Україні постійно збільшується, кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує антиретровірусну терапію. Для досягнення цілі щодо збільшення частки ЛЖВ, які знають свій статус, до 90% у 2020 році, необхідно діагностувати та зареєструвати у системі медичного спостереження ще 56 тисяч осіб з ВІЛ-інфекцією.

 

Соціальна кампанія AHF про боротьбу зі СНІДом в Україні

AHF – AIDS Healthcare Foundation – одна з найбільших міжнародних неурядових організацій, яка забезпечує профілактику та тестування на ВІЛ, розпочала свою роботу в Україні з 2009 року.  

AHF оголосила тему всесвітнього дня боротьби зі СНІДом цього року: «СНІД – інша пандемія!»

Джерело: facebook.com/ahfukraine

Новий вірус COVID-19, невизначеність майбутнього змушують проявляти обережність та піклуватися про себе. Але варто пам’ятати про інший вірус, що панує на планеті: ВІЛ може багато років розвиватись безсимптомно і тому присипляє пильність навіть розсудливих людей. Результат – 38 млн ВІЛ-позитивних людей в світі на кінець 2019 року.

COVID-19 – теж лякає статистикою. Більше 600 тисяч захворілих за неповний рік з початку епідемії в Україні, але при цьому більше 300 тисяч одужавших за той самий період. ВІЛ, набирає оберти поступово – 341 тис хворих в Україні за 33 роки. На жаль, він не зупиняється і поки не виліковується.

Проте пандемію можна контролювати, якщо користуватись засобами захисту, тестуватись на ВІЛ, якщо мав ризики та приймати терапію. Пам’ятаючи про COVID-19, не забувай про СНІД!

 

AHF закликає приєднатися до спільноти, щоб допомогти усьому світу не забувати ніколи про СНІД, для цього пропонує публікувати пости на підтримку руху та позначати їх хештегом: #AIDSTheOtherPandemic

Джерело: facebook.com/ahfukraine

 

Соціальна кампанія UNESCO про боротьбу зі СНІДом 

Цього року UNESCO  (Організація Обєднаних Націй з питань освіти, науки і культури, скорочено ЮНЕСКО) у співпраці з Adobe запусила інше соціальне повідомлення: “Чи можете ви отримати потрібне лікування?” (Could you get the treatment needed?).

У світі живе 12,6 млн людей з ВІЛ, які досі не мають доступу до лікування. Доступ до правильного лікування дозволить їм прожити довге здорове життя та допоможе зупинити передачу ВІЛ. Однак пандемія COVID-19 погіршує ситуацію, в якій вони живуть, та проблеми, з якими вони стикаються. У #WorldAIDSDay і щодня давайте вступати в боротьбу за право на здоров’я для всіх!

 

 

 

Соціальна кампанія UltiMad Media

До дня боротьби зі СНІД Рекламна агенція UltiMad Media запустила креативну кампанію: “Залишайтеся захищеними. Залишатися в безпеці”.

“Навіть ручка ризикує без ковпачка”. Джерело: facebook.com/ultimadmedia
 
 

Освітнє відео від TED

TED – некомерційна організація в США, що займається розповсюдженням ідей, які повинні змінити світ, поширила нове освітнє відео про те, як світ наближається до досягнення однієї з найважливіших цілей у сфері охорони здоров’я – викорінення ВІЛ.

 
 
 
Завжди пам’ятайте про СНІД/ВІЛ та бережіть своє здоров’я. 
 

Послуги PRO Ідеї

Читати більше: